Күні:06.05.2017
Пәні:Химия
Пән мұғалімі: Аязбаева Г.Б.
Сынып: 9«б,в»
Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні
|
Мектебі
|
Сыныбы
|
Дәрісхана
|
Аязбаева Г.Б
|
Ақшұқыр мектеп-лицейі
|
10«б» сынып
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Көмірсулар
|
мақсаты
|
Көмірсулар туралы түсініктерін кеңейту.
Оқушылардың қызығушылығын ояту
Жаңа тақырыпты өткен сабақпен байланыстырып бастау
Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау
Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау.
|
Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері
|
Көмірсулар тақырыбында алған теориялық білімдерімен сандық есептер шығара алады.
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар
|
1.Оқушылардың өмірден алған білімдеріне, білетініне сүйену
2. Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын қалыптастыру
|
Ренсурстар:
|
Оқулық,АКТ , бағалу жұлдызшалары
|
Оқыту әдіс-тәсілдер:
|
Сергіту сәті, АКТ-ны пайдаланып,сұрақтар мен тапсырмалар,есептер шығару
|
Дерек көздері:
|
Н.Нұрахметов,Жексембина «Химия » 9-сынып
Слайдтар, сабақ жоспары
|
Тапсырмалар:
|
Тақырып соңындағы №5және №10тапсырмалар,карточкалық тапсырмалар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезңі 1 минут
|
Сәлемдеседі.Кезекші сыныпта жоқ оқушыларды айтады.
|
Топқа бөлу. Қағаз қиындыларын түстеріне қарай 2 топқа бөлінеді (1 минут)
|
топтастыру, топтық жұмыс
|
Үй тапсырмасын тексеру Білу (10 минут)
|
Альдегидтер тақырыбы бойынша формулалар айтады
Сұрақтарға жауап беру. №8,10 есептерді тексертеді
|
№8,10есептерді тексеру
|
Карточкалық тапсырмаларды орындау арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.
|
Түсіну 20 минут
|
Көмірсулар - химиялық құрамы Сm(H2O)n яғни көмірсутек+су, аты осыдан шыққан) формуласымен өрнектелетін табиғи органикалық қосылыстар класы. Көмірсулар — химиялық құрамына қарай үлкен екі топқа бөлінеді: мономерлік көмірсулар немесе моносахаридтер және полимерлік Көмірсулар— молекуладағы моносахаридтік қалдық санына байланысты олигосахаридтер мен полисахаридтерге бөлінетін Моносахаридтердің конденсация өнімдері. Ашық түрдегі моносахаридтердің типтік формалары: альдоза үшін СН2ОН(СНОН)nСНО; кетоза үшін СН2ОН(СНОН)nСОСН2ОН, мұндағы n>1. Моносахаридтердің көп бөлігінде тармақталмаған көміртектік тізбекпен біральдегидтік (альдозалық) немесе кетондық (кетозалық) топ болады. Тізбектеп көміртек атомының санына орай моносахаридтер тетрозаға (С4), пентозаға (С5), гексозаға (С6), т.б. бөлінеді. Кейде кетоза атауына "ул" жұрнағы жалғанады (мысалы, пентулоза, гептулоза, нонулоза, т.б.). Моносахаридтерде көміртектің асимметриялық атомдары болады және оптик. белсенді стереоизомерлер түзіледі. Көмірсулар табиғи көзден алынады. Барлық тірі организмнің құрамында болады. Көмірсулар тамақ (глюкоза, крахмал, пектиндік заттар), тоқыма және қағаз (целлюлоза) өнеркәсіптерінде, микробиологияда (Көмірсуларды ашы-ту арқылы спирт қышқылдар, т.б. алу) қолданылады, медицинада дәрі-дәрмек жасау үшін пайдаланылады. Фотосинтез нәтижесінде атмосферадағы су мен көмір қышқыл газынан түзілетін көмірсулар табиғи айналымда болады.
|
Тақырып бойынша есептер шығару.
Оқушылар жұмысты жеке және топпен орындайды.,кестелермен танысу
2.шығарған есептерін дәптерлеріне жазу
|
Сергіту сәті (1 минут)
|
Оқушылар сергітуді орындайды
|
Қолдану 17 минут
|
Сұрақтарға жауап алады
2.Карбон қышқылдарына сандық есептерді шығарту.
|
Оқушылар талдап,қолданып,жинақтайды. теңдеулер жазады
2. Сұрақтарға жауап беру
3. Тұздарға айналымдарына,сандық есептерді шығару.
|
Бағалау (3 минут)
|
Шығарған есептер нәтижесін тексеріп, бағалайды.
|
бағаланады.
|
Рефлексия (2 минут)
|
Стикер толтырады.
|
Үйге тапсырма (1 минут)
|
Көмірсулр
|
Күнделікке жазады.
|
Достарыңызбен бөлісу: |