Сабақтың мақсаты Күтілетін нәтиже Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер



Дата27.12.2016
өлшемі367,01 Kb.
#6239
түріСабақ
Ашилова Кулзакираның орта мерзімді жоспары

Сыныбы: 3 «А»

Пәні: қазақ тілі

Авторлар: Ж.Қ. Балтабаева, М.Қ. Солтанғазина, Ф.С. Лекерова Алматыкітап баспасы 2014ж



Тақырыптар

Сабақтың мақсаты

Күтілетін нәтиже

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі

Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау

Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы

Негізгі дереккөздер немесе ресурстар




Негізгі мақсат: оқушылардың тіл байлығын арттыру, бәсекеге қабілетті оқушы тұлғасын қалыптастыру

1

Зат есімнің тәуелденуі

А) Тәуелдік жалғауының тәуелдік ұғымды білдіретінін, үш жағы болатынын және олардың I, II, жақтарының адамға меншікті айтылатынын, III жақ адамға да, басқа заттарға да қатысты екенін ұғыну.

Тәуелдік жалғауының тәуелдік ұғымды білдіретінін, үш жағы болатынын және олардың I, II, жақтарының адамға меншікті айтылатынын, III жақ адамға да, басқа заттарға да қатысты екенін біледі.

Сұрақ-жауап, "Қайда менің өз жағым? ойыны, топтық жұмыс.

Шығармашылық жұмыс

Сәйкестендіру тесті.


Сыни тұрғыдан ойлау, АКТ-ны пайдалану.

ТоптастыруДиалогты оқыту, Көшбасшылық



ОҮБ – критерийлер арқылы өзін – өзі бағалау

Ұжымдық, жұптық, жеке Оқулық кесте Ауызекі сөйлеу тілі, есте сақтау қабілеттері дамиды.

Оқулық, Интернет ресурстары, Сергіту сәті (ролик),

В) оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық

қабілеттерін, алған білімдерін пайдалана білуін дамыту.



С) Оқушыларды алғырлыққа, зейінділікке, тапқырлыққа,

ізденімпаздыққа тәрбиелеу.


Ашилова Кулзакираның қысқа мерзімді жоспары


Пән: Қазақ тілі 90 сабақ

Сынып: 3 "А" сынып

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі

Мақсаттары: тәуелдік жалғауының тәуелдік ұғымды білдіретінін, үш жағы болатынын және олардың I, II, жақтарының адамға меншікті айтылатынын, III жақ адамға да, басқа заттарға да қатысты екенін ұғынады.

Күтілетін нәтиже: тәуелдік жалғауының тәуелдік ұғымды білдіретінін, үш жағы болатынын және олардың I, II, жақтарының адамға меншікті айтылатынын, III жақ адамға да, басқа заттарға да қатысты екенін ұғады.

Сыни тұрғыдан ойлау арқылы еркін сөйлейді, өз ойларын ортаға салау арқылы тапсырмаларды топпен жұмыс істеуге пайдаланады



Дамытушылығы: оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін, алған білімдерін пайдалана білуін дамыту.

Деректер: Үлестірмелі кеспе қағаздар, тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, слайд, бағалау парақтары

Әдіс- тәсілдері: Топтастыру, диалогты оқыту, сұрақ-жауап, "Қайда менің өз жағым ?" ойыны, семантикалық карта.

Миға шабуыл, Жұптық әңгіме, Топтастыру стратегиясы

Сабақ кезеңдері

Уақыт


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті




Ұйымдастыру

2мин

Психологиялық дайындық


Топқа бөлу


Мынау менің жүрегім,
Бәрі осыдан жаралған.
Мынау басым ақылды,
Барлық істі басқарған.
Мынау менің оң қолым
Мынау менің сол қолым,
Барлық істі атқарған.

1 топ. Негізгі зат есім

2 топ. Туынды зат есім

3 топ. Жалқы есім

4топ. Жалпы есім


Оқушылар тақтадағы психологиялық өлеңді қимыл арқылы орындайды

Оқушылардың мұндағы мақсаты стикерге жазылған зат есімнің түрлері арқылы топқа бөлінеді.




АКТ

Қызығушылық

тарын ояту







Миға шабуыл арқылы

Сұрақ жауапты пайдалану

Топтық жұмыс


Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру

Әр топқа тапсырмалар беріледі. Топтар өз топтарын қорғап шығады. Өтілген материалдарды еске түсіру. Зат есім туралы не білесің?

Жекеше Көпше

Негізгі Зат есім Туынды

Жалқы Жалпы


Берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру.

Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады






Мағынаны тану.

7мин

Мақсатымен таныстыру.


Оқушыларға меншік, ие және тәуелді деген сөздерді қарапайым түрде түсіндіру.

Бағалау парақшасымен таныстыру.

Оқулықпен жұмыс.1-жаттығу. Өлеңді оқып, қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату. Қай жақта тұрғанын ажырата білу.

I жақ Менің елім,

II жақ Сенің даңқың.

III жақ Оның мекені

Оқушы жауаптарын тыңдау.

2-жаттығу. Көп нүктенің орнына менің, сенің, оның, біздің сөздерінің тиістісін қойып, көшіріп жаз.

... добым, ... дәптерім, ... әжем.

... қаламы, ... анасы, ... көкесі.

... ауылың, ... інің, ... елің.

... ұстазымыз, ... мектебіміз, ... үйіміз.



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу. Оқулықпен жэұмыс жасау. Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз – бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады.

ЖТ

ЖЕ


Ой қозғау

10мин

"Қайда менің өз жағым" ойынын пайдалану арқылы меңгерту /10 мин/


3-жаттығу. Оқушыларға I жақ , II жақ III жақта жекеше , көпше түрде тәуелденген бірнеше қима қағаз үлестіріледі. Оқушылар қай жақта тұрғанын жазып, тиісті белгісімен

( ) белгілеу. Жазғандары бойынша өз тобын тауып тұру қажет.

Менің оқулығым, қозым, әкем, шешем.

Сенің оқулығың, қозың, әкең, шешең.

Сіздің оқулығыңыз, қозыңыз, әкеңіз, шешеңіз.

Оның оқулығы, қозысы, әкесі, шешесі.

Бұл әдіс арқылы оқушы мен оқушы арасында «Жақын арадағы даму аймағы»(ЖАДА)(Выготский) қалыптасты. Себебі: әр жұп түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып, жауап іздеді, талқылады, жаңа тақырыпты бірі-біріне түсіндіреді



Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады



СТО

Сергіту сәті

2 мин

«Маймылдың қимылы» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.


АКТ

Ой толғаныс

10 мин

Шығармашылық жұмыс.

арқылы жалпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау




5-жаттығу.

Топтық жұмыс. Әр топқа плакаттар таратып беру.

1 айналым. Плакаттарына сурет жабыстыру.

2 айналым. Бүгінгі тақырыппен байланыстыру.

3 айналым. Шығармашылық жұмыс орындау

4 айналым. Әр тапсырманы бағалайды.

5 айналым. Жасалған жұмыстар өз топтарына келеді.

Оқушылардың ойын тыңдау.




Әр топ өз беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жеке дара тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек




Сабақты қорытындылау.


10 мин

Тәуелдік жалғаулы сөздерді тиісті сөздермен сәйкестендір.


біздің

менің


сендердің

сенің


сіздердің

олардың


оның

сіздің




анам

әжелеріңіз

атаңыз

әкеміз


әпкелеріңіз

інісі


дотары

қарындасың



Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін әр оқушыға тақырып төңірегінде сәйкестендіру тестін орындайды

Әр оқушы сәйкестендіру тестін орындайды және топ өзара тақырыпқа қатысты бірін-бірі тексереді. Бір-біріне сұрақтар қояды

- Зат есімнің тәуелдік жалғаулары қандай қызмет атқарады?

- Тәуелдік жалғаулары неше жақта айтылады?





Бағалау

2 мин

бағалау парақшалары арқылы топбасшылар бағалайды

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласы бойынша бағалайды

Өзін -өзі топпен бағалайды




Рефлексия

2 мин

- Не түсіндім?

- Нені білдім?



- Нені білгім келеді?

Оқушыларға Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа жабыстырады.


Ұсынылған стикерді толтыру





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет