САБАҚ: №31
|
Мектеп: М.Маметова о/м
|
Тақырыбы: Балдырлардың бөлімі, жалпы сипаттамасы
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Джамалова З
|
СЫНЫП: 6 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Пәні: Биология
|
Сабақ мақсаты
|
Балдырдың пішінін,хромотофорын,біржасушалы және көпжасушалы болатынын түсіндіру.
Ой- өрісін дамыту,ойлау қабылетін дамыту.
Оқушыларды топтық жұмысқа,зейін қоюға,оқулықппен жұмыс жасауға,өз бетінше дайындалуға тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтиже
|
Балдырлардың құрылысы пішіні,маңызы жіне тіршілік орталары туралы біледі.
|
Тілдік мақсат
|
|
Хромотофор, хлорелла, хламидоманода, хлорококк,спирогира
|
|
Алдыңғы оқу
|
Өсімдіктер систематикасы
|
Ресурстар
|
Оқулық,дәптер кесте «Балдырлар»
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
Қызығушылықты ояту
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу ,түгендеу,сабаққа дайындылығын тексеру
2.Үй тапсырмасын тексеру
Төменгі сатыдағы және жоғары сатыдағы өсімдіктер
Венн диаграмасын жасау
Ойын «иә,жоқ»
Ағзалық әлем беске бөлінеді,өсімдіктер тыныс алмайды,пластидтер түс береді,тамыр өсімдіктің жер асты мүшесі,өсімдіктер біржасушалы көпжасушалы деп бөлінеді.
|
Сабаққа дайындалады
Венн диаграмасын жасайды
Сұрақтарға жауап береді
|
|
Мағынаны тану
|
1.Жаңа сабақ
Теңізде өсіп тұрған ол бір орман,
Жел соқса теңіз үшін болған қорған.
Ризоиды арқылы бекінеді,
Ертеден халық бұдан йод алған.
Бұл не?- (Балдыр) Ал балалар біз бүгін теңізге барып балдырлар туралы біліп қайтамыз. Теңізде батып кетпеу үшін нешетүрлі тапсырмаларды орындаймыз.
Оқушыларға тақырыпты оқу ұсынылады
1.Балдыр атаулары (түрі)
1. хломидомонада;
2. Улотрикс;
3. Хлорелла;
4. Ламинария;
2. Балдырлар бөлімі:
1.Қоңыр балдырлар;
2.Қызыл балдырлар;
3.Жасыл балдырлар;
3.Балдырлардың сипаттамасы:
1.Шоғырланған организмдер;
2.Жасушалы организм;
3.Көпжасушалы организм;
4.Сыртқы құрылысы:
1.Денесі жұқа, жіп тәрізді қаптама;
2.Денесі шар тәрізді, сілемейлі, торлы, талшықты жасушалардан тұрады;
3.Денесі сопақша пішінді,ұшы үшкірлеу, жағында екі талшығы бар;
4.Денесі кең жалпақ қаптам;
5.Денесі шар тәрізді, талшығы жоқ;
6. денесі ұзын, таспа тәрізді қаптама
5.Тіршілік формасы:
1.Ризоиды арқылы бекініп тұрады;
2.Талшық арқылы қозғалып тіршілік етеді
3.Су ағысымен пассивті қозғалады.
6. Тіршілік ету ортасы:
1.Тұщы суда тіршілік етеді;
2.Теңіз, мұхиттарда тіршілік етеді;
3.Хроматофор жұлдыз тәрізді, жасыл, қызыл пигменті бар;
4.Хроматофор сопақша тәрізді, жасыл пигменті бар;
7. Көбеюі;
1.Жынысты жыныссыз және өсімді жолдармен көбейеді;
2.Жыныс жасушалары гаметалар деп аталады
8. Маңызы:
1.Балыққа қорек, белокқа бай мал азығын алу үшін пайдаланылады
2.Адам тағамға пайдаланады әрі ауыл шаруашылығында мал азығы ретінде пайдаланады;
3.Балдырлардан йод,спирт,сірке қышқылы алынады
4.Су жануарлары үшін азық
Полиглот ойыны
Қазақша-орысша-ағылшынша
Жасыл балдырлар –Green algae-зеленые водросли
Диатомды балдырлар-Diatoms are algae-Диатомные водросли
Қоңыр балдырлар-Kelp-Бурые водросли
Қызыл балдырлар-Redalgae-Красные водросли
Көк-жасыл балдырлар-Blue-green algae-Сине-зеленые водросли
|
Тапсырмаларды орындайды
Дәптерлеріне жазады
|
|
Ой толғаныс
(Рефлексия)
|
Бекіту.
Балалар енді бізге үйге оралу үшін тапсырмаларды орындауымыз керек,
1-тапсырма есеп шығаруымыз керек
Есеп №1 1л. Суда 55г хламидомонада болады. 7 л суда қанша грамм балдыр болады? 385г
Есеп №2 500 г хлорелла алу үшін неше литр су жұмсалады? 1 литр - 55грамм. 9,09г
Есеп №3 1 тонна қоңыр балдырлардан 4кг таза йод шығады. 100 т йод алу үшін неше тонна балдыр жұмсалады? 25мың т
3.Қорытындылау
2-тапсырмаОйлану баспалдағы.6 сөзге сұрақ дайындау.
1.Балдыр,2.Таллом,3.Хроматофор,4.Гамета,5.Зооспоралар,6.Фотосинтез,7.Хлорелла,8.Жасыл балдырлар9.Ламинария,10.Порфира.
1.Балдырлардың тіршілік ортасы
2.Таллом дегеніміз не
3.Хроматофор түрлері,пішіні қандай
4.Гамета дегеніміз не
5.Зооспора деген не
6.Фотосинтез деген не
7.Хлорела бір жасушалыма әлде көпжасушалыма
8.Жасыл балдырдың ядросы нешеу
9.Ламинарияның ұзындығы неше см
10.Порфираны неге қолданады
Бағалау.
Рефлексия
2.Үйге тапсырма
Балдырлар оқып келу
|
Есеп шығарады
Сұрақ дайындайды
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |