Сабақ: Қазақстан тарихынан әңгімелер Мектеп: «Л. Жолдасов» жом күні



Дата05.02.2022
өлшемі65,91 Kb.
#21513
түріСабақ

ОҚО Сарыағаш ауданы
«№89 Лесбек Жолдасов атындағы жалпы орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Сақтар»
тақырыбындағы тарих пәнінен
ашық сабақ


Математика пәні мұғалімі Молдабекова Гулмира Жаксылыковна
2016-2017 оқу жылы

Сабақ: Қазақстан тарихынан әңгімелер

Мектеп: «Л.Жолдасов» ЖОМ

Күні: 26.09.2016 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Молдабекова Гулмира

Сынып: 5-сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Сақтар.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Оқушылар сақ тайпаларының тарихын қарастырады,тарихи деректерді анықтай алады,сақтардың даму ерекшеліктерін анықтап маңызын түсіндіреді.

Сабақтың мақсаттары
(Табыс критерийлері)

Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылар сақ тайпаларының тарихын біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Оқушылар сақтардың тайпалық құрамын және қоғамдық құрылысын талдай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:
Оқушылар сақ елінде дамыған өркениеттің болғандығына дәлелдер келтіре алады,маңызын түсіндіреді.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:
Тақырып бойынша әңгіме құрастыра алады, сұрақтарға жауап бере алады, сақтардың өмір салты,шаруашылығы мен тұрмысы,наным сенімі жайлы айтып бере алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
«скиф»-грек деректеріндегі сақтардың атауы;
сақ хаомаваргалар-хаома сусынын дайындаушы;
сақ тиграхауда-шошақ бөріктілер;
сақ парадарайа-теңіздің арғы жағындағы сақтар.

Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:
Жауынгерлер,абыздар,малшылар,көсемдер.Шырақтың ерлігі, «Алтын адам».

Талқылауға арналған тапсырмалар:

  1. Сақтардың мекендеген аумағы.

  2. Сақтардың қоғамдық құрылысы.

  3. Шырақтың ерлігі.

  4. «Алтын адам» - теңдесі жоқ жәдігер.

Сақтардың мекендеген аумағын картадан көрсетіп, құрамына кірген тайпаларды атаңдар?
Парсы патшалары сақтарға қарсы жасаған жорықтары туралы не білесіңдер?
Шырақтың ерлігін қалай бағалайсындар?
Неліктен « Алтын киімді адам» тәуелсіздігіміздің рәмізі саналады?

ишара:
Қимыл қозғалыс

Алдыңғы оқу:

Қола дәуірі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар, қолданылатын стратегиялар

Басталуы:
5 мин

Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар бір-біріне
тілек айту арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату.
Сыныпты мозаика әдісі арқылы топтарға біріктіру.
I топ - «сақ тиграхауда»
II топ - «сақ хаомаварга»
III топ - «сақ парадарайа»
ІV топ – «Алтын адам"

Суреттер


Ортасы
15 мин.

Ой қозғау.
Сұрақ – жауап арқылы диалогқа түсіру
Топ басшының бағалауы.
Сақтар
1-тапсырма
I топ – Сақтардың мекендеген жері.
ІІ топ -Сақтардың қоғамдық құрылысы.
II топ-Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі.
IV топ – «Алтын адам» - теңдесі жоқ жәдігер.
Дескрипторлар:
1.Сақтардың мекендеген жерін картадан көрсете алады, құрамына кірген тайпаларды атай алады.
2. Парсы патшаларының жасаған жорықтарына қарсы сақтардың күресі туралы әңгімелей алады.
3.Қазақстан территориясынан табылған «Алтын адамдар» жайлы деректер келтіреді.
Топтар бірін – бірі бағалау

«Миға шабуыл» әдісі
АКТ
Бағалау парағы


Ойлан,бірік,бөліс.
Плакат,маркерлер,суреттер,тақта,стикерлер,
ноутбук,фонопроектор

Екі жұлдыз бір тілек



3 мин.

Сергіту сәті.
«Шырақтың ерлігі», «Томирис» туралы анимациялық фильм тамашалау

АКТ




Проблемалық сұрақ Бүгінгі күні біз Томирис пен Шыраққа алғыс айталамыз ба?Олардың қандай ортақ қасиеттерін өз бойларыңа алар едіңдер?






10 мин.
Бағалау критерийі:
Сұрақтарға нақты жауап береді.

2-тапсырма.
І-топ Т кестесі
ІІ-топ Жылдар оқиғалар сәйкестендіру.
ІІІ-топ Семантикалық карта.
ІV-топ Есімдер мен оқиғаларды сәйкестендіру.
Дескрипторлар:




«Попкорн» әдісі
Дәптер,А4 суреттер мен портреттер

Соңы
7 мин

Қорытынды (бекіту)
Мен бүгінгі сабақтың тақырыбын өте жақсы түсіндім.
Мен сабақтың тақырыбын жақсы түсіндім,алайда сұрақтарым бар.
Мен сабақтың тақырыбын түсінбедім.



«Бағдаршам» әдісі



Қосымша ақпарат : Гректер сақтарды аса жоғары құрметтеп,оларды әлемдегі ең әділ,ең шыншыл халық деп есептеген.





Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

А деңгейіндегі оқушыларға қосымша суреттер, тірек сызбалалар беру;
С деңгейіндегі оқушылардан берілген тапсырмаларды өмірмен байланыстыруын сұрау.

Сабақ барысында оқушылардың топтық жұмысқа қатысуын «түртіп алу»,барлық оқушылардың оқу үдерісіне тартылуын бақылаймын.

Қазақ әдебиеті, дүниежүзілік тарих,география. Өз елінің тарихын құрметтеуге тәрбиелеу.


Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралай жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?









Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет