Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
|
Мектеп: №11 Б.Момышұлы
|
|
Күні: 23.11.2018
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып:
|
6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін»,
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)
|
6.1.1.1 - әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
6.1.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;
6.1.3.1 -әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев туралы білімдерін толықтыру, ұлы ақынның өзгеше жанр қара сөз үлгілерінде жазған еңбектерінің мәнін себебін түсіндіру; етіс түрлерінен мәлімет бере отырып, әр түрін ажырата білуге, жұрнақтарын дұрыс жалғап, қолдана білуге үйренеді
|
Жетістік критерийі
|
Әдеби шығарманы түсінеді;
Әдеби шығарманының тақырыбы мен идеясын анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
диалект сөздерді сөздерді жатқа айта алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: әйдік, реуішті
|
Құндылықтар
|
Өмір бойы білім алу, Құрмет, Ынтымақтастық.
|
Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу
|
Шет ел әдебиетіндегі еңбек тақырыбы бойынша шолу жасау.
|
АКТ дағдысын қолдану
|
Презентация
|
Өмірмен байланыс
|
Еңбек етуге шақыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қоғам, қазақ тілі.тарих
|
Алдыңғы білім
|
«Абай Құнанбаев»
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
Ой шақыру
|
ызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.
Сәлемдесу, түгендеу.Оқушылардың құрал-жабдығын тексеру,назарын сабаққа аудару.
«Ақ тілек » (тренинг). Шардың ішіне түрлі тақырыпқа байланысты тілектер жазылады. Қатысушы оқушылар өзіне ұнаған шарды таңдап алып, оны жарады. Шар ішіндегі тілекті оқиды. Қорытынды: Тренинг соңында әр қатысушы өз ойын білдіреді. Осы өз ойларын жеткізуде қатысушылардың сол сәттегі көңіл-күйін танып, алдағы сабаққа қалыпты жай қалыптастырылады.
«Мозайка» әдісі арқылы сыныпты 4 топқа бөлу. (Топқа бөлу үшін түрлі түсті суреттерді пайдалану. Әрбір топ ұқсас бөліктерді ретке келтіру арқылы топтасады). /2 мин/
Оқушылармен бірлесе отырып табыс критерийін құру.
Үй тапсырмасын қайталау
: Сұрақ – жауап сайысы.
1. Абай қай жылы дүниеге келіп, қай жылы дүниеден қайтты?
Ұлы ақын, философ, ағартушы Абай Құнанбайұлы 1845 жылы қазіргі Шығыс Қазақстан облысында, Шығыс тауының бауырында дүниеге келген. 19047 жылы өмірден қайтты.
2. Абай неше жасында мұсылманша, орысша оқыған және би атанған?
Абай 10 - 12 жасынан бастап мұсылманша оқып, 14 жасында Медреседе орыс мектебінде білім алып, 15 жасында ел ішіндегі жұртты өзіне қаратып, Абай би етіп сайланған.
3. Абай қай тілдерді меңгерген?
20 жасында Абай от тілді шешен, жаңа заманға ден қойып, араб, парсы, түркі тілдерін меңгерген.
4. Абай қай ұлтпен достасты, және кімдердің еңбектерін оқыды?
Абайдың өнерге бет бұруына себепкер оның орыс достары Грось пен Михаэлис болды. Абай Пушкин, Лермонтев, Крылов, Толстой, Тургенов еңбектерін оқыған.
5. Абайдың аударма мысалдарын ата?
Шегіртке мен құмырсқа. Есек пен бұлбұл. Бақа мен өгіз, Қарға мен бүркіт, т, б.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
|
Ұлестірмеді қағаз
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру. Топтық жұмыс.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.
-
Тапсырма. Жұптық жұмыс.
Сәйкестендіру.
Талқылау.
Кері байланыс.
Жұптық жұмыс.
Тапсырма. Топтық жұмыс.
1 топ:Өлеңге постер арқылы мінездеме береді.
2 топ: Өлеңнің идеясын ментальды карта арқылы қорғайды.
3 топ: Шығарманың өмірмен байланысы және біздің көзқарасымыз.
Талқылау. Топтар ортаға шығып, жұмыстарын қорғайды.
Кері байланыс.
Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.)
Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар
Сары түс – сұрағым бар
Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті
Жетістік критерийлері:
Әдеби шығарманы түсінеді;
Әдеби шығарманының тақырыбы мен идеясын анықтайды.
|
Слайд
Үлістірмелі қағаз,
Слайд
Слайд
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/7527
слайд
|
Сабақтың
аяғы
|
Рефлекция
О қушылар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы төменде берілген суреттегі сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады.
|
слайд
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?
|
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?
|
|
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|