Сабақ: 3-бөлім Отбасылық мерекелер мен дәстүрлер 1-тақырып Қарашаңырақ Павлодар облысы Екібастұз қаласы



Дата06.07.2018
өлшемі118,5 Kb.
#47710
түріСабақ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары


САБАҚ: 3-бөлім

Отбасылық мерекелер мен дәстүрлер

1-тақырып Қарашаңырақ


Павлодар облысы

Екібастұз қаласы

Комсомол жалпы орта білім беретін мектебі

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Сембаева Айнур Айгалиевна


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т/А1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау

5.Ж3. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады.Сюжетті суреттердің не екенін түсінеді.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау дағдылары қалыптасады.Сюжетті суреттер желісі бойынша әңгіме құрастыра алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжап, дәйектейді. Сюжетті әңгіме құрастыра алады және оны қорғай алады.



Бағалау критерийлері

- тірек сөздер арқылы тақырыпты болжайды;

- болжамының себебін түсіндіреді.

- әр суретке қатысты 3 тірек сөз жазады;

- барлық суреттерге ортақ тақырып ұсынады;

- тақырыпты сөз тіркесімен береді.


Ойлау дағдылары

Білу , түсіну, қолдану.

Тілдік мақсат

Қара шаңырақ,кенже ұл, үйдің тірегі,шаңырақтың иесі

Отбасы, тату,шаңырақ,атам,әжем, анам, әкем



Құндылыққа баулу

шығармашылық және сын тұрғысынан

ойлау; қарым-қатынас жасау қабілеті; өмір бойы оқуға дайын болу




Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиет.

Алдыңғы бөлім

Киімқұмарлық

Жоспар

Жоспар

ланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


3 мин
Алдыңғы оқу

Тақырып қа шығу

Мақсат қою

Басы


7 мин


«Миға шабуыл» Оқушылар мұғалімнің айтқан сөздеріне жылдам-жылдам жауап беруі керек.

-Анаңның әкесі мен анасы саған кім болады? (нағашы ата, нағашы әже)

-Әкеңнің әкесі мен анасы ше?(ата,әже)

-Сенен үлкен қыз бала немесе ұл бала саған кім болады? (әпке,аға)

-сенен кіші қыз бала немесе ұл бала саған кім болады?

(қарындас,іні, бауыр)
Оқушыларға отбасында айтылатын мейірімді, жылы сөздер жазылған парақшалар беру арқылы топқа бөлу.

І топ - Кенжем

ІІ топ – Тұңғышым

ІІ топ - Ортаншым

Тыңдалым алды тапсырмасы

«Болжау страгегиясы»

Тақырыптың қандай болатынын және қандай сөздік қор қолданылатынын болжау

үшін тірек сөздер мен иллюстрацияларды пайдаланылады.

Дәйектеме: Тыңдалым алдындағы тапсырма болжам дағыларын жетілдіруге бағытталған. Оның мақсаты сабақ тақырыбымен танысудың алғышартын жасау; тыңдалымдағы тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпқа қатысты оқушы ойын қозғау, ізденуге ынталандыру.



Тірек сөздер : ата-әже, әке-шеше, ұлдар, іні-қарындас, кенже бала,отбасы тірегі,


Бағалау критерийі


Дескриптор


Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпқа болжам жасайды.


әр суретке қатысты 3 тірек сөз жазады;

- барлық суреттерге ортақ тақырып ұсынады;

- тақырыпты сөз тіркесімен береді



ҚБ «Бас бармақ » (Бас бармақты жоғары немесе төмен, қолдаймын,қолдамаймын) әдісімен оқушыларды бағалайды.

Дәйектеме бұл әдіс оқушылардың білімін бағалау, оларды қолдау үшін тиімді.



Үлестірмелі материал

122 бет

Бас бармақ »

15 мин


5 мин

5мин


5мин

2.Тыңдалым кезіндегі тапсырма
«ПДМҚ » әдісі (пікір, дәлел,мысал,қорытынды)

Бір мәтін береміз. Мәтінді оқып, 1 пікір, 2 дәлел, 3 мысал, 4 қорытынды шығараңыз.

Дәйектеме: Тыңдалым дағдыларын жетілдіруге бағытталған әдісті қолдану кезінде оқушылардың пікір алмасу, дәлелдеу ,қортындылау дағдыларын дамиды. Оқушылар бойында шығармашылық қабілеттері, сөйлеу мәдениеті қалыптасады.
Шаңырақ иесі – кенже бала

Отбасының өнегесі – Отан өнегесі

Б.Момышұлы

Шаңырақ – қазақ танымында киелі ұғым. Қара шаңырақ – үлкен үй, ата-ананың үйі. Баршамызға белгілі «шаңырақ» сөзі «үй, отбасы» деген мағынаны білдіреді. Халқымыздың ұғымында шаңыраққа ие болу кез келгенге бұйырмас бақыт. Ата-анасының ақ батасын алып, сол шаңырақтың түтінін түзу түтетуге бар ықыласымен тырысады. Қазақ отбасында кенже ұл – қара шаңырақ иесі. Қазақта кенже ұл ерекше мейіріммен өседі. Оған бала күнінен «шаңырақтың иесі» деген ұғымды құлағына құйып өсіреді. Атадан қалған ұяның жылылығын ұстау шаңырақ иесі – кенже балаға жүктелер міндет. Қара шаңырақ иесi көп жағдайда аты аталып, марапатталып жатады. Шетте жүрген, қонысы басқа сол қара шаңырақ ұрпақтары мен жек-жаттары қара шаңыраққа сәлем бере келiп, арнайы сыбағалар әкеледi. Жасы үлкендерi еншiлерiн алып бөлек үй болып кеткенде әкенiң кенжесi (сүткенжесi) әке қолында қарашаңырақ иесi боп қалады. Қара шаңырақ – үлкен үй, әке-шеше үйі, сондықтан қара шаңыраққа барлық осы отбасының балалары, туыстары жиналады. Жаңадан отбасын құрып, өмірге қол ұстасып бірге аттанған жастарға «Шаңырағың биік болсын!» деп бата береді. Бұл – құрған отбасыңның тұғыры берік, мәртебесі жоғары болсын деген сөз . Қазақ шаңырағында әуелі әке, сосын ана осы отбасының ұстазы болмақ. Ата-анасы отбасында имандылыққа тәрбиелесе, ол бала тіл алғыш, адал, үлкен-кішіге қамқор болып өседі. Адамгершілік қасиет отбасы мүшелерінің бірін-бірі сыйлауынан, қадірлеуінен, әсіресе, баланың қартайған әке-шешелеріне қамқор болуынан көрінеді.. Қара шаңырақ, үлкен үй деп атайтын әкенің үйіне болашақта кенже ұл ие болып, қарттарды бағып қағатын, көне салт бүгінгі Қазақ отбасыларында да сақталған. Ал үлкендері үйленіп үй болысымен еншілерін алып, бөлек шыққан. Жасы кіші болса да кенже иеленген үлкен үй басқа жасы үлкен туыстары үшін де қадірлі, қасиетті үй ретінде саналған. Әке-шешені асырау кенже ұлдың міндеті. Әкесі бар кезінде де немесе ол қайтыс болғаннан кейін де осы үй «қара шаңырақ» деп аталады. Бұл «үлкен үй» деген мағынаны білдіреді. Егер «қара шаңырақ» батыр, би, әулие, молда, сыйлы кісілердің үйі болса, онда сол ауылдың адамдары алыс сапарға шықса немесе алыстан адам келсе сол үйден ырым қылып дәм татады. Отанның отбасыдан басталатындығын ескерер болсақ, Отан алдындағы үлкен міндет шаңырақты сыйлап, кенже ұлдың өз міндетін адал атқарғандығында..




Бағалау критерийі


Дескриптор





Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіре алады

Тыңдалған мәтін арқылы тақырыпты болжайды;

- болжамының себебін түсіндіреді.


Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

«Жұптық әңгіме»

Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде өз ойларын



басқалармен толықтырып,жұптық әңгіме құру

Дәйектеме Бұл әдіс, ең алдымен, оқушылардың ойландыруға негіз болады және тыңдау қабілетін дамытады жұптарына әңгімелеп беруге бағытталған)

Бағалау критерийі


Дескриптор


Сюжетті сурет бойынша жұптық әңгіме құрастырады

Жұптасып жұмыс істей алады.
Жұпта ой бөлісе алады

Бағалау «Сөйлегіш қолдар».

Амандасқанда түйіскен қолдар-түсінікті;

Амандасқанда түйіспеген қолдар -жартылай түсіндім;

Амандасуға созылған қол-түсініксіз.



4-тапсырма«Хикая картасы» әдісі

«Хикая картасы» әдісін пайдалана отырып, сюжетті суреттерді ретімен орналастырып, әңгіме құрастырыңыз.




Бағалау

критерийі


Дескриптор


Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрастырады


- суреттерді ретімен орналастырады;

- реттілігі бойынша әңгіме құрастырады




Жұптар бір-бірін «Мадақтау сэндвичі» арқылы бағалайды

1.Мадақ 2.Сын 3.Мадақ
Дәйектеме оқушылардың ілгерлеулеріне қолдау көрсету.

5 тапсырма«Джигсо карточкалары»

«Джигсо карточкалары» – оқушылар сөздерді анықтамаларын жазады



Дәйектеме бұл әдіс арқылы оқушылар салыстыру дағдыларын жетілдіреді.

сөздер

анықтамалары

Енші




Сүт кенже




Отау иесі




сыбаға











Бағалау

Дескриптор

- тірек сөздерді түсінеді

- сөздердің анықтамаларын жазады



https://kk.wikipedia.org/wiki

Үлестірмелі материал 109бет



Бағалау.

«Қолпаштау» әдісі

«Сөйлегіш қолдар».
Түсінікті жартылай түсініксіз

түсінікті



«Мадақтау сэндвичі

Үлестірмелі материал

153бет


Соңы

5 мин


Рефлексия «Ет тартқыш, себет, чемодан» әдісі

Дәйектеме: Оқу жетістігін бағалау білім алушының кері байланыс арқылы оқу мақсаттарына сәйкес жоспарланған білім беру үдерісін реттеу және түзету арқылы нақты қол жеткізген нәтижесін белгілеу үдерісі.

Үйге тапсырма: Отбасындағы өзіңнің атқаратын

міндетін тақырыбына әңгіме жазыңыз.

«Отбасым-байлығым» тақырыбына әңгіме жазыңыз.





Қосымша ақпарат

Саралау - оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс –

, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)






ҚБ Бас бармақты жоғары немесе төмен

ҚБ «Шапалақ»



Музыка, АКТ, халық педагогикамен пәнаралық байланыс ;

тәрбиелік мақсат - ұлттық құндылықтарды

Рефлексия

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланасыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары шынайы ма?

Оқушылар бүгін не үйренді?

Сабақтағы ахуал қандай болды?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақыт есебінен ауытқу болды ма?

Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?




Менің ойымша, сабақтың қол жеткізілетін (оқу бағдарламасына сәйкес) оқу мен сабақ мақсаттары орындалды.

Өйткені, тапсырмалар жоғарыда айтылған мақсаттарға,бағалау критерийлеріне сай берілді. Сабақ барысында тыңдалым, жазылым дағдыларына құрастырылған тапсырмалар тиімді педагогикалық әдіс-тәсілдер арқылы жүзеге асады.

Оқушылар жоспарда көрсетілген әдіс-тәсілдер бойынша мәтіндімұқият тыңдайды;пікір ,дәлел, мысал,қорытынды жасай алады,ойлау дағдыларының деңгейлеріне арналған тапсырмаларды орындады.Әр орындалған тапсырмадан кейін оқушылар бағалау критерийлері бойынша дескрипторлармен бағаланып отырды.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:



Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Оқыту мен оқу барысында қай әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?

Сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет