Сабақтың тақырыбы А. Асқар «Прописка»



бет1/4
Дата21.04.2024
өлшемі30,16 Kb.
#201096
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
5-сабақ. А.Асқар Прописка. тақырыбы, идеясы. Кейіпкер мен автор ұстанымы










Күні

31.03.2021

Пәні

Қазақ әдебиеті. Т 1

Сынып

6

Пән мұғалімі

Дуйсенова Куанышкул Кадиршиновна

Сабақтың тақырыбы

А.Асқар «Прописка» әңгімесінің тақырыбы, идеясы. Кейіпкер мен автор ұстанымы
5-сабақ

Оқу мақсаттары

Б/С1 Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.

Бағалау критерийі

1.Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстырады.
2.Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан
ған
кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут

Ұйымдастыру кезеңі
«Елестету» әдісі арқылы

  • Балалар, «Прописка» кімнің шығармасы еді?

  • «Прописка» деген ұғым нені білдіретін еді?

  • Шығарма қандай тақырыпқа жазылған еді?Ол туралы не білеміз?

Олай болса, осы тақырыбымызды әрі қарай жалғастырайық.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
А.Асқар «Прописка» әңгімесінің тақырыбы, идеясы. Кейіпкер мен автор
ұстанымы (5-сабақ)

Видео




Сабақтың ортасы
20 минут

Өткен сабаққа шолу.
1.«Прописка» әңгімесінің жанры: әңгіме
2.Оқиғаның өткен уақыты: 1987 жылдарды қамтиды.
3.Дәлел: Бәрінен де төрт ай бойы сергелдеңге салынғанын айтсаңшы. Сол бір Желтоқсанның бұрқағы болмағанда, құда да тыныш,құдағи да тыныш, Алматыға іргелес ауылына пропискаға отыра қояр еді. Сол бір сұмдық көтеріліске тайқы маңдайы тап келіп, қызуқандылықпен килікпегенде, қалың тұманда адасып қалған адамдай сандалмас па еді...
Биыл биік Алтайдың басындағы ұшпа бөркітұрмақ,етегіндегі жел қағып, қар тоқтамайтын тастақ қыраттары да наурыздың оқиға қырын жамылып, самарқау жатыр.
4.Тақырыбы: ерлік, туған жерге шексіз махаббат
5.Идеясы: шығарманың негізгі мұраты, идеялық қуаты – желтоқсан оқиғасы үшін қудаланған қазақ жастары өмірінің кейбір тұстарын сипаттау.Сондай-ақ автор Кеңес өкіметінің желтоқсаншыларға көрсеткен озбырлығын әрі қоғамнан шеттетуге ұмтылған теріс әрекеттерін сынап отыр.Және ұсақ детальдар арқылы қала мен ауылды байланыстыратын жолдардың жоқтығын шебер суреттеген (Ұлан асуындағы автобустың аударылуы, Ертіс өзенінен өте алмай кейін қайтуы).Болашақ ұрпақты Архаттың адуынды сөздері мен қайтпас мінезі арқылы ұлтшыл, патриот болуға шақырады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет