Сабақ жоспары Күні: Пән: физика және астрономия Ашық сабақтың тақырыбы: Күш Мақсаты



Дата01.04.2017
өлшемі33,34 Kb.
#12854
түріСабақ
Сабақ жоспары Күні:

Пән: физика және астрономия
Ашық сабақтың тақырыбы: Күш
Мақсаты:
1. Күнделікті тіршіліктен тәжірибе келтіре отырып күш туралы түсінік, анықтамасын, шамасын белгіленуін, өлшем бірлігін, ерекшелігін менгерту.
2. Тәжірибе арқылы бақылау көз жеткізу, ойлау қабілетін дамыту.
3. Оқушыларды физикалық мәдениетке тәрбиелеу, жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын дәл тиянақты айта білуге үйрету, тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілі: Тәжірибе, сұрақ жауап, топпен жұмыс.
Типі: Жаңа сабақ.
Көрнекілігі: Оқулық, суреттер, интерактивті тақта, компьютер, динамометрлер, гірлер, шар, машина.

Пән аралық байланыс: математика



Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты жұп-тақ сандары бойынша 3 топқа бөлу.


II. Өткен тақырыпты пысықтау (Үй тапсырмасын тексеру 9 жаттығу №2 есеп).
1.Сыныпты үш топқа бөліп өткен тақырыптар бойынша тапсырма беру

I-топ Күш


II- топ Исаак Ньютон

III- топ: Инерция тобы


Мақал - мәтел: “ Білегі күшті бірді - жығады, білімі күшті мыңды жығады”
I –топ:
1. Денелердің инертілік өлшемі не деп аталады? (масса).
2. Массаны қандай әріппен белгілейді? (m)

3. Масса бірлігі? (кг)

4. Денені таразыға тартып өлшеу қандай принцип? (Теңестіру).

5. Күннің массасы қанша? (1,99*10 30 кг).



II-топ:
1. Заттың тығыздығының белгіленуі? ро

2. Заттың тығыздығы дегеніміз не? (сол заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама).

3. 1 г-да қанша кг- бар? 0,001 кг бар.

4. Заттың тығыздығын өрнектейтін формула? P=m/v

5. Көлемнің белгіленуі? (v).

III –топ:
1. 1 мг-да қанша кг бар? 0,000001 кг бар.
2.Заттың тығыздығының өлшем бірлігі? Кг/м3
3. Тығыздығы мен көлемі бойынша дененің массасын қалай есептейді? m=p*v

4.Өте кішкентай бөлшек электронның массасы? 9,1093897*10-31 кг

5. Масса дегеніміз не? Денелердің инертілігінің өлшемі.

ІІІ. Жаңа сабақ

Күш ұғымын ашу. Слайдтар арқылы көрсету.Тақырып бойынша кітаппен жұмыс.

Флипжатқа көшіру.

3. Үш топқа тапсырма беру.
I –топ. Шар беру
II – топ. Машина беремін
III –топ. Доп беремін.
Әр топ берілген тапсырма бойынша жауап береді.

4. Дәптермен жұмыс. Күш ережесін жазып, күщтің бағытын көрсетіп, белгілеуін жазу.


Күш - қозғалыс жылдамдығын өзгертуші. Күш физикалық шама.
Күш сандық мәнімен ( модулімен) және бағытымен сипатталатын физикалық шама болып табылады.
5. Реферат оқытып Исаак Ньютон туралы ақпаратты оқу.

Күштің тарихи мәлімет беріп күштің өлшем бірлігін айту яғни (H) Ньютон, яғни Н тыныштық күйіндегі массасы 1 кг денеге 1 с ішінде Килоньютон (кН)


6. Тәжірибелік жұмыс. Динамометр көмегімен гірлерді өлшеу.
7. Жеке жұмыс. Сәйкесін тап.

8. Жұппен жұмыс. Бір-біріне жазғандарын түсіндіру


IV. Сергіту сәті

V. Сабақтың қорытынды.

VІ. Үйге тапсырма: Күш 25-тақырыбын оқу, мазмұндау, анықтамаларын жаттау.

VIІ. Бағалау



Анықтамасы

Қандай шама


Күш

Белгіленуі Өлшем бірлігі

түрлері
өлшейтін құрал
Жауаптары:

  1. Анықтамасы: Дененің басқа денелер тарапынан болатын әрекеттің нәтижесінде үдеу алатынын сипаттайтын және осы әркеттің өлшемі болып табылатын физикалық шама.

  2. Күш – векторлық шама

  3. Өлшем бірлігі: Ньютон

  4. Өлшейтін құрал: динамометр

  5. Белгіленуі: F

  6. Түрлері: Ауырлық күші, үйкеліс күші, серпімділік күші, тіректің реакция күші


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет