«Бекітілді»: ...........................
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Ғалам. Жер. Адам_5.1С Жер бетін бейнелеу тәсілдері
|
Мектеп:.
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Орынбаева Г.Б.
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандарсаны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Жергілікті жердің жоспарын құрастыру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.5.3 тәсілдердің бірі бойынша жергілікті жердің түсірілімін (көз мөлшермен, полярлық, бағдарлық) жүзеге асырады
5.2.5.4 ресімдеу қағидаларына сәйкес жергілікті жердің қарапайым жоспарларын құрастырады
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
• жергілікті жер жоспарларына түсінік бере отырып көрсетуді ауызша жүзеге асыра алады;
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
шартты белгілерді қолдана отырып, өз аймағының жоспарын құрастыра алса;
жергілікті жердің түсірілімін жүзеге асыруда тәсілдердің бірін қолдана алса;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
• жергілікті жер жоспарларының тағайындалуын, олардың жетекші белгілерін түсіндіре алады;
• жергілікті жер жоспарларындағы географиялық нысандардың бейнелену тәсілдерін біледі, орындайды.
Пәндік лексика мен терминология:
• көлденеңдер;
• абсолютті биіктік;
• азимут;
• жергілікті жерде бағдарлау ;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
• Жергілікті жер жоспары бойынша арақашықтықты есептеу үшін...
• Жергілікті жер жоспарын құрастырған кезде төмендегідей талаптарды орындау міндетті...
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтарды дарыту: топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету, бір –бірінен үйрену арқылы жүзеге асырылады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, геометрия, бейнелеу сабақтарымен байланыстыруға болады
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады.
|
Бастапқы білім
|
бастауыш сыныптағы «Дүниетану» ғылымынан алған білім, зерттеу түрлері тақырыбынан алған білімдер.
|
Сабақ барысы
|
кезеңдер
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-3 мин
|
сәлемдесу
түгелдеу
ынтымақтастық атмосферасын құру
|
|
4-6
7-11
12-15
16-18
19-22
23-25
26-30
31-36
|
Өткенді қайталау арқылы бастапқы білімді жаңғырту.
Оқушыларға допты беру арқылы өткен сабақты еске түсіру үшін сұрақтар қою .
Алғаш пайда болған ағзалар?
Анаэробты ағзалар қандай ағзалар?
Қандай эралар бар?
Алғашқы бауырымен жорғалаушылар (динозаврлар) қай кезеңде пайда болды?
Жаңа сабаққа кіріспе.
Картография – географиялық карталар, оларды жасау және пайдалану туралы ғылым. Картография табиғат пен қоғам құбылыстарының үйлесуі мен өзара байланысуын, олардың кеңістіктегі орналасуын және уақыт бойынша өзгеруін, т. б. картографиялық кескіндеудің (бейнелеудің) көмегімен зерттейтін ғылым.План (лат. planum — жазықтық) — жер бетінің белгілі бір телімін жазықтықта (1:10000 не одан да үлкенірек масштабпен) шартты белгілердің көмегімен бейнелейтін сызба (топографиялық план);
Тапсырма № 1
Қымбатты жас дос! Маған өздеріңнің көмектерің қажет болып тұр. Менің тобым жылы жаққа аттанды. Қанатым сынып, мен ілесе алмадым.Қыс болса келіп қалды,көмекке келмесеңдер, жағдайым қиын.Үйрек балапаны А=1000 500метр жүріп,көпірге келесіңдер,одан әрі 500 жолмен жалғыз бұтаға дейін,2250 метр жүресіңдер,ең соңында 800 жарға дейін 1500 метр қашықтықты жүріп өтсеңдер,алдарыңнан жар кездеседі.Мен сонда паналап жүрмін. (Азимутты анықтаңдар)
Дескриптор:
азимутты және бағыт атауларын біледі
Оқушылар көршілерінің дәптерін тексеріп, дұрыс/бұрыстығын көрсетеді
Тапсырма №2
Көкжиек тұстарының дұрыс-бұрыстығын анықтау,бір бағанға дұрысын,бір бағанға бұрысын жинау.
Б=2700,С.Ш=1350,О=1850,О.БА=1500.Ш=900,С=3600,О-А=1800 ОШ- 150, СБ-45, -----
Дескриптор:
Азимуттың градустарын біледі
Оқушылар артқы көршілерінің жұмысын тексереді, дұрыс/бұрыстығын көрсетеді
Сабақты бекіту:
«Тез жауап» Оқушылар иә немесе жоқ арқылы жауап береді.
1. Жер бетіндегі не картадан азимутты анықтау үшін компосты пайдалануға бола ма? (иә)
2. Негізгі бағыттардың маңызы қандай,керек пе ? (иә)
3. Бағдарлаудың табиғатпен байланысы бар ма? (иә)
4. Темірқазық тек оңтүстікті көрсете ме ? (жоқ)
5. 270 0 шығысты бағытты көрсетеді ме? (жоқ)
Рефлексия. Борт журналы
|
Доп
Глобус, компос
|
Сабақтың соңы
37-40
|
Үй жұмысы:
«Мен тұратын көше» тақырыбында шартты белгілерді қолдана отырып план сызу
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Қабілеті жоғары оқушыларға. Қосымша тапсырмалар беруге болады.
|
Бағалау критерийлері арқылы бағалау;
Өзін-өзі бағалау;
Өзара топтық бағалау
|
Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаты дұрыс қойылып өз деңгейінде ашылды.
Оқушылардың барлығы макроәлем және микроәлем туралы толық ақпарат ала отырып оқу мақсатына қол жеткізді. Сабақ барысында уақыт жағынан ешқандай ауытқулар болған жоқ. Сабақ барысы уақыт бойынша жүріп отырды. Сабақ жоспарында ешқандай ауытқулар орын алған жоқ. Сабақта сәтті шыққан бөлігі оқушылардың бір-бірін бағалауы. Бұл кезеңде бағалаушы оқушының өзіне деген сенімділігі артып, бағалауға деген көзқарасы өзгерді. Алдағы уақыттада оқушыларды бір-бірін бағалатуға көп көңіл бөлуге тырысамын деген ойдамын.
Сабақтың барысында көңіл аударатын нәрсе: оқушылардың алған білімдерін өмірде пайдалана алмауы, сондықтан алдағы сабақтарда қолдану дағдысын дамытуға арналған тапсырмаларды көбірек пайдаланамын.
|