Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4.B.Алгебралық бөлшектер
|
Аққұдық негізгі мектебі
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тулеубиева Н.М.
|
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар :
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Алгебралық бөлшектерді қосу және азайту
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін біледі және орындайды
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|
Екінші бөлшектің бөлімін түрлендіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін қолданады
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Күрделі алгебралық бөлшектерді қосады және азайтады, өрнекті ықшамдайды
|
|
Бағалау критерийі
|
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосады және азайтады
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерге қолданатын әрбір амалды тұжырымдайды
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|
Алгебралық бөлшек; Бөлшектерді қысқарту; Қысқартылмайтын бөлшек
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Бөлімдері бірдей рационал бөлшектерді қосу ережесі қалай тұжырымдалады?
Бөлімдері әртүрлі рационал бөлшектерді азайту үшін қандай ережені қолданамыз?
Алымындағы қосылғыштардың таңбаларынын (бөлшектің алдындағы
таңбасын) өзгерту үшін қандай ережеге сүйену керек?
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
Оқушылардың қарым-қатынас жасау қабілетін; өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Информатика (Алгоритм)
|
|
Алдыңғы оқу
|
Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту, бөлшектерді қысқарту
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1 мин
4 мин
5 мин
|
«Жылы лебіз» арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
«Ақылды доп» әдісі. Үй тапсырмасын ауызша тексереді, айтылым, тыңдалым дағдыларын арттырады. Сағат тілі бағытымен дәптерлерді ауыстырып, тексереді.
№39.2
х+у/5
а+в/4
3а/у
6в2/а
3х+у/19
с/в
ҚБ: «Пікіріңді білдір»
Саралау: диалог және қолдау
«Бір қадам алға...» ширату сұрақтары
Алгебралық бөлшек дегеніміз не?
Бүтін және бөлшек өрнектер қалай аталады?
Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз?
Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту ережесі қандай?
Жақша ашу ережелері қалай тұжырымдалатын еді?
ҚБ: «Еркін микрофон»
Саралау: диалог және қолдау көрсету
|
Доп
Жұмыс дәптері
АКТ мүмкіндігі (слайд)
|
Сабақтың ортасы
|
2 мин
8 мин
5 мин
6 мин
5 мин
|
Сабақ мақсатымен таныстыру.
«Жалғасын тап»
Берілген формулаларды аяқтайды
Саралау: қарқын
«Кім жылдам?» жеке жұмыс.
Тақырып бойынша мысалдарды талдау, талқылау және қорғау.
Аяулым: және бөлшектерін қосыңыздар.
Мөлдір: бөлшегінен бөлшегін азайтыңыздар.
Аяулым: өрнегін ықшамдаңыздар.
Мөлдір: және бөлшектерін қосыңыздар.
Саралау: жіктеу
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
«Бірге ойлаймыз» жұптық жұмыс
1) 2) ; 3)
Дескриптор Білім алушы:
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектердің қосындысын табады;
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектердің айырмасын есептейді;
Қысқаша көбейту формуласын қолданады;
ҚБ: «Көрсет және комментарий бер»
Саралау: тапсырма
Жеке жұмыс: «Қатесін тап»
2)
Дескриптор Білім алушы:
- Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосады;
- Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді азайтады;
- Өрнектің мәнін табады.
Қабілеті жоғары оқушыларға
2)
ҚБ: «Көршіңді тексер»
Саралу: қарқын
Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасы Амалдарды орындаңдар:
Дескриптор
- Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді азайтады;
- Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосады.
|
Тапсырма
Плакат, маркерлер
Таратпа тапсырма
Таратпа тапсырма
Таратпа тапсырма
|
Сабақтың соңы
|
3 мин
1 мин
|
Рефлексия: «Борт журналы»
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:
Берілген тақырып бойынша маған не белгілі?
Мен не білемін?
|
Қандай жаңалық туралы білдім?
|
|
|
Үйге тапсырма.
№39.5 №39.6
|
Стикерлер
Оқулық
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Сабақ барысында тапсырмаларға сәйкес саралаудың: диалог және қолдау көрсету, қарқын, жіктеу, тапсырма түрлері пайдаланылады
Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.
Барлық оқушыларға мысалды талдау, жеке жұмыстар ұсынылады. Оқушыларының басым бөлігі таңбаға байланысты екінші бөлшекті түрлендіреді, өрнекті ықшамдайды. Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі алгебралық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын қолдану арқылы ықшамдау ұсынылады
|
1.Үй тапсырмасын тексеруде «Пікіріңді білдір»
2. Ширату сұрақтары кезінде кері байланыс «Еркін микрофон».
3.Топтық жұмыста «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
4.Жұптық жұмыста «Көрсет және комментарий бер».
5. Жеке жұмыста «Көршіңді тексер».
6. Дескрипторы бар қалыптас-тырушы бағалау
|
АКТ қолданғандықтан
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды
|
«Кім жылдам?» жеке жұмыс.
Тақырып бойынша мысалдарды талдау, талқылау және қорғау.
Аяулым: және бөлшектерін қосыңыздар.
Мөлдір: бөлшегінен бөлшегін азайтыңыздар.
Аяулым: өрнегін ықшамдаңыздар.
Мөлдір: және бөлшектерін қосыңыздар.
«Бірге ойлаймыз» жұптық жұмыс
1) 2) ; 3)
Дескриптор Білім алушы:
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектердің қосындысын табады;
Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектердің айырмасын есептейді;
Қысқаша көбейту формуласын қолданады;
Жеке жұмыс: «Қатесін тап»
Дескриптор Білім алушы:
- Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосады;
- Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді азайтады;
- Өрнектің мәнін табады.
Рефлексия: «Борт журналы»
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:
Берілген тақырып бойынша маған не белгілі?
Мен не білемін?
|
Қандай жаңалық туралы білдім?
|
|
|
Рефлексия: «Борт журналы»
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:
Берілген тақырып бойынша маған не белгілі?
Мен не білемін?
|
Қандай жаңалық туралы білдім?
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |