Сабақтың тақырыбы : Х дыбысы мен әрпі



Дата21.06.2017
өлшемі76,08 Kb.
#19464
түріСабақ
Ш.Қ.О Глубокое ауданы

Алтайский кенті

«Жаңа Ертіс орта мектебі»

Мынгынова Жадыра Зангыновна

Сынып:1 «а»

Сабақтың тақырыбы:Х дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:Дыбыстарды таныту.Жазба,баспа,жазу емілесін таныстыру.Х әрпі арқылы жаңа сөзді оқып,сөз, сөйлем ойлатуға,тілдік қорын байытуға дағдыландыру.Ойын арқылы ойлауын дамыту.
Жаңа «халық» сөзін таныта отырып,елін,жерін,
Отанын сүйюге тәрбиелеу.

Сабақ түрі:аралас

Сабақ типі:жаңа білімді меңгерту

Оқытудың формасы:топтық

Сабақтың әдісі: проблемалық, ойын ,сұрақ-жауап, СТО.

Пәнаралық байланыс: дүниетану, математика

Көрнекілік:теледидар, «Еларна», «Хабар», «Қазақстан» телеарналар,

әріп баспа,жазба түрі,аю,қоян.



Сабақ барысы.

1.Ұйымдастыру бөлімі.

-оқушыларды түгендеу,сабаққа әзірлеу

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан күнге.



2.Психологиялық дайындық.

-Балалар үйде теледидардан балаларға арнап көрсетілетін нелер

бар?

-Қай телеарнадан сүйікті мультфильмдеріңді көресіңдер?



-Қандай мультфильмдерді жақсы көресіңдер?

-Дара,Алдар көсе т.с.с

-Жақсы,балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ.Мен сендерге теледидар әкелдім.Оны маған сиқыршы берді.Қазір біз әр телеарна

ларда ашып,саяхат жасаймыз.Қазір телеарнаны қосамыз.

Тық- тық- тық

Мынау сиқырлы сандық.

Қос- қос- қос

Сиқырлы сандықты қос.

-Мынау қай телеарна ?

-Еларнадан не болып жатыр екен ?Спорттық жарыс .



3.Үй тапсырмасы.

-Олай болса үйден оқып келген мәтін қалай аталады ? Жарыс.

-Балаларға мәтінді тізбектеп оқытып,мәтіннің түсінігін сұрау.

Мәтінмен жұмыс.

-Мәтін тақырыбы қандай?

-Қандай спорт түрлерін білесіңдер?

-Жарысып жатқан нелер?

-Қай аң жеңеді деп ойлайсыңдар?

-Қай аң соңынан келеді?

-Ал,енді келесі арнаны қосайық

-Қазақстан

-Қазақстан телеарнасында «Жүзден жүйрік» ойыны болғалы жатыр. Бұл ойынды білеміз бе? Қане,осы ойынды өзімізше ойнайық.

-Әр оқушыға әріп беремін,әріпке орай сөз жазып,дыбыстық талдау

жасайды.Оқушылар еңбегі тексеріліп,әр балаға фишка беремін.



4.Жаңа сабақ:

-Жақсы балалар,келесі арнамызды қосайық

.Қандай арна? «Хабар»

-Бұнда не болып жатыр?Кім сөйлеп жатыр? Біздің президентіміз.

-Ол тақпақ оқығалы жатыр,кім елбасымыздың тақпағын оқып береді?

Халқымыз- біздің анамыз,

Халқымыз- асыл панамыз!

Халыққа қызмет етеміз,

Халықтан қуат аламыз.

-Елбасымыздың өлеңінің әр жолындағы сөздерді хормен оқиық.

-халқымыз,халыққа,халықтан.Халық деген кім? Бұл сөздер қандай әріптен басталған,біз бұл әріппен таныстық па ?

-Олай болса, бүгін біз Хх әрпімен дыбысымен танысамыз.

-Хх әрпі дауыссыз,қатаң.Қане дыбыстайықшы х х х х……

-Мынау Х әрпінің жазба түрі.

-Ал, мына суретте бала не істеп отыр? Хат жазып отыр.

-Хатқа не жайында жазады деп ойлайсыңдар?

-Сендер кімге хат жазар едіңдер,не жайында жазар едіңдер?

-Хатты жазып болған соң оны конвертке салып,сыртына хат алушының мекен жайын жазып,поштаға апарып саламыз.Хат сөзін дыбыстап,дыбыстық талдау жасайықшы.

-Оқулықтағы жаңа сөздерді хормен оқып,әр сөздің мағынасын аша отырып,сол сөзге сөйлем ойлау.

Мәтінмен жұмыс.

-Ал, мынау не? Мәтін.

-Мәтіннің тақырыбы қандай? Кітапхана.

-Мәтінді оқымас бұрын,кітапхана деген не?Онда нелер болады?Кім айтады?Кітапханашының аты кім?Мәтінді тізбектеп оқып көрейік.

-кітапхана қайда бар екен?Онда нелер болады?

-оған кімдер барады?Кітап беретін апайдың аты кім екен?

-сонымен кітапханашы не істейді? Жақсы балалар біздің де мектепте кітапхана бар,кітапханашымыздың аты Назгүл апай.

Сергіту сәті.

Тақ- тақ- тақ

Біз айтамыз тақпақ.

Ар- ар- ар

Қыста жауады қар,

Тоқ- тоқ- тоқ,

Сыныбымда мақтаншақ жоқ.

Дәптермен жұмыс.

Дәптерімді ашамын,

Қолға қалам аламын,

Көлбеу қойып дәптерді,

Әдемі етіп жазамын.

-Х әрпі қандай әріпке ұқсайды?Х әрпі екі элементтен тұрады.Арқасын тақап тұрған екі с әрпі секілді.

Х әрпін әуелі тақтада, ауаға,алақанға кейін дәптерге жазамыз.

-Жазып болсақ Хабар арнасында «Сөз жасау» ойыны ойналғалы тұр,бізде сөз жасайық.

Ем…….хана,шебер……..хана,дәрі……хана.т.с.с

-Енді осы аталған әр мекеменің өзінін атқаратын жұмысын айтайық



Бекіту.

Хабиба сөмке көтерген

Хат хабар күнде әкелген

-Қане осы жаңылтпашты хормен қайталап,кім жатқа айтып бере

алады.

-Сонымен қандай әріппен таныстық?



-Қандай мәтін оқыдық? Мәтін не жайында болды?

-Қазір қай арнаны көріп отырмыз?

-Хабар арнасының басшысы Айгүл Мукей сендерді бағалайды,үйге

тапсырма береді.Ол сендерге хат жазыпты:



Үй тапсырмасын беру:

Бағалау:

-Балалар бүгін сендер сабаққа жақсы қатыстыңдар,сендердей ұрпақ өсіп келе жатқанға мен «Хабар» ұжымының атынан қуаныш білдіремін,және сендерді бес деп бағалаймын. Үйден мәтінді оқып,жаңа сөздерді дәптерге көшіріп келіңдер.Сау болыңдар.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет