Сабақ типі: жаңа сабақ Сабақ түрі: лекция, ішінара ізденіс сабағы. Әдіс-тәсілдер : әңгіме, иллюстрациялау, сызу



бет1/4
Дата26.08.2017
өлшемі18,53 Mb.
#28976
түріСабақ
  1   2   3   4
Сыныбы: 9

Тақырыбы: 12 Тік бұрыштап проекциялау әдісі
Мақсат:

  1. Білімділік: Тік бұрыштап проекциялау әдісімен таныстыру.

  2. Дамытушылық: Кеңістікте ойлау қабілеттерін, визуалды қабылдау дағдыларын дамыту.

  3. Тәрбиелік: Сызудың алғашқы негіздерін игерту арқылы оқушыларды политехникалық мамандықтарға тәрбиелеу

Сабақ типі: жаңа сабақ

Сабақ түрі: лекция, ішінара ізденіс сабағы.

Әдіс-тәсілдер: әңгіме, иллюстрациялау, сызу

Құрал-жабдықтар: Транспортир, циркуль, қарындаштардың түрлері, көрнекіліктер, «Проекция түрлері» презентациясы, өшіргіш, сызғыш түрлері, бұрыштықтар.

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу. Сабақта жоқ оқушыларды түгендеп, журналға белгілеу.



ІІ. Жаңа сабақты меңгеруге дайындау кезеңі

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, сабақ таныстыру.

Сендер бүгін сабақта тік бұрыштап проекциялау әдісімен танысып оның өмірде инженерлік графика да пайдалану негіздерімен танысасыңдар.

III. Өткен тақырыпты қайталау


  1. Қандай проекциялау центрлік, параллель, тік бұрыштап және қиғаш бұрыштап проекциялау деп аталады.?

  2. Проекциялаудың қандай тәсілін негізгі деп алуға болады?

ІV. Жаңа сабақты меңгеру кезеңі

Тік бұрыштап проекциялау



Бір проекция жазықтығына проекциялау. Нәрсенің 1-суретте берілгендей, тік бұрышты проекциясын салу қажет болсын. Проекциялардың вертикаль жазықтығын таңдап аламыз (оны V әрпімен белгілейміз). Көрушінің алдына орналаскан осындай жазықтықты фронталь жазықтық деп атайды. Бұл француздың «фронталь», «беті көрушіге қараған» деген сөзінен шыққан. Енді нәрсені алдыңғы жағынан карай отырып, оның осы жазықтыктағы проекциясын құрамыз. Ол үшін ойша бірнеше нүктелер арқылы, мысалы нәрсенің төбелері және тесік нүктелері, проекциялаушы сәулелер арқылы V проекция жазыктығына перпендикуляр жүргіземіз а-сурет. Олардын жазықтықпен қиылысу нүктелерін белгілеп, оны түзумен, ал шеңбер нүктелерін қисық сызықпен қосамыз. Сөйтіп, нәрсенің жазықтықтағы проекциясын аламыз. Нәрсенің проекция жазықтығының алдына оның екі беті осы жазықтықта параллель болып шығатындай орналасқанын, және бұрмасыз проекцияланғанын ескеріңдер.

Алынған проекция бойынша біз нәрсенің тек екі өлшемі жөнінде бұл жағдайда тесіктің биіктігі мен ені және диаметрі жөнінде айта аламыз в-сурет Ал нәрсенің қалыңдығы қандай? Алынған проекцияны пайдалана отырып, біз бұл жөнінде айта алмаймыз. Ендеше, бір проекция нәрсенің үшінші өлшемін көрсете алмайды. Осындай кескін бойынша детальдың пішіні жөнінде толық пікір айту үшін, оны суреттегідей, кейде детальдың жуандығы туралы нұскаумен толықтырып отырады. Егер иәрсенің пішіні күрделі болмаса, дөңесі, ойығы және тағы баскалары болмаса, оны шартты түрде жазык деп есептеуге болады. Бір тік бұрыпіты проекцияны қамтитын деталь сызбасының мысалын сендер суреттерден көрген болатынсыңдар.


Каталог: uploads -> doc -> 0b9a
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0b9a -> М. Т. Шаменова Cынып: 2 «ә» Оқушылар саны: 13 Сабақ
0b9a -> Сабақтың тақырыбы: Алматы қаласы. Сабақтың мақсаты: Білімділік


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет