Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
10.3 В Магнит өрісі
|
Мектеп: ХББ НЗМ Шымкент қаласы
|
Күні
|
Мұғалімнің аты –жөні: Джаппарова Нуршат Пердебековна
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Лоренц күші. Зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозағалысы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Қозғалыстағы зарядталған бөлшекке магнит өрісінің әсерін зерттеу.
|
Сабақтың мақсаты
|
магниттік өрістердің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттау;
Зарядтың жылдамдығын, магнит өрісінің бағытын және магнит өрісіндегі қозғалыстағы зарядтың магнит өрісі бағытын анықтау үшін сол қол ережесін пайдалануды үйрену;
Қозғалыстағы зарядтың магниттік күшін есептеу.
|
Бағалау критерийлері
|
Дағды
|
Жетістік критерийі
|
Оқу мақсатына жетеді, егер
|
Қолдану
|
Қозғалыстағы зарядтың магнит өрісінің әсерін сипаттаса
|
Application
|
Зарядтың жылдамдығын, магнит өрісінің бағытын және магнит өрісіндегі қозғалыстағы зарядтың магнит өрісі бағытын анықтау үшін сол қол ережесін пайдаланып төрт мысалды дұрыс анықтаса.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Лоренц күшінің анықтамасын айта алады. Мысалдар келтіре отырып, оның күнделікті өмірдегі қолданысын түсіндіре алады
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Заряд
|
Заряд
|
Charge
|
Магнит өрісі
|
Магнитное поле
|
Magnetic field
|
Сол қол ережесі
|
Правила левой руки
|
Left hand rule
|
Оң қол ережесі
|
Правила правой руки
|
Right hand rule
|
Магнит өрісінің күш сызықтары
|
Силовые линии магнитного поля
|
Magnetic field lines
|
Ампер заңы
|
Закон Ампера
|
Ampere's Law
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)
Оқушылардың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру (карусель әдісі арқылы білімдерін тексеру кезінде )
Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру(барлық сабақ барысында)
Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру (жұптық және топтық жұмыс уақытында)
Электр және магнит өрісінің көмегімен көптеген техникалық құралдар (телефон, радио, телевизор, компьютер, т.с.с) дамитынын түсіндіре келе, жаhандық азаматтық мәселелерді қарастыру.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Есеп шығару барысында математикалық есептеулер жүргізеді.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Оқушылар сілтеме арқылы құбылысты көре алады
https://nationalmaglab.org/education/magnet-academy/watch-play/interactive/lorentz-force
|
Бастапқы білім
|
Магнит өрісі.
Өткізгіштері ток күшін анықтау.
Өткізгіштегі токқа әрекет ететін күштің формуласы.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(0-8 минут)
|
Талқылау:
Бір магнит басқа күшке әсер ететін қандай механизм?
Жауап мынада, барлық магнит өрісі токтың, заряд ағыны айналасында туындайды. Магнит өрісі қозғалатын зарядтарға әсер етеді, сондықтан олар басқа заряд ағана бар барлық магниттерге күшпен әсер етеді.
Тыныштықтағы зарядтың магнит күші жоқ. Дегенмен, қозғалыстағы зарядтардың магниттік күші бар. Заряд стационар күйде болғанда, олардың электр өрісі магниттерге әсер етпейді. Бірақ зарядтар қозғалса, магнит өрісі басқа магниттерде күш жұмсайды. Салыстырмалы қозғалыс болған кезде, электр және магнит өрісінің арасындағы байланыс пайда болады - екіншісі бір-біріне әсер етеді.
Оқу мақсаты мұғалімнің интерактивті онлайн экспериментінен кейін талқылануы мүмкін.
Магнит өрісіндегі тогы бар өткізгішке әрекет ететін қандай күш пайда болуы мүмкін?
(өткізгіштері зарядтардың қозғалысы)
|
https://nationalmaglab.org/education/magnet-academy/watch-play/interactive/lorentz-force
|
Сабақтың ортасы
(9-19 минут)
(21-25 минут)
(26-35минут)
|
Миға шабуыл
Магнит өрісіндегі қозғалыстағы заряқа әсер ететін күш қандай физикалық шамаларға тәуелді?
Барлық идеяларды тақтаға жазу.
Ампердің күші теңдеуі арқылы Лоренц күші формуласын алу.
Формуланың физикалық мағынасын түсіну:
Егер магнит өрісінде зарядталған бөлшек қозғалыста болса, онда оған магниттік күш әсер етеді. Мұндағы ауытқу 3D құбылыстың табиғатын сипаттайды.
Бұл күштің бар болу шарттары:
• Магнит өрісі болуы керек
• Заряд қозғалу керек керек
• Заряд оң немесе теріс болуы керек
Тақырыпты толықтай түсіну үшін жоғарыда айтылған формулаға байланысты бірнеше есептер шығару.
|
Презентация
Есеп парағы
|
Сабақтың соңы
(36-40 минут)
|
Оқушылардың осы бөлім туралы түсінігін бағалау үшін викторинаны пайдаланыңыз.
Кейбір оқушылар қосымша түсініктеме мен көрнекі мысалдар айтуы мүмкін.
Оқушыларға күштің шамасын түсінуіне көз жеткізіңіз.
|
Қысқаша сұрақ-жауап (3 сұрақ)
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар:
Топтық тапсырманы түсінеді және орындайды
Оқушылардың көпшілігі:
Лоренц заңына арналған күрделілігі орта есептерді шығара алады.
Кейбір оқушылар:
Лоренц заңына арналған жоғарғы деңгей есептерін шығара алады.
|
Тексеру парақтары, бағалау парақтары арқылы бағаланады.
Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету арқылы, бағалау критерийлері арқылы бағаланады.
|
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау ;
Көз жаттығуларын орындау ;
Кабинетті желдету ;
Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру .
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|