Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1А «Натурал сандар және нөл саны»



бет1/4
Дата25.08.2017
өлшемі0,78 Mb.
#26841
түріСабақ
  1   2   3   4


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.1А «Натурал сандар және нөл саны»

Мектеп: Ақжайық ауданы. «Алғабас ОЖББ мектебі» КММ

Күні: қыркүйек Мұғалімнің аты-жөні: Утекова Нагима Сеиккалиевна

Сынып: 5 Қатысқандар: 12 Қатыспағаны: -

Сабақ тақырыбы:

Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді

есептерді шығару. Натурал сандардан

тұратын сандар тізбегі /1 сабақ/


Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

5.5.1.1 Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептер шығару

5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану

5.5.1.9 Мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды

қолдану;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

  • Формулалармен және ережелерімен танысады

  • Периметр, аудан, көлем, қашықтық, заттың құнының формулаларын біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • формуланың көмегімен мәтінді есептер шығарады.

  • Бір шаманы екінші шама арқылы өрнектей алады

Оқушылардың кейбіреулері орындай алады:

  • Формулаларды қолдана отырып, күнделікті өмірмен байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара алады

Бағалау критерийі:

  • Ережелер арқылы формула құра алады

  • Формуладан бір шаманы екіншісі арқылы өрнектеу арқылы мәтінді есептерді шығара алады

  • Функцияналдық сауаттылыққа байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара біледі

Тілдік мақсат:

  • Теңдікпен берілген формулаларды оқи алады

  • Мәтінді есептерді шығаруда формуланы қолдана алады

Терминология

  • Формула, периметр, аудан, көлем, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, квадрат, куб, параллепипед, жылдамдық, уақыт, жол.

Сыныптағы диалог

  • Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз?

  • Тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше төбесі бар?

  • Периметр қалай есептеледі?

  • Заттың құнын қалай анықтаймыз?

Құндылыққа баулу:

Тәуелсіздік және Астана. Қарым-қатынас жасау қабілеті, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық байланыс:

Бейнелеу,жаратылыстану


Алдыңғы білім:

Натурал сандарға амалдар қолдана алады.Теңдеу шешуді біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:


Ресурстар

Сабақтың басы:

3 мин


3 мин

Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық.

Белсенді оқу әдісі: «Шаттық шеңбері»

Пазлдар арқылы 4 топқа бөлу:

І-топ: Үшбұрыш

ІІ- топ: Төртбұрыш

ІІІ-топ: Шаршы

ІҮ-топ: Параллелепипед

Белсенді оқу әдісі: «Ыстық орындық»:


  • Тікбұрышты параллелепипед өлшемдерін ата, тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше төбесі бар?

  • Кубтың неше жағы бар, олар қандай фигуралар?

  • Теңдеу дегеніміз не?

Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашамын

-Суреттен не байқадыңыз?



5

-Суреттегі сандар нені білдіреді?




3

15

3

3



11


Үлестірме суреттер


Оқушылар сұрағы



Сабақтың ортасы:

8 мин

3 мин


2 мин

5 мин

4 мин

6 мин


5

Белсенді оқу әдісі: «Тыңдап отырған үштік» жаңа тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс.

І топ: Периметрді табу бойынша

Тіктөртбұрыштың периметрінің формуласы P=2()

Квадраттың периметрі P=4

Үшбұрыштың периметрінің формуласы

ІІ топ: Ауданды табу бойынша

Тіктөртбұрыштың ауданы S=

Квадраттың ауданы S=

ІІІ топ: Көлемді табу бойынша

Тікбұрышты параллепипедтің көлемі V=

Кубтың көлемі V=

ІҮ топ: Жолды табу бойынша

Жолдың формуласы S=vt

Заттың құнының формуласы С=аn



Әр топ постер қорғайды.

Қ.Б «Бағдаршам әдісі»

Сергіту сәті «Фигура құрамыз» ойыны

Үш топ оқушылары орындарында дөңгеленіп тұрады. Мұғалім қандай формула айтса, оқушылар сол фигураны құрады.



Сараланған әдіс: «Баспалдақ» әдісі

Жеке жұмыс.

№998. Төртбұрыштың периметрін табу формуласын қолданып, а ұзындығы мен в ені мен Р периметрі арқылы өрнектеңдер. Егер в және Р сәйкесінше 1) 1см және 8 см;



2) 2см және 10 см; 3)1,5 см және 9 см болса, а ұзындығы неге тең?


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет