Сабақтың тақырыбы: Қ дыбысы мен әрпі Сабақтың мақсаты



бет1/6
Дата06.02.2017
өлшемі1,25 Mb.
#8789
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6
Қысқамерзімді сабақ жоспары

Сынып: 1 сынып

Пәні: Сауат ашу



Сабақтың тақырыбы: Қ дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты:

Сабақтың мақсаты: Қ дыбысы мен әрпін таныту, оқуға жаттықтыру, сауатты жазуға машықтандыру. Ойын арқылы ойлау қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту, оқуға деген белсенділігін арттыру.



Құрал жабдықтар: ноутбук, А-3 қағазы, оқулық,мәуе ағашы

Әдіс-тәсілдері: формативті бағалау,сұрақ-жауап, әңгіме, топтық жұмыс

Күтілетін нәтиже:Сөйлеу мәдениетіндегі тіл қызметі құдіреттілігі туралы түсінік алады.Сөздік қоры қалыптасады.


Жұмыс кезеңдері


Уақыт

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдастыру түрі

Бағалау

Қолданылатын модуль

Ұйымдастыру

Топқа бөліну



1 мин.

Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушыларды түрлі көкөністер арқылы топқа бөлу

Көкөністер арқылы топқа бөлінеді

Топпен




АКТ

Қызығушылығын

ояту


5 мин.


1. Дыбыс дегеніміз не?
2. Дыбыс нешеге бөлінеді?
3. Әріп дегеніміз не?
Әріптерді қайталау

Сұраққа жауап беру

жеке




АКТ

Білу

5 мин.

Балалар қазір біз ертегі тыңдап көрейік.

Бір күні Қаламқас пен Қанат орманға серуенге шығады. Екеуі орман ішінде келе жатса, талға қонып, қарқылдап отырған қарғаны көреді. Қарғаға жақындай беріп еді, ар жақтан ағып жатқан өзенді көреді. Бір уақытта Қаламқас өзенге үңіліп қараса судың түбінде жатқан қобдишаны көреді. Қанат екеуі қобдишаны ашып қараса, ол қобдишаның ішінде күзде піскен тәтті көкөністер бар екен. Ол қандай көкөніс деп ойлайсыңдар?


Қарбыз,қауын,қияр, асқабақ,қызанақ,

Тақырыбын, мақсатын қояды. Сұраққа жауап береді.

Қарбыз,қауын,қияр, асқабақ,

қызанақ


жеке




СТО

Түсіну

Сергіту сәті

5 мин.

-Балалар, осы көкөністердің көбісі қандай дыбыстан басталып тұр?

-Ендеше бүгін біз жаңа әріп Қ дыбысы мен әрпімен танысамыз.

Қане бәріміз айтып көрейікші.

-Қ дыбысы қандай дыбыс.

-Қандай түспен белгілейміз

Қ дыбысы сөздің басында,ортасында,соңында кездеседі.

Қ дыбысына қатысты сөздер ойлайықшы.


«Қ» дыбысынан.

дауыссыз
Көк.


Оқушылар қ дыбысына қатысты бірнеше сөздер айтады

жұппен




Басқару және көшбасшылық,

Қолдану

15 мин.

Қ дыбысына байланысты сөздерді топтастыру

  1. Тақтаға жазып көрсету

  2. Ауаға жазып көрсету

  3. 3.Дәптерге жазып үйрету

Сергіту сәті

Формативті бағалау

Дәптермен жұмыс жасайды.

Сергіту сәтін жасайды.


Жеке

мадақтау

ЖЕБО, ОЖТ,

ОүБ


Талдау

10 мин.

Қ дыбысына байланысты сөздерді топтастыру


адамның сезім мүшесі

дәмді сеземіз Т

қарым-қатынас құралы І

тілдесу, сөйлесу Л

сөздерден тұрады


топпен

Бас бармақты жоғары көтеру

ОүБ

СТО


Жинақтау

3 мин.

Қ дыбысына байланысты сөздер айтудан жарысады

Сұрақ-жауап

жеке

мадақтау

ТжДБЖ

Бағалау

1 мин

Формативті бағалау

Мәуе ағашына стикер жапсыру

Бүгінгі сабақ саған ұнады ма толтыру


Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын ауызша талдау







ОБ


Үйге тапсырма : Қ дыбысы бетін оқып келу

Тексерілді___________________



Қысқамерзімді сабақ жоспары

Сынып: 1 сынып

Күні: 10.01.2015 жыл 2 сабақ

Пәні: Сауат ашу

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем. Сөз. Дыбыс. Қыс.

Сабақтың мақсаты:

1) Сөйлеммен сөздің арасындағы байланысты түсіндіру. «Қыс» өлеңі туралы түсініктерін қалыптастыру.

2) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын алыптастырып, сөздік қорын дамыту.

3) Сөйлем мен сөздің арасындағы ерекшелікті айыра білуге үйрету .Жыл мезгілдеріне деген сүйіспеншіліктерін қалыптастыру.



Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту

Құрал жабдықтар: ноутбук, А-3 қағазы, автордың портреті, оқулық, кеспе сурет «Қыс келбеті»,қима қағаз

Әдіс-тәсілдері: формативті бағалау, жұптық,топтық жұмыс, «серпілген сауал»

Күтілетін нәтиже:Сөйлеммен сөздің арасындағы байланысты түсінеді.


Жұмыс кезеңдері


Уақыт

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдастыру түрі

Бағалау

Қолданылатын модуль

Ұйымдастыру

Топқа бөліну



1 мин.

Оқушылармен амандасу.Сыныптың сабаққа дайындығы.Оқушыларды түгендеу,олардың назарын сабаққа аудару.

Таңертеңгі жаттығу

Топпен




АКТ

Қызығушылығын

ояту


5 мин.


-Балалар , кім айтады үйге қандай тапсырма берілді?

-Өлеңді бәріміз жаттап келдік пе? -Кім айтады?

-Балалар, осы өлеңде не туралы айтылады?

-Сөйлеу не үшін керек? -Тілдің қызметі қандай?



Өлеңдер жатқа сұралады.

жеке




АКТ

Білу

5 мин.

Суретке қарап әңгіме құрау, -Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген? -Дұрыс.Қыс.

Тақырыбын, мақсатын қояды. Сұраққа жауап береді.

Суреттегі балаларға ат қойып, әңгіме құрастыру.



жеке




СТО

Түсіну

Сергіту сәті

5 мин.

-Ал, енді назарымызды оқулығымыздың 5 бетіндегі 1-жаттығуға қараймыз. Оқушыға оқытамын.Әрбір сөйлемнен соң дауыс кідірісін жасап оқыңдар

Қыс келді.Күн суытты.Қар көп жауды.Өзенге қалың мұз қатты.

жұппен




Басқару және көшбасшылық,

Қолдану

15 мин.

-Балалар, Енді 2-жаттығуға қарайық. Әр сөйлемнің бірінші сөзін бас әріптен бастап жазып, соңына нүкте қойып көшіру .


Қаңтар.Қаңтар айы болды күн суытты қалың қар жауды боран соқты.Дәптерге тыныс белгіні дұрыс қойып көшіру.Тақтаға бір оқушыны шығарып жаздыру.

Жеке

мадақтау

ЖЕБО, ОЖТ,

ОүБ


Талдау

10 мин.

Ақ киімді денелі, ақ сақалды,

Соқыр, мылқау танымас тірі жанды.

Үсті-басы ақ қырау, түсі суық,

Басқан жері сықырлап келіп қалды.

Жаңылтпаш

Қар аппақ, Дала аппақ-

Бәрі аппақ.... Қарап бақ.


Өлеңді мәнерлеп оқып талдау

Екі-үш мәрте оқытып, тілдерін жаттықтырту



топпен

Бас бармақты жоғары көтеру

ОүБ

СТО


Жинақтау

3 мин.

-Балалар, біз сендермен қандай жаңа тарау бастадық? Өлең не туралы айтылады?-Сөйлеу не үшін керек? -Өзің айтқың келген пікіріңді, тілегіңді өзгелерге қалай білдіресің?

«Серпілген сауал»

Сұрақ-жауап



жеке

мадақтау

ТжДБЖ

Бағалау

1 мин

-Балалар,бүгін сабақта сіздерге не ұнады ? - Сіздер үшін қандай жаңалық болды ? - Келесі сабақта не үйренгілеріңіз келеді?


Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын ауызша талдау




Өз-өздерін бағалау

ОБ


Үйге тапсырма : «Қыс" өлеңін түсініп оқу, жаңылтпашты жаттау
Тексерілді___________________

Қысқамерзімді сабақ жоспары

Сынып: 1 сынып

Күні: 12.01.2015 жыл 3 сабақ

Пәні: Сауат ашу

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем. Сөз. Дыбыс. Аққала

Сабақтың мақсаты:

1) Сөйлем мен сөздің арасындағы байланысты түсіндіру. Өлең туралы түсініктерін қалыптастыру.

2) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын, сөздік қорын дамыту.

3) Сөйлем мен сөздің арасындағы ерекшелікті айыра білуге үйрету. Жыл мезгілдеріне деген сүйіспеншіліктерін қалыптастыру.



Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту

Құрал жабдықтар: ноутбук, презентация, А-4 қағазы, карточкалар , оқулық

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгіме, топтық жұмыс, «екі жұлдыз, бір тілек»

Күтілетін нәтиже:Сөйлем мен сөздің арасындағы ерекшелікті айыра білуге үйренеді

.


Жұмыс кезеңдері


Уақыт

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдас-

тыру түрі

Бағалау

Қолданылатын модуль

Ұйымдастыру

Топқа бөліну



1 мин.

Оқушылармен амандасу.Сыныптың сабаққа дайындығы.Оқушыларды түгендеу,олардың назарын сабаққа аудару.

1,2,3

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз.

Сабағымызды бастаймыз.



Шаттық шеңбері







Қызығушылы-ғынояту

5 мин.


-Жылдың қанша мезгілі бар? - Қазір жылдың қай мезгілі? - Қысқы табиғатты кім сипаттап береді? - Қыс туралы қандай ақындардың өлеңдерін оқыдық?

(Сөзжұмбақ шешу)

боран қар

ҚЫС


салқын аяз

Қыста сырғанақ тебеміз, тағы аққала жасаймыз.



(Слайд көру)


жеке




АКТ

Білу

5 мин.

-Сөйлем дегеніміз не?

- Сөз дегеніміз не?

-Сөйлем мен сөздің қандай ерекшелігі бар?


Тақырыбын, мақсатын қояды. Сұраққа жауап береді.

жеке




СТО

Түсіну


Сергіту сәті

5 мин.

Дәптермен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс

«Аққала» өлеңін оқу.
Балапандар биі


Жұмыс дәптері 4 бет

7 бет 3-жаттығу

-Әрбір сөйлемнен соң дауыс кідірісін жасап оқыңдар.

-Әңгімеде неше сөйлем бар?

-Бірінші сөйлем қанша сөзден құралған.

-Соңғы сөйлемде не туралы айтылады?



жұппен




Басқару және көшбасшылық,

Қолдану

15 мин.

Карточкамен жұмыс

1.Сөйлемдерді оқыңдар. Неше сөйлем бар екенін анықтаңдар.

2. Әр сөйлемнің бірінші сөзін бас әріптен бастап жызып, соңына нүкте қойып көшіріңдер.


1-тапсырма.

Күн суытты қар жауды аяз болды су қатты.




Жеке

мадақтау

ЖЕБО,

СТО


Талдау

10 мин.

1-қатар Қыстағы табиғат құбылыстарын ата.

2-қатар Қыста қандай жануарлар ұйықтайды.

3-қатар Қыстап қалатын құстарды ата.
Көзді жұмып Аққала салу


Қар, боран, үскірік

Аю, борсық


Қарға, сауысқан, торғай



топпен

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Басқару және көшбасшылық

ОЖТ,


Жинақтау

3 мин.

«Қысқы ойын» тақырыбына әңгіме құрастырып айту.

«Қысқы ойын» тақырыбына әңгіме құрастырып айту.

жеке

мадақтау

ТжДБЖ

Бағалау

1 мин

-Балалар,бүгін сабақта сіздерге не ұнады ? - Сіздер үшін қандай жаңалық болды ? - Келесі сабақта не үйренгілеріңіз келеді?


Қар қиыршықтарына тілек жазып, тақтаға іледі.




бағдаршам

ОБ


Үйге тапсырма : 7 бетАққала. мәнерлеп оқу
Тексерілді___________________

Қысқамерзімді сабақ жоспары

Сынып: 1 сынып

Күні: 13.01.2015 жыл 4 сабақ

Пәні: Сауат ашу

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем. Сөз. Дыбыс. Қысқа дайындық.

Сабақтың мақсаты:

1) Сөйлем, сөз туралы алған білімдерін пысықтау,жыл мезгілдері туралы түсініктерін қалыптастыру.

2) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын сөздік қорын дамыту, логикалық ойлауын дамыту.

3) Сөйлем мен сөздің арасындағы ерекшелікті айыра білуге үйрету. Жыл мезгілдеріне деген сүйіспеншіліктерін қалыптастыру.



Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту

Құрал жабдықтар: ноутбук, презентация, А-4 қағазы, карточкалар , оқулық

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгіме, топтық жұмыс, «екі жұлдыз, бір тілек», Ішіне-сыртына стратегиясы

Күтілетін нәтиже:Сөйлем мен сөздің арасындағы ерекшелікті айыра білуге үйренеді

Жұмыс кезеңдері


Уақыт

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдас-

тыру түрі

Бағалау

Қолданылатын модуль

Ұйымдастыру

Топқа бөліну



1 мин.

Оқушылармен амандасу.Сыныптың сабаққа дайындығы.Оқушыларды түгендеу,олардың назарын сабаққа аудару.

1,2,3

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз.

Сабағымызды бастаймыз.



Шаттық шеңбері







Қызығушылы-ғын ояту

5 мин.


1.Сөйлем неден тұрады? 2. Сөлемдегі сөздер өзара байланыса ма?

3. Сөйлемнің бірінші сөзі қандай әріптен басталып жазылады?

4. Сөйлем аяқталған соң қандай тыныс белгісі қойылады?


Тақырыбын, мақсатын қояды. Сұраққа жауап береді.

жеке




ЖЕБО

Білу

5 мин.

Сөз дыбыстардан құралады.Дыбыстар әріптермен таңбаланып жазылады.Дыбыстарды айтамыз,естиміз.Әріптерді көреміз, жазамыз.

Мәтінді оқу. «Қысқа дайындық».

1.Бал арасы мен Тиін қысқа қандай дайындық жасады?

2.Саршұнақ неліктен егістікке жақындау жерге көшіп келді?

3.Ит өзіне қандай серт берді?



жеке




АКТ

Түсіну

5 мин.

Дәптермен жұмыс.

Жұмыс дәптері 5 бет

3 тапсырма Әр сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгісін қой.



жұппен




ТжДБЖ

Сергіту сәті







Оңға бір сөзылып,

Солға бір созылып,

Бір отырып, бір тұрып,

Орнымызды табайық.












Қолдану

15 мин.

Карточкамен жұмыс

1.Сөйлемдерді оқыңдар. Неше сөйлем бар екенін анықтаңдар.

2. Әр сөйлемнің бірінші сөзін бас әріптен бастап жызып, соңына нүкте қойып көшіріңдер.


1-тапсырма.

Күн суытты қар жауды аяз болды су қатты.




Жеке

мадақтау

СТО

Талдау

10 мин.




1-қатар «Көңілді қыс» тақырыбына сурет салу.

2-қатар «Көңілді қыс» тақырыбына шағын әңгіме жазады.

3-қатар Жұмбақ құрастыру өлең шығару.


топпен

бағдаршам


Басқару және көшбасшылық


Жинақтау

3 мин.

Ішіне-сыртына стратегиясы


Ішіне сөздерді, сыртына сөйлемдерді ілу.

жеке

мадақтау

ОЖТ

Бағалау

1 мин

-Балалар,бүгін сабақта сіздерге не ұнады ? - Сіздер үшін қандай жаңалық болды ? - Келесі сабақта не үйренгілеріңіз келеді?

«Екі жұлдыз, бір тілек»







ОБ

Үйге тапсырма : 9бет 6 жаттығу Қысқа дайындық. Әңгімелеу.

Тексерілді___________________




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет