Сабақ тақырыбы: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы»



Дата05.02.2022
өлшемі77,72 Kb.
#23671
түріСабақ

Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы, Жалағаш кентіндегі
Шекер Ермағанбетова атындағы №246 орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Шилдебаева Зауре Амангельдиевна



Күні:

Ұзақ мерзімді жоспар

Сынып: 8 «А»

Пәні: Қазақ әдебиеті

Сабақ тақырыбы: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар үйренеді:
Тақырыпты түсініп , автордың ой түйінін таба білуге үйренеді, тілін , сөздік қорын дамытады; Шығарманы талдайды

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:
Шығарманың мазмұнын түсінеді,талдайды. Оқушылардың көпшілігі:
Шығарма желісі бойынша жоспар құрады.
Кейбір оқушылар:



Бағалау критерийлері

Ауызша бағалау

Тілдік мақсаттар



Негізгі сөздер мен тіркестер



Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Презентация,суреттер, видеоролик,кесте

Бастапқы білім



Т.Ахтанов «Күй аңызы»

Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы



Сәлемдесу,түгелдеу
Оқушыларды топтарға бөлу
Үй тапсырмасын сұрау
Білгіштер бекеті (Сұрақтар беру)
1.Тахауи Ахтанов қай жылдары өмір сүрді?
2.Жазушы қай жерде дүниеге келген?
3.Жазушының қандай шығармаларын білесің?
4.Т.Ахтановтың өнер тақырыбына арнаған шығармасы.
5. Қандай күйші-компазиторлар білесің?

Әр оқушының жауаптарына


«Жарайсың!»,
« Зейіндерің өте жақсы!»
«Керемет!» деген мадақтау сөздерін айту.
Жаңа сабақ
Тахауи Ахтанов «Күй аңызы» Шығарманы талдау.




Сабақтың ортасы



І топ. ІІ топ. Түсініксіз сөздермен жұмыс.
Тізгін – аттың басын тежеу, игеру үшін пайдаланатын, ұштары жүгеннің ауыздық шығыршығына екі жағынан байланған қайыс.
Дұға – аман - саулық, сау-саламаттықты тілейтін құранның қысқа - қысқа аяттары.
Шылбыр – жүгеннің шығыршығына бір жағынан тағылған жіп.
Түндік – киіз үйдің шаңырағына жабылатын төрт баулы киіз.
Қолқа салу – дос, жолдас адамдардың бір - бірінен бір нәрсені қалауы.
Тулақ – үстіне жүн сабау үшін немесе төсеніш үшін жүні алынбай қатырылған шикі тері.
Жоны – арқасы, ту сырты.
ІІІ топ. Шығармаға композициялық талдау жасату.
Оқиғаның басталуы: Екі салт аттының жолға шығуы. Күйшілердің әңгімесі.
Оқиға байланысы: Жапанда жалғыз нардың кезігуі, ботасы өлген аруананың зары. Естеместің домбырасына тіл бітіруі, жолаушылардың жалғыз қараша үйге келуі
Оқиғаның шиеленісуі: Қыздың әкесіне қолқа салуы
Оқиғаның шарықтау шегі: Естемес күйшінің өнері, «Нар идірген» күйінің дүниеге келуі
Оқиғаның шешімі: Естеместің жолын жас жігітке беруі
ІІІ топ . Шығармадағы кейіпкерлердің портретін жазу .
Естемес - жасы елуді алқындырған, әдемі дөңгелек қара сақалды, кішілеу өткір қоңыр көзі биік қабағының астында терең ұялаған қағылез кісі
Оразымбет - астында жалын өрген қылаң бесті, үстінде өңіріне зер ұстаған көк мақпал камзол, талдырмаш белін қызыл үдері белбеумен қынай буған басында төбесін көк мақпалмен тыстаған құндыз бөрік
Жаңыл - жасы он алты - он жетілер шамасында. Қою қара қасты, мөлдіреген қара көзді, дөңгелек жүзді, қара торының сұлуы. Үстінде жалаң көйлегі тозған


Семантикалық карта Кейіпкерлердің сөздері
І,ІІтоп . Шығармадан алған әсерің туралы жазушыға не айтар едің?
ІІІ,ІҮ топ.Шығармадағы өз көңіліңе ұнаған ,көңіліңе жақын көрген кейіпкерге хат жазу.

Топтық жұмыс
Постер
Маркер

Жұптық жұмыс


Жеке жұмыс





Сабақтың соңы

Үйге «Қазақ күй өнері» шығарма жазу.
Күйлердің шығу тарихы туралы ізденіс




Саралау –оқушылар-
ға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Кері байланыс
Рефлексия

Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Тізгін –

Дұға –

Шылбыр –

Түндік –

Қолқа салу –


Аттың басын тежеу, игеру үшін пайдаланатын, ұштары жүгеннің ауыздық шығыршығына екі жағынан байланған қайыс.


Аман - саулық, сау-саламаттықты тілейтін құранның қысқа - қысқа аяттары.


Жүгеннің шығыршығына бір жағынан тағылған жіп.


Киіз үйдің шаңырағына жабылатын төрт баулы киіз.


Үстіне жүн сабау үшін немесе төсеніш үшін жүні алынбай қатырылған шикі тері.


Дос, жолдас адамдардың бір - бірінен бір нәрсені қалауы.





Шығармадан үзінді

Шал

Естемес

Оразымбет

Жаңыл

1

Қашан кемеліне келтіргенше,күйді көп алдына салмаған жөн.













2

Екі күйші,өнерлеріңді бірдей салыңдар.













3

Аһ,сабазың,шыңыраудан суырып шығарды-ау.













4

Сөзім-сөз.Өнерің жетсе, тілегіңді бердім,қарағым.













5

Апырым-ай,мына жануарды жібіту қиын болар.















6

Бір жылдан бері мен аңдамаған мінезін осы бүгін көрсетті-ау.













7

Апырым-ай,осы мал жарықтықтың күйге елігетіні болады деуші еді.














Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет