Пәні
|
Әдебиеттік оқу
|
7 сабақ
|
уакыты
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Малайсары мен Сырым батыр
|
Сілтеме
|
Оқулық, әдістемелі нұсқаулық, оқыту әдістемесі
|
мақсаты
|
Шешендік сөздерді оқи отырып, сөздің қазақ қоғамындағы әлеуметтік мәселелерді шешудегі ролін таныту; Сырымның іс-әрекетін талдай отырып, перзенттік парызды сезіну.
|
Күтілетін нәтиже
|
Шешендік жұмбақтар мен шешендік келісімдерді оқи отырып, сөзді пайымдау, тапқырлық қасиеттерге баулу;
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа білімді игертеу сабағы
|
Пәнаралық байланыс
|
Музыка, бейнелеу өнері,еңбекке баулу
|
Әдіс тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, талдау, дәлелдеу
|
Керекті жабдықтар
|
Слайд,интернеттен қосымша материалдар, суреттер, ақ қағаз, маркер, түрлі- түсті қарындаштар. Сырым шешеннің суреті, кітаптар көрмесі
|
Сабақтың барысы
|
Тапсырма түрлері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
қосымша
|
Кіріспе
|
«Көршіге тілек»тренингін өткізу.Үй тапмырмасын тексеру. «Ыстық орындық»
Топқа бөлу.
|
Оқушылар «Көршіге тілек»тренингіне қатысады, сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнайды. . «Ыстық орындық» әдісі Төле бидің шешендік сөзіне сүйеніп, бір шумақ бата өлең құрастыру,билер туралы жинаған мәліметтерді пысықтау.
|
|
Тұсау кесер
|
Талатты және дарынды оқушыларға арналған кеңейтілген тапсырма ұсыну
|
Малайсары мен Сырым батыр туралы ақпарт ұсынады. «Малайсарының түр келбеті ақсақалдардың айтуынша, батыр ұрпақтарының ата-бабаларынан естіген деректері бойынша-кең иықты, ұзын бойлы, алқымды, шекелі, мұрынды болыпты» — деп сипаттайды Жеңіс Марданов.
|
СЫРЫМ ДАТҰЛЫ (1723-1802) - қолбасшы батыр, би, шешен, 1783-1797 жылдардағы Кіші жүз руларының орыс отаршыларына қарсы ұлт-азаттық көтерілісінің жетекшісі.
|
Негізгі бөлім
Білу
|
Ой қозғау Қандай би-шешендерді білесіңдер? Сырымды кім деп танисыңдар?
Мағынаны тану
|
Шешен
Тапқыр Сырым би
Батыр
|
|
Түсіну
|
Мазмұнмен жұмыс
Композициялық талдау
Оқиға қалай басталды?
Оқиға қалай дамыды?
Оқиға қалай шешімін тапты?
|
Сырым елу жылқыны елге айдап келуі. Қалың кілем жабылған қара нарды Малайсары қарттың босағасына әкедіп байлайды.Майсары қарт Сырымға риза болып, қой сойып, береді, қонақ қылады.
|
|
Қолдану
|
Сырымның Малайсарыдан бата сұрай келуі
Малайсарының бітпеген ісі
Сырымның тапсырманы орындауы
Малайсарының риза боп, бата беруі
|
Өз ойларын білдіреді
|
|
Сергіту сәті
Талдау
|
Ой түйін
Қандай ой түйдіңіздер?
|
Кестені толтыру Постермен жұмыс
Сырымға мінездеме береді.
Майсарының Сырымға айтқан шешендік сөздерін өз сөздерімен түсіндіреді.
|
|
Жинақтау
|
Майсарының жетпіске дейінгі көргенін сипаттап айту
|
Майсарының жетпіске жеткелі жеті пәлеге кездескен.
Асусыз тауға,арылмас дауға, алынбас жауға, өткелсіз суға,елсіз шөлге,табылмас жоққа,дауасыз дертке.
|
|
Үйге тапрсырма
|
Үлкендер батасын,достар батасын жаттау. Мәтінді түсініп оқу,мазмұнын айт
|
|
|
Бағалау
|
Алма ағашы бойынша бағалау.
|
|
|
Рефлексия
|
|
|
|