Сабақтың тақырыбы: Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысы мен құрылымы
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
9.4.1.2 Дизоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау.
9.4.1.3 Дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу.
Сабақтың мақсаты
- Дизоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау.
- Дезоксирибонуклеин қышқылының химиялық құрлымының принциптерін түсіне отырып, моделін құру.
Бағалау критерийі
- Дезоксирибонуклеин қышқылының қос шиыршықты құрылымын сипаттайды.
- Дезоксирибонуклеин қышқылының жалпы химиялық құрлым бөліктерінің бір-бірімен байланысын анықтай отырып, молекуланы моделдей алады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар қолданады:
Дезоксирибонуклеин қышқылының химиялық құрлымын анықтай отырып, олардың арасындағы байланыс түрлерін сипаттап айтады;
Тапсырманы орындау барысында сыныптастарымен қарым-қатынас жасайды; Арнайы лексиканы, сөздің айналымдарды қолдана отырып, өз ойларын сауатты айтады
Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері:
Химия (Молекулалар формулалары, қасиеттері мен байланыс туралы түсініктерді қолданады)
Математика (Азотты негіздердің пайыздық үлесін есептейді)
Алдыңғы білім
Әртүрлі ағзалар түрлеріндегі хромосомалардың саны – 7, полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылығы. олардың биологиялық мыңызы мен қасиеттері – 8 сынып.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңі
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы 0-10 мин
Алдыңғы білімді тексеру мақсатында оқушыларға«Иә немесе Жоқ»әдісімен интербелсенді тақтадан кесте көрсетіледі
Берілген қима қағаздарындағы суреттер арқылы сабақтың тақырыбын болжайды. «Миға шабуыл» әдісіменқосымша сұрақтарға жауап беріп сабақтың мақсатын анықтайды
«Миға шабуыл» әдісі сұрақтары:
Органикалық қосылыстарға полимерлену құбылысы тән, оларға қандай мысалдар келтіре аласыздар (көмірсулар, целлюлоза, гликоген, нәруыздар, РНҚ, ДНҚ, полиэтилен, полипропилен, нейлон, селикон, т.б)
С: диалог, нәтиже және жұмыс қарқыны негізінде саралау жүзеге асады.
ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында интербелсенді тақтадан бейнефильм көрсетіледі.
Таныстырылым 1 «Иә немесе Жоқ» кестесі
Қима қағаздар
https://www.youtube.com/watch?v=L0hp_XrktXQ
Сабақтың ортасы
10-25 мин
Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында оқушыларға 1.«Екі дұрыс, бір бұрыс» әдісі арқылы жұптық жұмыс беріледі.
Оқулықтағы суретке назар аудара отырып, төмендегі кестені екі дұрыс, бір бұрыс тұжырыммен толықтырыңыз
Тұжырмдар
Дұрыс/Дұрыс
Пиримидиндер бір сақиналы және оларға тимин, цитозин, урацил жатады
Гуанин мен цитозин комплементарлы жұбы арасында үш сутектік байланыс болады
+
Дескриптор: ДНҚ-ның қос шиыршықты құрылымының тізбекті сызба нұсқасын сипаттайды;
ДНҚ құрылымы бойынша дұрыс немесе бұрыс тұжырмдарды ажыратады.
С: диалог бойынша, нәтиже бойынша, жұмыс қарқыны оқушыға жеке қолдау көрсету бойынша жүргізіледі.
Оқушылар тапсырманы межелеген уақытты жұптық жұмыста орындап талдайды. Қажет жағдайда мұғалім тапрапынан көмек алады.
ҚБ: «Көршіңмен алмас» әдісіарқылы бағалау жүреді.
2.«Броундық қозғалыс» әдісі бойынша топтық жұмыс.
Дескриптор: ДНҚ молекуласы моделін құрады;
ДНҚ молекуласының байланыс түрін айтады;
Дезоксирибонуклеин қышқылының химиялық құрлымы принциптерін талдайды.
С: диалог, жұмыс қарқыны, нәтиже, оқушыға жеке қолдау көрсету және қарым-қатынас формалары бойынша жүргізіледі.
Топтық жұмысты орындау барысында оқушылар бір-бірімен пікір алмасып, ортақ шешімге келеді. Белгіленген уақытқа сай тапсырманфы аяқтап, сыныпқа таныстырады. Қажет болған жағдайда сыныптасы мен мұғалім тарапынан көмек алады.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар арасында өзара бағалау жүреді.
Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық / Асанов Н.Г, Соловьева А.Р,
Ибраимова Б.Т.
Алматы «Атамұра» 2019.
Үлестірме қағаздар
Қайшы, қатты қағаз, желім, сым, түрлі-түсті қағаздар, ермексаз