Сабақ: қазақ әдебиеті Сынып: 5 «а» сынып Уақыты: Шаяхметова А. Е



Дата30.05.2017
өлшемі351,17 Kb.
#17287
түріСабақ
Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ әдебиеті

Сынып: 5 «а» - сынып

Уақыты:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Сынақ сабақ

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жыл бойғы алған білімдерін пысықтау, қорытындылау. Өткен тақырыптар бойынша ойландыру, еске сақтау. Сыни ойлау арқылы оқушылардың ой танымын, сөйлеу, ойлау қабілеттерін дамыту. Бір –біріне сұрақтар қою арқылы балалардың диалогтік сөйлеу, ойларын толықтыру.

Ресурстар: Оқушылар оқулығы,

Оқушы дәптерлері.

Интербелсенді тақта /слайдтар көрсетемін/

Плакат, марекерлер, стикерлер.



Сабақтың критерийлері:

  1. Өткен тақырыптар бойынша білімдері ойларында қалған ба?

  2. Берілген тапсырма аясында толық жауап бере алды ма?

  3. Ойларын толық айта алды ма және нақты жауап бере алды ма?

Сабақтың әдісі: Ой ашар.

Психологиялық тренинг

Оын ойнату

Топқа бөлу ойын шарттарындағы атаулар арқылы



Диалог арқылы оқыту /сұрақ-жауап оқушы мен мұғалім арасындағы және оқушы мен оқушы арасындағы диалог/

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

/топпен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар/

Оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану

Слайд көрсету



Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды және мұғалімнің бағасы




Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

14.00-14.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг /алма, алмұрт, банан, ассорти/

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, ойын ойнау арқылы ынталанады

14.05-14.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға өткен тараулар бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

14.10-14.15

Ой шақыру. сыни ойлау арқылы

Балалар біз жыл бойы қазақ әдебиетінде не үйрендік? Кімдермен және қандай шығармалармен таныстық?

Оқушылар әрқайсысы өздерінің ойын ортаға салып талқылайды топта талқылайды. Бірін-бірі толықтырады.

14.15-14.25

Топпен жұмыс. Сыни ойлау

Қазір балалар сіздер мынадай тапсырмаларды орындайсыздар. Менің ең жақсы есімде қалған кейіпкер және сол шығарманың авторы туралы мен не білемін?

Оқушылар берілген тапсырмалар аясында ойланады сұраққа жауап беру мақсатында көп ізденеді. Естіне түсіреді

14.25-14.30

Топпен жұмыс. Арнайы сұрақтар беремінт Диалогтік оқыту

Кәнекей балалар, бірімізге біріміз сұрақ қояйық. Сұрақ нақты әрі түсінікті болу керек.

Оқушылар оқулықытың көмегімен тақырыптарға сүйеніп, қойылған сұрақ төңірегінде жұмыстар атқарады. Бірімен – бірі пікір алмасады.

14.25-14.30

Оқулықпен жұмыс

Тест оқулықтың соңындаға орындау

Оқушылар берілген тапсырма бойынша тестті орындайды жеке-жеке өз дәптерлерінде

14.30-14.35

Шығармашылық жұмыс

Менің жыл боында үйренгенімнің нәтижесі

Оқушылар осы берілген тапсырма ясында шағын эссе жазады

14.35-14.40

Сабақты қорыту Сұрақ-жауап арқылы

Оқушыларға пысықтау сұрақтарын қоямын

Оқушылар берілген сұрақтар төңірегінде мұғалімге жауап береді. Топ ішінде біріне бірі сұрақтар қояды.

14.40-14.42

Үй тапсырмасын беру

Жыл бойғы өткен шығармаларды қайталау және жазғы демалыста көлемді шығарма оқып келу

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

14.42-14.43

Рефлексия

Плактты тақтаға іліп қоямын

Оқушылар стикерлерге бүгінгі саабаққа қорытынды жазып іледі

14.43-14.45

Бағалау

Топ басшыларының бағалауларын сұраймын, өзім соңғы бағасын шығарамын, жұрналға түсіремін. Күнделіктеріне қоямын.

Топ ішіндегі басшылары әр топты бағалайды

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ әдебиеті

Сынып: 11 «а» - сынып

Уақыты:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Бақытсыз Жамал романы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ресурстар таратып беру өздері өздігінен сабақтың тақырыбын игеру, Бақытсыз Жамал романының идеясын ашу, сөздерін, ойлау, сөйлеу қабілетеерін арттыру

Ресурстар: Оқулық, А4 форматтағы материалдар




Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары, диалогтік оқыту, АКТ. Талантты және дарынды


Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

08.00-08.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, психологиялық тренинг арқылы сабаққа қызығушылықтары артады

08.05-08.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға өткен тараулар бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

08.10-08.15

Түсіндіру

Балалар біз бүгін сіздермен Бақытсыз Жамал романымен оқып танысамыз. Сіздерге ресурстар беремін

Оқушылар қолдарына қалам және қос парақ дайындап қояды, тақырыпты жазады

08.15-08.25

Зертттеу

Балалар, сіздер қазір оқулықтан романды оқисыздар, оқи отыра жоспар құрып отырасыздар

Оқушылар мұқият тыңдайды, романды оқиды, жоспарды топпен құрады

08.25-08.30

Талдау

Сатылай кешенді талдау жасау

Оқушылар дәптерлеріне сатылай кешенді талдау бойынша талдау жүргізеді

08.25-08.30

Қорғау

Балалар өздерінің оқып,зерттеген дүниелерін ортаға шығып қорғауларын сұраймын

Оқушылар топпен шығып, өздері орындаған жұмыстарының мазмұнын ашып, жалпы сыныпқа түсіндіреді

08.30-08.35

Қорытынды

Әр топ бір-біріне сұрақтар қояды

Оқушылар сұрақтарға жауап іздейді, жауап береді, бірінің ойын екіншісі толықтырып отырады

08.35-08.40

Үй тапсырмасын беру

Бақытсыз Жамал мазмұндау. Жырдағы Жамал және Ғали бейнесіне талдау

Күнделіктеріне жазып алады



Сабақ жоспары


Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 5 «а» - сынып

Уақыты:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Екпін. Сөз екпіні. Ой екпіні

Сабақтың мақсаты: Екпін және оның түрлері туралы тақырыпты ашу, мақсат қою, сыни ойлау арқылы оқушыларды сыни ойлауға үйрету, АКТ қолдана отыра оқушыларға қосымша мағлұмат беру, қызығушылықтарын арттыру, диалогтік оқытуды қолдану арқылы оқушыларды өз ойларын толық сапалы жеткізе білуге үйрету, еркін сөйлеулерін қалыптастыру

Ресурстар: Оқушылар оқулығы,

Оқушы дәптерлері.

Интербелсенді тақта /слайдтар көрсетемін/

Плакат, марекерлер, стикерлер.



Сабақтың критерийлері:

1.Екпін туралы сыни ойландыру /екпін д/з не?

2.Тақырыптың мақсатын өздеріне анықтату

3.Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушыларды жүйелі жұмыс істеуге дағдыландыру



Сабақтың әдісі: Ой ашар.

Психологиялық тренинг

Оын ойнату

Топқа бөлу ойын шарттарындағы атаулар арқылы



Диалог арқылы оқыту /сұрақ-жауап оқуш мен мұғалім арасындағы және оқушы мен оқушы арасындағы диалог/

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

/топпен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар/

Оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану

Слайд көрсету



Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды және мұғалімнің бағасы




Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

08.00-08.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг /алма, алмұрт, банан, десерт/

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, ойын ойнау арқылы ынталанады

08.05-08.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға өткен тарау бойынша /фонетика тарауы бойынша/ сұрақтар қояды

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

08.10-08.15

Ой шақыру. Екпін дегенімізді қалай түсінеміз? сыни ойлау арқылы

Балалар, екпін деген сөзді сіздер жалпы қалай түсінесіздер? Бар екпінімен құлап түсті, екпіндетіп сөйледі, екпіні қатты жел соқты, оқу екпіндісі /осы тірекстер төңірегнде тапсырма беремін/

Оқушылар әрқайсысы өздерінің ойын ортаға салып талқылайды топта талқылайды. Бірін-бірі толықтырады.

08.15-08.25

Топпен жұмыс. Сыни ойлау

Балалар, сонымен біз не туралы айтып жатырмыз? Сабақтың тақырыбы не болмақ?

Оқушылар сабақтың тақырыбын топтар ішінде анықтап алады. Сабақтың мақсатын анықтайды, қояды плакатқа өз тапсырмаларын түсіндіреді. Ортаға шығып жұмыстарын қорғайды.

08.25-08.30

Топпен жұмыс. Екпін нелерге түседі? Диалогтік оқыту

Екпін нелерге түседі? Бір сөзге?бір буынға? Бір дыбысқа? Бір тіркеске? Мысал мен дәлелдеңдер?

Оқушылар оқулықытың көмегімен ережеге сүйеніп, қойылған сұрақ төңірегінде жұмыстар атқарады. Бірімен – бірі пікір алмасады.

08.25-08.30

Оқулықпен жұмыс

343-жаттығуды орындауға беремін

Оқушылар берілген тапсырма бойынша жаттығуды орындайды жеке-жеке өз дәптерлерінде

08.30-08.35

Шығармашылық жұмыс

М.Әлімбаевтің өлеңін беремін

Оқушылар осы берілген өлеңнен сөз екпіні түсіріп оқиды астын сызады екпін түскен сөздің

08.35-08.40

Сабақты қорыту Сұрақ-жауап арқылы

Екпін дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?

Сөз екпіні д/з не?

Ой екпіні д/з не?


Оқушылар берілген сұрақтар төңірегінде мұғалімге жауап береді. Топ ішінде біріне бірі сұрақтар қояды.

08.40-08.42

Үй тапсырмасын беру

Екпін ережесін жаттау. Бір сөйлем құру және сол сөйлем ішіндегі сөздердің орнын ауыстыру арқылы ой екпінін анықтау, астын сызып келу дәптерге орындау

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

08.42-08.43

Рефлексия

Плактты тақтаға іліп қоямын

Оқушылар стикерлерге бүгінгі саабаққа қорытынды жасзып іледі

08.43-08.45

Бағалау

Топ басшыларының бағалауларын сұраймын, өзім соңғы бағасын шығарамын, жұрналға түсіремін. К.нделіктеріне қоямын.

Топ ішіндегі басшылары әр топты бағалайды


Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 6 «а» - сынып

Уақыты:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілінің қоғамдық рөлі

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сыни ойлау арқылы қазақ тілі, оның даму тарихы мен тереңдігін, қазақ тілінің қасиетті, ұғымды, терең, бай тіл екендігін ұғындыру. АКТ тиімді пайдалана отыра оқушылардың танымын, көру, көру арқылы есте сақтай білу қасиеттерін дамыту, диалогтік оқыту арқылы ойын еркін әрі ұғымды жетік жеткізе білулерін үйрету әрі дамыту. Қазақ тілінде мәдениетті сөйлей білуге тәрбиелеу.

Ресурстар: Оқушылар оқулығы,

Оқушы дәптерлері.

Интербелсенді тақта /слайдтар көрсетемін/

Плакат, марекерлер, стикерлер.



Сабақтың критерийлері:

1.Қазақ тілінің қоғамда алар пайдасы туралы ойларын саралау

2.Тілді жетік меңгерудегі негізгі мақсатты өздеріне ашқызу

3.Әр түрлі тапсырмалар беру мен сұрақ қою арқылы оқушыларды жүйелі жұмыс істеуге дағдыландыру

4.Сабақта өзіндік ой, пікірді қалыптастырту


Сабақтың әдісі: Ой ашар.

Психологиялық тренингОйын ойнату

Топқа бөлу ойын шарттарындағы атаулар арқылы /алма, алмұрт, банан, десерт/



Диалог арқылы оқыту /сұрақ-жауап оқушы мен мұғалім арасындағы және оқушы мен оқушы арасындағы диалог/

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

/топпен жұмыс, әр түрлі сұрақтар мен тапсырмалар/

Оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану

Слайд көрсету, тіл туралы өлең тыңдату



Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды және мұғалімнің бағасы



Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

08.00-08.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг /алма, алмұрт, банан, десерт/

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, ойын ойнау арқылы ынталанады

08.05-08.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға қазақ тілі жайлы бірнеше сұрақтар қояды

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

08.10-08.15

Ой шақыру.? қою сыни ойлау арқылы

Қазақ тілінің қоғамдағы пайдасы не? /осы сұрақ төңірегінде беремін/

Оқушылар әрқайсысы өздерінің ойын ортаға салып талқылайды топта талқылайды. Бірін-бірі толықтырады.

08.15-08.25

Топпен жұмыс. Сыни ойлау

АКТ слайд жіберіп қоямын.

Балалар, сонымен біз не туралы айтып жатырмыз? Сабақтың тақырыбы не болмақ?

Оқушылар сабақтың тақырыбын топтар ішінде анықтап алады. Сабақтың мақсатын анықтайды, қояды плакатқа өз тапсырмаларын түсіндіреді. Ортаға шығып жұмыстарын қорғайды.

08.25-08.30

Топпен жұмыс. Қазақ тілі туралы үнтаспадан өлең тыңдатамын. Сұрақтар қояды бір-біріне Диалогтік оқыту

Балалар, өлең не туралы? Қалай ойлайсыңдар тіл туралы қандай ойлар жатыр? Бұл кімнің өлеңі? Жалпы өлеңнен не ұқтыңыздар?т.б

Оқушылар оқулықытың көмегімен ережеге сүйеніп, қойылған сұрақ төңірегінде жұмыстар атқарады. Бірімен – бірі пікір алмасады.Бірінің ойын бірі толықтырып отырады.

08.25-08.30

Оқулықпен жұмыс

1- тапсырма орындайды

Оқушылар берілген тапсырма бойынша жаттығуды орындайды жеке-жеке өз дәптерлерінде

08.30-08.35

Шығармашылық жұмыс

Тіл туралы 1 шумақ өлең құруға беремін

Оқушылар осы берілген тапсырманы шамаларынша әр түрлі деңгейде орындайды. Тақырыбын ашады. Не себептен тақырыбын осылай етіп таңдадың деген сұрақ төңірегінде ойларын айтып береді

08.35-08.40

Сабақты қорыту Сұрақ-жауап арқылы

Тіл дегеніміз не? Тіл бізгке не үшін керек? Қазақ тілінің қоғамдағы рөлі қандай? Тіліміз болмаса ел бола аламыз ба? Өздеріңнің тілге деген құрметтеріңіз қандай?

Оқушылар берілген сұрақтар төңірегінде мұғалімге жауап береді. Топ ішінде біріне бірі сұрақтар қояды.

08.40-08.42

Үй тапсырмасын беру

Тіл туралы мақал-мәтелдер жаттау

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

08.42-08.43

Рефлексия

Плактты тақтаға іліп қоямын

Оқушылар стикерлерге бүгінгі саабаққа қорытынды жазып іледі

08.43-08.45

Бағалау

Топ басшыларының бағалау

Топ ішіндегі басшылары бағалайды



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 6 «а» - сынып

Уақыты:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Әдеби тіл және оның нормалары. Әдеби тіл мен мәтіннің байланысы

Сабақтың мақсаты: Әдеби тіл мен мәтін, әдеби тілдің нормалары, грамматикалық, фонетикалық түсінік беру, жаттығу жұмыстарын орындату, өзіндік сөйлу, ойын толық жеткізе білу дағдыларын дамыту, әдеби тілде қоспасыз сөйлеуге баулу, үйрету.

Ресурстар: Оқушылар оқулығы,

Оқушы дәптерлері.

Интербелсенді тақта /слайдтар көрсетемін/

Плакат, марекерлер, стикерлер.



Сабақтың критерийлері:

1.5-сыныпты еске түсірту

2.Әдеби тіл және норма туралы ойларын терең қалыптастыру

3.Әр түрлі тапсырмалар беру мен сұрақ қою арқылы оқушыларды жүйелі жұмыс істеуге дағдыландыру

4.Сабақта өзіндік ой, пікірді қалыптастырту


Сабақтың әдісі: Ой ашар.

Психологиялық тренингОйын ойнату

Топқа бөлу санау арқылы болады 1,2,3,4



Диалог арқылы оқыту /сұрақ-жауап оқушы мен мұғалім арасындағы және оқушы мен оқушы арасындағы диалог/

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

/топпен жұмыс, әр түрлі сұрақтар мен тапсырмалар/

Оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану

Слайд көрсету



Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды және мұғалімнің бағасы



Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

14.00-14.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг /1,2,3,4/

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады, санау арқылы бөлінеді

Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, ойын ойнау арқылы ынталанады

14.05-14.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға әдеби норма мен мәтін деген не деген сұрақ қоямын

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

14.10-14.15

Ой шақыру сыни ойлау арқылы

Әдеби норма дегеніміз не? Диалект сөздер, жаргон сөздер дегеніміз не еді? Есімізге түсірейік /осы сұрақ төңірегінде беремін/

Оқушылар әрқайсысы өздерінің ойын ортаға салып талқылайды топта талқылайды. Бірін-бірі толықтырады. Диалект-жаргон сөздерді айтады

14.15-14.25

Топпен жұмыс. Сыни ойлау

АКТ слайд жіберіп қоямын.

Балалар, сонымен біз не туралы айтып жатырмыз? 8-жаттығу беремін

Балалар жаттығуды берілгені бойынша орындайды. Мен оқушыларға көмек керек болса, жақындап бағыт түсінік беремін

14.25-14.30

Топпен жұмыс. Сұрақ – жауап Диалогтік оқыту

Балалар, осы жаттығуда қандай сөздер сіздерге түсініксіз болды?

Балалар өздеріне таныс емес сөздерді айтады. Бәріміз бірге диалектологиялық сөздік арқылы мағыналарын такып айтамыз, оқушылар дәптерлеріне түсіреді

14.25-14.30

Оқулықпен жұмыс

10- жаттығу

Оқушылар берілген тапсырма бойынша жаттығуды орындайды жеке-жеке өз дәптерлерінде

14.30-14.40

Шығармашылық жұмыс

Диалект сөздер тауып, мағынасын терең ашу және әдеби тілде сахналық көрініс болмаса екі адам үш адам болып бірігіп, мәтен немесе диалог құрайды

Оқушылар осы берілген тапсырманы шамаларынша әр түрлі деңгейде орындайды. Мағыналарын ашады. Ортаға шығып тапсырманы орындайды

14.40-14.43

Сабақты қорыту Сұрақ-жауап арқылы

Әдеби тіл дегеніміз не? Оларға қандай сөздер жатады? Қандай сөздер жатпайды? Нормаға жатпайтын қандай сөздер? Диалект сөздер дегеніміз не? Сабақта не ұқтық? Не білдік? Не үйрендік?

Оқушылар берілген сұрақтар төңірегінде мұғалімге жауап береді. Топ ішінде біріне бірі сұрақтар қояды.

14.43-14.44

Үй тапсырмасын беру

Әдеби тіл және оның нормасын, мәтінмен байланысын мазмұндау

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

14.44-14.45

Рефлексия

Плактты тақтаға іліп қоямын

Оқушылар стикерлерге бүгінгі саабаққа қорытынды жазып іледі

14.45-14.45

Бағалау

Топ басшыларының бағалау

Топ ішіндегі басшылары бағалайды



Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 6 «а» - сынып

Уақыты: 14.00-14.45

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: 5-сыныпта өткенді толық қайталау сабағы

Сабақтың мақсаты: Әр түрлі деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың өткен тақырып жайлы ойларын қозғау, қайта жаңғырту. Тез ойлауға, бірін – бірі сыйлауға тәрбиелеу

Ресурстар: Оқушылар оқулығы,

Оқушы дәптерлері.

Интербелсенді тақта /слайдтар көрсетемін/


Сабақтың әдісі: Ой ашар.

Психологиялық тренинг Қара жорға биі

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

/топпен жұмыс, әр түрлі деңгейде сұрақтар мен тапсырмалар/

Оқытуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану

Слайд көрсету



Жас ерекшелік, талантты және дарынды


Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

14.00-14.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг Би билеу

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады, санау арқылы бөлінеді

Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, ойын ойнау арқылы ынталанады

14.05-14.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға 5-сыныптан өткен тараулар бойынша сұрақтар қоямын

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

14.10-14.15

Ой шақыру сыни ойлау арқылы

1-слайд тіл дыбыстарының тілдің, жақтың, ерін мен езудің қатысына қарай бөлінуі

Оқушылар слайдқа көз жүгірту арқылы өткенді еске түсіреді

14.15-14.25

Деңгейлік тапсырма

2- слайд жуан у мен жіңішке у бөліп жазу

Оқушылар дәптерге орындайды

14.25-14.30

Деңгейлік тапсырма

3-слайд көп нүктенің орнына тиісті дауысты дыбысты қойып жазу

Оқушылар дәптерге орындайды

14.25-14.30

Сергіту сәті

4- слайд сергіту сәті

2-4 оқушы шығыады

14.30-14.40

Деңгейлік тапсырма

5-8 слайд семантикалық картамен жұмыс

Оқушылар дәптерге орындайды

14.40-14.43

Сабақты қорыту Сұрақ-жауап арқылы

Әдеби тіл дегеніміз не? Оларға қандай сөздер жатады? Қандай сөздер жатпайды? Нормаға жатпайтын қандай сөздер? Диалект сөздер дегеніміз не? Сабақта не ұқтық? Не білдік? Не үйрендік?

Оқушылар берілген сұрақтар төңірегінде мұғалімге жауап береді. Топ ішінде біріне бірі сұрақтар қояды.

14.43-14.44

Үй тапсырмасын беру

Әдеби тіл және оның нормасын, мәтінмен байланысын мазмұндау

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

14.44-14.45

Рефлексия

Плактты тақтаға іліп қоямын

Оқушылар стикерлерге бүгінгі саабаққа қорытынды жазып іледі

14.45-14.45

Бағалау

Топ басшыларының бағалау

Топ ішіндегі басшылары бағалайды


Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ әдебиеті

Сынып: 11 «а» - сынып

Уақыты:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Бақытсыз Жамал романы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ресурстар таратып беру өздері өздігінен сабақтың тақырыбын игеру, Бақытсыз Жамал романының идеясын ашу, сөздерін, ойлау, сөйлеу қабілетеерін арттыру

Ресурстар: Оқулық, А4 форматтағы материалдар




Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары, диалогтік оқыту, АКТ. Талантты және дарынды


Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

08.00-08.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар мұғалімнің дайындап келген тренингі арқылы сабаққа қызығады, психологиялық тренинг арқылы сабаққа қызығушылықтары артады

08.05-08.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға өткен тараулар бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

08.10-08.15

Түсіндіру

Балалар біз бүгін сіздермен Бақытсыз Жамал романымен оқып танысамыз. Сіздерге ресурстар беремін

Оқушылар қолдарына қалам және қос парақ дайындап қояды, тақырыпты жазады

08.15-08.25

Зертттеу

Балалар, сіздер қазір оқулықтан романды оқисыздар, оқи отыра жоспар құрып отырасыздар

Оқушылар мұқият тыңдайды, романды оқиды, жоспарды топпен құрады

08.25-08.30

Талдау

Сатылай кешенді талдау жасау

Оқушылар дәптерлеріне сатылай кешенді талдау бойынша талдау жүргізеді

08.25-08.30

Қорғау

Балалар өздерінің оқып,зерттеген дүниелерін ортаға шығып қорғауларын сұраймын

Оқушылар топпен шығып, өздері орындаған жұмыстарының мазмұнын ашып, жалпы сыныпқа түсіндіреді

08.30-08.35

Қорытынды

Әр топ бір-біріне сұрақтар қояды

Оқушылар сұрақтарға жауап іздейді, жауап береді, бірінің ойын екіншісі толықтырып отырады

08.35-08.40

Үй тапсырмасын беру

Бақытсыз Жамал мазмұндау. Жырдағы Жамал және Ғали бейнесіне талдау

Күнделіктеріне жазып алады


Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 6 «а» - сынып

Уақыты: Күні:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Тоқсандық сынақ жұмысы

Сабақтың мақсаты: Өткен тарау сөзжасам бойынша білімдерін тексеру, қайта еске түсіру, балалардын есте сактау кабілеттерін дамыту.Сөздік қорларын , сөйлеу, сте сақтау қабілеттерін дамыту

Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар /билеттер/ , қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер

Модульдер: талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

14.00-14.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар орындарына отырады, сабаққа дайындалаы, оқу-құралдарын дайындайды

Кезекші оқушы мұғалімге есеп береді



14.05-14.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға өткен тараулар бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

14.10-14.15

Түсіндіру

Ресурстар таратып беремін, парақшалар таратылады, тапсырмалармен, плакат, маркер, стикерлерді беремін

Окушылар танысады, бір-бірден шығып тапсырмаларды алады, орындайды

14.15-14.25

Зертттеу

Сөзжасам дегеніміз не? Жасалу жолдары қандай? Сөздер неше түрлі жолмен жасалады?

Оқушылар топтарға бөлініп, өздерінің зерттеу тапсырмасын интербелсенді тақтадан жазып алады

14.25-14.30

Талдау

Ал, топтар дайын болсақ ортаға шығамыз.

Әр топ ортаға шығып жазған дүниелерін талдайды, бір-біріне түсіндіреді, бірін-бірі топ басшылары бағалап отырады.

14.25-14.30

Қорғау

Мұғалім әр топты бақылайды, қадағалайды

әр топ басшысы шығып және топ мүшелері ортаға шығып қорғайды

14.30-14.40

Қорытынды

Мұғалім мен оқушы арасындағы диалог. Мұғалім сұрақтар қояды.

Сонымен, сөзжасам дегеніміз не? Олар қалай жасалады екен? Біріккен сөздер дегеніміз не? Тіркесті сөздер дегеніміз не? Кіріге біріккен дегенді қалай түсіндіріп берер едіңіздер? Қысқарған сөздер қалай қай уақытты қысқарады? Неше жолы бар?



Оқушылар мұғалімге жауап береді, бір-бірінің ойын толықтырып отырады.

14.40-14.43

Бағалау

Мұғалім бағалау парақшаларын таратып береді

әр топ басшысы шығып топ мүшелерінің барлығын өздері стикерге жазып бағалайды

14.44-14.45

Үй тапсырмасын беру

1-тоқсан бойы өткенді түгел қайталау. ҰБТ –ға дайындық дәптерлерін толықтыру

Күнделіктеріне жазып алады




Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 11 «а» - сынып

Уақыты: Күні:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Әлеуметтік – тұрмыстық шешендік сөздер

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бағыт – бағдар бере отыра шешендік сөздердің әлеуметтік – тұрмыста қолданылуын, би-шешендеріміздің бір сөзбен көп мағына берер асыл сөздерін көкейлеріне тоқыту, сыни ойлау арқылы шешендік өнерді осы өмірде пайдалана алу, тілге шешен, өз ойын толық жеткізе білетін тәрбиелі де саналы болуға тәрбиелеу.Мұғалім – оқушы арасындағы және оқушы мен оқушы арсындағы тілдік орта қалыптастыру арқылы сөздік қорын молайту. Бірін – бірі және өзін өзі әділ бағалай білуге үйрету, еркін сөйлеуге үйрету

Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар, қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер

Модульдер: талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, диалогтік оқыту

Сабақтың критериилері:

1. Шешендік сөздің мазмұндылығы.


2. Сөздің дәлдігі - ойдың айқындылығы.
3. Тіл тазалығы.
4. Тіл көрнектілігі.

Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

08.00-08.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар орындарына отырады, сабаққа дайындалаы, оқу-құралдарын дайындайды

Кезекші оқушы мұғалімге есеп береді



08.05-08.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға өткен тараулар бойынша сұрақтар қояды

Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

08.10-08.15

Түсіндіру

Ресурстар таратып беремін, парақшалар таратылады, тапсырмалармен, плакат, маркер, стикерлерді беремін

Окушылар танысады, бір-бірден шығып тапсырмаларды алады, орындайды

08.15-08.25

Зертттеу

Шешендік өнер дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар? Қандай би – шешендердің сөздерін білеміз?

1. топ: Білім - ғылым мазмұнды шешендік.
2. топ:Әлеуметтік - саяси мазмұнды шешендік.
3. топ:Әлеуметтік - тұрмыстық мазмұнды шешендік.
4.топ: Діни мазмұнды шешендік.
5.топ: Сот ісі шешендігі.


Оқушылар топтарға бөлініп, өздерінің зерттеу тапсырмасын интербелсенді тақтадан жазып алады

08.25-08.30

Талдау

Ал, топтар дайын болсақ ортаға шығамыз.

« Ұтымды пікір - ұтқыр ой».

Біздің заманымызға шешендік қажет пе? (оқушы жауабы).


- Қазіргі таңда елімізге танымал шешендер бар ма? Бар болса кімдер деп ойлайсыңдар? Мысалдармен дәлелде, өз мысалың қазіргі шешендіктің қай түріне жатады деп ойлайсың?

ТАЛДАУ:

1.Фонетикалық талдау -
2. Лексикалық талдау -
3. Морфологиялық талдау -
4. Синтаксистік талдау


Әр топ ортаға шығып жазған дүниелерін талдайды, бір-біріне түсіндіреді, бірін-бірі топ басшылары бағалап отырады. (оқушы жауабы).

08.30-08.35

Қорғау

Мұғалім әр топты бақылайды, қадағалайды

әр топ басшысы шығып және топ мүшелері ортаға шығып қорғайды

08.35-08.40

Қорытынды

Мұғалім мен оқушы арасындағы диалог. Мұғалім сұрақтар қояды.


Оқушылар мұғалімге жауап береді, бір-бірінің ойын толықтырып отырады.

14.40-14.43

Бағалау

Мұғалім бағалау парақшаларын таратып береді

әр топ басшысы шығып топ мүшелерінің барлығын өздері стикерге жазып бағалайды

14.44-14.45

Үй тапсырмасын беру

Әлеуметтік – саяси шешендік сөз туралы дерек жинап әкелу

Күнделіктеріне жазып алады


Сабақ жоспары

Бекітемін:

Қазақ орта мектеп - интернаты

Сабақ: қазақ тілі

Сынып: 10 «б» - сынып

Уақыты: Күні:

Шаяхметова А.Е.

Сабақтың тақырыбы: Іскерлік қарым – қатынас және сөз әдебі

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бағыт – бағдар бере отыра іскерлік деген не екендігі ьтуралы өздерінен де тікелей түсінік алу, бабалардың ойлау өмірде кездесетін іскерлік қарым – қатынастың өмірде кездесетіндігі, пайдасы мен сол іскерлік кездесулерде болатын сөз сөйлеу әдебі туралы танымдарын түсініктерін арттыр, өздерінің ойларын ортаға салып, бірімен бірі пікір алысып ойлау қабілеттерін, тілдік сөздің қорлрын дамыту, балаларды көркем таза тілде сөйлеуге тірбиелеу

Ресурстар: деңгейлік тапсырмалар, таратпа қағаздар, қосымша оқулықтар, маркерлер, плакаттар, стикерлер

Модульдер: талантты және дарынды балаларды оқыту, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, диалогтік оқыту


Уақыты:

Жұмыс түрі:

Мұғалім әрекеті:

Оқушы әрекеті:

08.00-08.05



Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық тренинг

Сабақты бастамас бұрын сыныппен жылы амандасады, ынталандыру жұмысын жүргізуді ұйымдастырады

Оқушылар орындарына отырады, сабаққа дайындалаы, оқу-құралдарын дайындайды

Кезекші оқушы мұғалімге есеп береді



08.05-08.10

Үй жұмысын тексеру

Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту/



Мұғалім оқушыларға өткен тараулар бойынша сұрақтар қояды

Этнолингвистка туралы түсінік сұрау



Оқушылар мұғалімге жауап береді. Бір-бірін толықтырады

08.10-08.15

Түсіндіру

Ресурстар таратып беремін, парақшалар таратылады, тапсырмалармен, плакат, маркер, стикерлерді беремін

Окушылар танысады, бір-бірден шығып тапсырмаларды алады, орындайды

08.15-08.25

Балаларға бағыт беру

Балалар, іскерлік дегенімізді сөзідер қалай түсінесіздер? Іскерлік туралы не ойлар айтар едіңіздер?


Оқушылар топтарға бөлініп, өздерінің іскерлік туралы түсініңтерн плкактқа жазып түсіндіреді

08.25-08.30

Талдау

Балалар, дайын болсаңыздар ортаға шығып әр топ өздерінің жұмыстарын талдау керек

Әр топ ортаға шығып жазған дүниелерін талдайды, бір-біріне түсіндіреді, бірін-бірі топ басшылары бағалап отырады. (оқушы жауабы).

08.30-08.35

Баықлау, қадағалау, ой қосу

Мұғалім әр топты бақылайды, қадағалайды

әр топ басшысы шығып және топ мүшелері ортаға шығып қорғайды

08.35-08.40

Қорытынды

Мұғалім мен оқушы арасындағы диалог. Оқушылар бір – біріне сұрақтар қояды


Оқушылар жауап береді, бір-бірінің ойын толықтырып отырады.

14.40-14.43

Бағалау

Мұғалім бағалау парақшаларын таратып береді

әр топ басшысы шығып топ мүшелерінің барлығын өздері стикерге жазып бағалайды

14.44-14.45

Үй тапсырмасын беру

Жоба дайындау «Менің іскерлік қабілетім»

Күнделіктеріне жазып алады





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет