Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:
Өнер
Күні:
Сынып: 3
|
Әзірлемеші:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
№ 3 сабақ. Інім ән айтады
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.3.3.1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
3.4.4.1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу, каллиграфиялық дағдыларын дамыту
|
Сабақ мақсаттары
|
1. Мәтін жанрын анықтау
2. Сұрақтарға жауап беру
3. Көркемдеп жазу
Оқушылардың барлығы: оқыған мәтіндегі сөйлемдердің мазмұнын түсінеді, мәтін жанрын ажыратады, сұрақтарға жауап береді.
Оқушылардың көпшілігі: мәтіннің мазмұнын тірек сөздердің көмегімен айтады, мұғалімнің қолдауымен дилогті толықтырады.
Оқушылардың кейбірі: оқыған мәтінге қатысты өз пікірін айтады.
|
Бағалау критерийлері
|
Мәтін мазмұнын түсінеді.
Мәтін жанрын ажыратады.
Коммуникативтік қатынасқа түседі.
|
Лексикалық минимум
|
қу, ән
|
Грамматикалық минимум
|
Сұрау есімдігі: Қандай?
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ән өнерінің ерекшелігін түсінеді.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Музыка
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиотаспа, интербелсендітақта, таныстырылым
|
Бастапқы білім
|
Қарындасым билейді
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Ой қозғау. Оқушыларға интербелсендітақтағы суреттер арқылы тараудың тақырыбын болжату. Оқушыларды суреттер негізінде сұрақтар қойып, коммуникативтік қатынасқа тарту:
Суреттен нені көріп тұсыңдар?
Тараудың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар?
Оқушылар суреттер арқылы жаңа тараудың мазмұнын болжайды.
Сабақтың мақсаттарымен таныстыру:
|
|
Сабақтың ортасы
30 минут
|
(МК, Ұ) Сабақтың тірек (қу) сөзін сурет, сұрақ-жауап арқылы меңгерту.
Бұл не?
|
Қандай?
|
|
ҚУ
|
(Ө) Тыңдалым. Мәтін екі рет тыңдайды.
Менің атым – Нұрай. Мен музыка өнерін қатты жақсы көремін. Менің ән қоржынымда балалар әндері көп. Менің сүйікті әнім – «Менің шөжелерім». Бұл әнді «Бала дауысы» байқауында айттым. Болашақта әнші болғым келеді.
А) Мәтін не туралы?
Шөжелер туралы
Ән туралы
Би туралы
Қоржын туралы
Ә) Мұғалім оқушылардың түсінгендерін пысықтау үшін төмендегі сұрақтарға назарларын аудартады.
• Нұрай қандай өнерді жақсы көреді?
• Нұрайдың ән қоржынында қандай әндер бар?
• Нұрайдың сүйікті әні қандай?
• Нұрай қандай байқауға қатысты?
• Нұрай болашақта кім болғысы келеді?
Ал сенің ән қоржының бар ма?
Ән қоржыныңда қандай әндер бар?
(Ө) Оқылым тапсырмасы. Оқушылар мәтінді оқып, мәтін жанрын ажыратады. Жаңа сөздерді белгілейді.
Нартай өлең, ал Нұркен мәтін жазды. Берілген мәтіннің қайсысын Нартай, қайсысын Нұркен жазды.
Мен үшінші сыныпта оқимын. Інімнің аты – Нартай. Ол бірінші сыныпта оқиды. Нартай ән айтқанды жақсы көреді. Нартайдың даусы әдемі. Ол ән үйірмесіне барады. Ініме ертегі ұнайды. Мен оған «Қу түлкі» ертегісін айтамын.
|
Түлкі деген қу ғой,
Жүрген жері шу ғой.
Жатып алып жағада, Іздегені ду ғой.
| |