Бекітемін
Директорың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
_________ М. Ерманова
Сабақ жоспары №2
Пәні:Матемтика
Топ: ТБ – 28 Мерзімі:________
Тақырып: Теңдеудің түбірі. Мәндес теңдеулер, қасиеттері
Мақсаты:
Білімділік: квадрат теңдеулер туралы алған білімдерін жинақтап, тиянақтау арқылы, теориялық білімдерін пратикада дұрыс қолдана алу,есеп шығару дағдыларын қалыптастыру;
Дамытушылық: Өзіндік ойлау , шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Білім алушылардың жауапкершілік,белсенділік,білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету;
Типі: қайталау сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, проектор, слайд, үлестірмелі карточкалар
Әдіс тәсілдер: Баяндау, есептер шығару
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
А)білім алушының сабаққа қатысуы
Б)психологиялық дайындығы, зейінін шоғырландыру
Жаңа сабақты түсіндіру
Сұрақ – жауап
1. Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?
2. Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?
3. Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?
4. Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
5. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
6. а мен с қандай болғанда ах2 +с = 0 теңдеуінің шешімі бар болады?
7. Квадраттық теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?
8. Квадраттық теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?
9. Квадраттық теңдеуде в=2к яғни жұп сан болса, түбірдің формуласын қалай жазамыз?
10. Келтірілген квадраттық теңдеудің түбірінің формуласын қалай жазамыз?
Есептер шешу: №5, №7
Бекіту
Крассворд шешеді.
Тапсырма: Егер дұрыс сөздерді тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады.
К В А Д Р А Т
Д И С К Р И М И Н А Н Т
К О Э Ф Ф И Ц И Е Н Т
Т О Л Ы М С Ы З
Сұрақтар:
1.ах2+вх+с=0, (a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
2.Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласындағы түбір астындағы өрнек? (дискриминант)
3.Квадрат теңдеудегі а және в. (коэффициент)
4.Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз)
Қорытынды: білім алушылардың білімін бағалау
Үйге: №2, №3 есептер
Пән оқытушысы: К. Байшокенова
Бекітемін
Директорың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
_________ М. Ерманова
Сабақ жоспары №3
Пәні:Матемтика
Топ: ТБ – 28 Мерзімі:________
Тақырып: Иррационал теңдеулер. Модуль таңбалы айнымалысы бар теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу
Мақсаты:
Білімділік: Иррационал теңдеулерді және олардың жүйесін шешу дағдыларын бекіту; теориялық материалды есептер шығару барысында қайталау; жүйелеу;
Дамытушылық: Өзіндік ойлау , шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Білім алушылардың жауапкершілік,белсенділік,білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету;
Типі: жаңа тақырыпты түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, проектор, слайд
Әдіс тәсілдер: Баяндау, есептер шығару
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
А)білім алушының сабаққа қатысуы
Б)психологиялық дайындығы, зейінін шоғырландыру
Жаңа сабақты түсіндіру
1. Нақты санның n ші дәрежелі түбір дегеніміз не ?
а санының n –ші дәрежелі түбірі деп n-ші дәрежесі а санына тең болатын в санын
айтады: ; мұндағы
2. n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін атаңдңр:
3. Рационал сандар дегеніміз не ?
Бүтін , бөлшек натурал сандар қиынынан құралған сандарды айтамыз .
4. Иррационал сан дегеніміз не ?
Мысалы , т.с.с
5. Иррационал теңдеу деп айнымалысы түбір таңбасының ішінде сонымен қатар
бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді айтамыз.
Мысалы:
6. Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдері
А) Дәрежеге шығару әдісі.
Ә) Жаңа айнымалы енгізу әдісі.
Б) Бөгде түбірді анықтау.
түріне келтіру
Бекіту. Есептер шығару
А. 1)
Х = 9
Теңдеудің шешу тәсілі – дәрежеге шығару тәсілі
тексереміз
Х = 9
1) Тексереміз
Х + 2 = 27
Х = 25
1)
х2-12х + 36 = х
Х1 = 3 х2 = 9
Тексеру арқылы бөгде түбірді анықтаймыз. Жауабы: х = 9
1)
Жаңа айнымалы енгізу арқылы шешеміз
деп алсақ , сонда теңдеу мына түрге келеді а2 + а – 6 = 0
а1= - 3: а2=2
а – ның табылған мәндерін бастапқы түрлендірген орынға қойсақ,
тексерсек,
Жауабы x= 16
В) 1) < = >
Тексереміз 1) X=0
2) X=3
6 = 6
Жауабы x= 3
Достарыңызбен бөлісу: |