Сабақтың тақырыбы: №85 сабақ. Ээ дыбысы және әрпі Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/2
Дата18.12.2022
өлшемі5,62 Mb.
#163154
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
1сынып. Әліппе. 85-86 сабақ. Ләззат


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып.




Сабақтың тақырыбы:

85 сабақ. Ээ дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
1.1.8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Ээ дыбысы және әрпін таныстыру, үйрету, меңгерту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут

Өткенді пысықтау


5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут


Сабақты қорыту
6минут
Қосымша тапсырма
2минут

Кері байланыс


5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру


«Егерде мен...» әдісі
Оқушылар өздерін «Ергежейлілер еліндегі алыппын» деп елестетіп, фантастикалық әңгімелер құрайды
Өткенді пысықтау
Оқылым
Вагон трамвай автобус
Вокзал велосипед аквариум
«Велосипед» мәтінін оқы

Тақырыпты ашу


Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы.
1.Сурет бойынша әңгіме құрау.
2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау.
3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау.
4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «экскаватор» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау.
6.«Э» дыбысының айтылу ерекшелігімен таныстыру.
Э» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру.
8.Түймелерден «э» әрпін жасау.

Жаңа тақырып


Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы.
Оқылым.
1.Оқулықтың 88-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге түсініп оқуы.
2.«Э» дыбысының сөздегі орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау.
3.«Менің алғашқы сөздігім» кітабынан
«экология», «экскаватор», «элеватор», «эскимос» сөздерінің түсіндірмесін тауып оқуына қолдау көрсету.
4.«Негештен» эскимостар туралы ақпаратты оқып, сыныпта талдауына қолдау көрсету.
Жазылым
1.Оқулықтағы «э» әрпінің таңбалануына назар аудару.
2.«Э» әрпін тақтаға жазып көрсету.
3.«Э» әрпін ауада жазып көрсету.
4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.

ЕБҚ
«Дөңгелете оқыту» әдісі


Э-кран, э-ки-паж, э-лектр, эс-ки-мос, э-ле-ва-тор, экс-ка-ва-тор.
ЕҚБ
«Шытырман» әдісі
Әріптерді сызықтармен қосып,сөздерді тауып оқы.
Экипаж, экран, кран.

«Нейрожаттығу» әдісі


Әуенге қосылып би билейді.
Қимылмен амандасу, жақсы тілектерді көрсетеді
ФС тапсырмасы
Саралау тапсырмасы
1-деңгей:
Суреттен электр қуатымен істейтін затты тап. Дыбыстық талдау жаса.
Электр шәйнек, шаңсорғыш
2-деңгей:
«Э» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықта.
(ортасында, алдында, соңында)
3-деңгей:
Электр шәйнек, электр шамы сөздерінің бірімен сөйлем құра.
Злектр шамы жарқырыап тұр.
ҚЖ:
«Негеш» кітабынан жаңа сөздермен танысып ал.
Мына сөйлемдерді дөңгелете оқы

Кері байланыс




Оқушылар өз қиялындағы, ойларындағы армандарын айтады.


Өткенді пысықтайды
Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды:
«Мынау – экскаватор. Ол жер қазып жатыр. Аз уақытта біраз жерді тегістеп тастады.
Экскаватор адам жұмысын жеңілдетеді».
Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.

Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: сызықтарды бастырып жазу арқылы «э» әрпінің бас және кіші әрпін жазады.


Сөздерді оқиды
Сөздерді тауып оқиды
Би билейді

Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала


рын орындайды.

Қосымша жұмыс орындайды


Кері байланыс жасайды


Дескриптор:
Вв дыбысы мен әрпін таниды,қолданады
Сөздерді тұтас оқи алды
Дескриптор:
Өтілетін жаңа дыбысы бар
«экскаватор» сөзіне дыбыстық талдау жасайды: алдымен «экс-ка- ва-тор» деп буынға бөлді.
«Э» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты
Түймелерден «э» әрпінің сұлбасын жасады.
Дескриптор:
Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.
Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.
Мұғалімнің қолдауымен «Менің алғашқы сөздігім» кітабынан
«экология», «экскаватор»,
«элеватор», «эскимос» сөздерінің түсіндірмесін тауып оқыды.

Үлгі бойынша


сөздер мен сөйлемдерді жазды
Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды

Дескриптор:


ЕБҚ:
Сөздерді дұрыс оқыды
Сөздерді буынға бөле алды
Дескриптор:
ЕҚБ
Мағыналы сөздерді тауып оқыды
Сөздердің мағынасын айта алды

Дескриптор:


1-деңгейдегі Оқушылар электр қуатымен істейтін заттарды тауып, дыбыстық талдау жасады
2-деңгейдегі оқушылар «э» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтады.
3-деңгейдегі оқушылар электр шәйнек, электр шамы сөздерінің бірімен сөйлем құрады.

«Алма ағашы» әдісі

Алыптар мен ергежейлі


лер суреті




Түймелер






Оқулық
Суреттер



Жұмыс дәптері








Әуен

Оқулық

Суреттер

КЕрі байаныс тақтасы



Ресурстар:






















Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет