Сабақ жоспары сабақ : Қазақ тілі



бет1/2
Дата26.08.2017
өлшемі0,78 Mb.
#28295
түріСабақ
  1   2

Есентаев Нұрлан Амангельдиевич


Сабақ жоспары


САБАҚ: Қазақ тілі

Мектеп: Шымкент қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі


Күні: 27.04.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Есентаев Нұрлан Амангельдиевич

Сынып: 9 Т2 орыс сыныбы




Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қиял мен шындық. Дифференциациялық тапсырмалар арқылы оқушыларды тиімді бағалау түрлері.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

Т1 Назарын шоғырландырып тыңдау

А4 Сенімді және еркін жауап беру



Сабақтың

мақсаттары:

Оқиға бойынша өз жауабы мен көзқарасын білдіреді

Кез келген тақырыпта өз ойын еркін жеткізеді.




Бағалау__критерийлері'>Бағалау

критерийлері:

Мәтіннің мазмұнын түрлендіре алады; пікірлерін әсерлі сипаттайды және жеке пікірін білдіре алады.


Тілдік мақсаттар:

Сөздік қорын молайту, сөз әдебіне назар аудару

Мектеп

құндылықтары

Ашықтық, еңбек және шығармашылық

Азаматтық жаһандану

Әлемдегі адам қиялынан туған жетістіктер

Осыған дейін меңгерілген білім:

Арман мен мақсат арасындағы 5 ерекшелікке тоқталу

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер

Сабақтың басы

4-5 минут




Сабақтың ортасы
20 мин

5 минут


5-7 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.



Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардан арман мен мақсат арасындағы 5 ерекшелік сұралады. (әр оқушы 1-2 ерекшеліктен айтады)

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтау.


1-тапсырма.

Мәтінді оқып, соңы немен бітетінін болжап көріңіз.

Бағалау критерийлері

Мәтіннің мазмұнын түрлендіре алады; пікірлерін әсерлі сипаттайды және жеке пікірін білдіре алады.



Мәтіннің 1-бөлігі.

Ертеде бір өлкенің өте ақылды және ақ көңіл патшасы болыпты. Бұл патшаның жалғыз ұлы болыпты. Патша ұлын жанынан да жақсы көріпті. Бұны білетін сарайдағылар патшаға жағу үшін кішкене бекзаданы мақтай береді екен. Біреулері «жер жүзінде біздің бекзададан асқан әдемі бала жоқ» десе, басқалары «дүниенің ең ақылды баласы» екендігін айтыпты. Енді біреулері оның қабілетін мақтап бітіре алмайды екен. Уақыт өте келе кішкене бекзада айтылғандардың бәріне сене бастапты. Дүниеде өзінен асқан ақылды және қабілетті бала жоқ деп ойлайтын болыпты. Мұны естіген патша қатты қайғырыпты.




Мәтіннің 2-бөлігі.

Баласының шынымен де бүкіл балалардан жоғары екендігін көз жеткізу мақсатында балалардың арасында жиі-жиі сурет салу, әңгіме және ән айту жарыстарын ұйымдастырыпты. Бірақ бұл кезде де патшаның көңілінен шықсын деп әділ қазылар алқасы жүлдені патшаның ұлына беріпті. Ат жарысында да қазылар алқасы атқа жақсы мінетіндерге бекзададан озып кетпеулерін ескертіп тағы да бас жүлдені кішкене бекзадаға беріпті. Ақыры ұлының барлық балалардан жоғары екендігіне патшаның көзін жеткізіп сендіріпті. Бір күні патша қырға серуендеуге шығыпты.




Мәтіннің 3-бөлігі.

Бір уақытта құлағына жағымды бір сыбызғы әуені келіпті. Сыбызғыны өте әдемі тартқаны соншалық, патша шыдай алмай әуен шыққан жаққа қарай барыпты. Қараса, бір кішкене шопан әрі малын жайып, әрі сыбызғысын тартып отыр екен. Патша шопанға:

- Сыбызғыны керемет тартады екенсің, менің ұлыма үйрете аласың ба? – деп сұрапты.

Шопан:


- Әрине, қуана-қуана үйретемін, - депті. Патша кішкене шопанды сарайына алып келіпті. Шопан бала мен бекзада тез тіл табысып, дос болып кетіпті. Шопан бекзадаға сыбызғы тартуды үйрете бастапты. Бірақ бекзада қаншалықты тырысса да, сыбызғыны шопан сияқты керемет тарта алмапты.


Мәтіннің 4-бөлігі.

Бір күні бекзада ренжіп, шопанға:

- Сен маған сыбызғы тартуды жақсы үйрете алмайсың, - деп айқайлапты. Шопан болса:

- Мен жақсы үйретіп жатырмын, бірақ мұны үйрету үшін уақыт керек. Бірден үйрету мүмкін емес, - деп жауап беріпті. Бекзада:

- Мен басқаларына ұқсамаймын. Бәрін тез үйренемін. Өйткені жер бетінде менен асқан қабілетті, менен асқан ақылды ешкім жоқ, - деп, салған суреттері мен әңгімелерін

шопанға бір-бірден көрсете бастапты. Шопан бәрін де ұнатыпты. Бекзада мұнымен де қоймай, атына мініп түрлі-түрлі өнер көрсетіп, шопанға: «Сен осылай атқа мінген

біреуді көрдің бе?» - деп сұрапты. Кішкене шопан: «Шынында да атқа жақсы мінеді екенсіз. Бірақ біздің ауылда атқа сізден де жақсы мінетін біреу бар», - депті.



Мәтіннің 5-бөлігі.

Бекзада алғаш рет өзін басқалардан жоғары санамаған біреумен кездескеніне ашуланып, шопанмен сөйлеспей қойыпты. Бекзаданың шопанға ренжігенін көрген басқа балалар да шопанға ренжіпті. Оны жасағандары үшін кінәлап, сарайдан қуып жіберу мақсатымен патшаның құзырына барып: - Қадірлі патшамыз, алып келген шопаныңыз бекзаданы қызғанып, оның жасағандарын ұнатпай ренжітеді. Шопанды бұл жерден қуып жіберсек дұрыс болар еді, - депті. Патша кішкене шопанды құзырына шақыртып алып бекзаданы неге ренжіткенін сұрапты.



Мәтіннің 6-бөлігі.

Шопан:


- Ұлы мәртебелі тақсыр! Маған сұрақ қойылмай, ойымды ашық айт алмаймын. Бірақ сұрақ қойылған кезде дұрыс жауабын айтамын. Бекзадаға шын жамандық жасағандар

оған жалған сөйлегендер. Бүгінге дейін оған жалған сөйлегендері үшін бекзадамыз өзін басқалардан жоғары санап, қабілеттерін әрі қарай дамытпаған. Егер олар шындығын айтқан болса, бекзадамыз көп жұмыс істеп бәрінен де жоғары тұрған болар еді, - деп жауап беріпті. Кішкене бекзада болса:

- Мен бәрібір де басқаларынан жоғары тұрмын. Сенен де күштімін. Ешқандай бала менімен күресе алмайды. Қаласаң кел, сенімен де күресіп көрейін, - депті.


Мәтіннің 7-бөлігі.

Шопан:


- Жоқ, олай болмайды. Мен қарапайым бір шопанмын. Сізбен күрескім келмейді, -депті. Бірақ патша шопанға бекзадамен күресуге бұйрық беріпті. Шопан әп-сәтте бекзаданы алып жығыпты.

Міне, сол кезде бекзада шопанның айтқандарының дұрыс екенін түсініпті. Сол күннен бастап тек шопанның сөзіне сеніп, онымен жақсы дос болыпты.




Не болды?

Не болады?

Дәлел

1










2










3










4










5










6











Бағалау

Жұптар өз болжамдарын ортаға салып кімнің болжамы шындыққа сәйкес екенін анықтап, баға береді.


Дескриптор

Бағалау критерийі

Тапсыр

ма №

Дескриптор

Жұлдызша

Назарын шоғырлан-дырып тыңдай алады

1

Мәтін бойынша пікірін білдіреді

1

1

Пікір білдіруде сөзін дәйектейді

1

Сенімді және еркін жауап бере алады

1

Ойын толық еркін жеткізе алады

1

Оқиғаны болжай алады



1

Өз пікірлерін 2 сөйлеммен дәлелдейді

1

1

Пікірлері негізінде қорытынды шығарады.

1


2-тапсырма.

«Гүлді домино» ойыны. Берілген сұрақтарды сәйкес жауаптармен сәйкестендіру мақсатында бөліктерді ойнай отырып құрастыру талап етіледі.







3-тапсырма.

Kahoot.it сайтына кіріп, «Бекзада мен шопан бала» тақырыбында құрастырылған 10 сұраққа оқу мақсатына сай сенімді және еркін түрде уақытқа жауап беру сұралады.





Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет