Пән мұғалімі: Серік С.С.
Бекітемін:
|
Пәні: Биология 9-класс Күні:19.02.2016 ж.
|
Пән мұғалімі: Серік С.С.
|
Сабақтың тақырыбы: Бейімділік. Бейімділіктің салыстырмалы сипаты
|
Сабақтың мақсаты:
|
1. Оқушыларға бейімділіктің өзіне тән – ерекшеліктері туралы, мысал келтіре отырып әр реңге мағұлмат беру, білім беру.
2. Оқушыларға бейімділіктің түрлері олардың ерекшеліктері туралы ұғым бере отырып, ой - өрісін, іздену қабілетін дамыту.
3. Оқушыларды табиғатты қорғауға, аялауға жан – жануарларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтижелер:
|
-Өз бетінше тақырыппен жұмыс дағдысын жетілдіру; -Тақырыпты түсініп, өз көзқарасы тұрғысынан қорытынды жасай алады; -Ұсынылған тақырып туралы өзгелердің пікірін біледі; -Өз жұмыстарын кластастарымен талқылайды, жұмысқа анализ жасайды, өз білімін, түсінігін кеңейтеді; -топтық жұмыстар орындай алады;
|
Сабақ типі:
|
Ашық сабақ
|
Сабақтың түрі: Деңгейлеп оқыту
|
Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс, білімді меңгеру, сұрақ-жауап
|
Сабақ кезеңдері:
|
Ресурстар
|
Мұғалім -оқушы әрекеттері
|
Тех/я, әдіс-тәсілдер
|
Жеке жұмыс
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру
|
|
Оқушылармен және ашық сабаққа келген қонақтармен амандасу.
Оқушыларды түгендеу.
Тренинг: Әр топ бір-біріне түстері бойынша (сары,жасыл,қызыл) тілек айтады.
|
топтасу
|
“Кәмпит” арқылы (жасыл,сары,қызыл) үш топқа бөлінеді.
|
Топ ережесін ұстану.
|
Үй тапсырмасы
|
Интерактивті тақта
|
Ойландыратын сұрақтар
Үй тапсырмасын 3 топқа Гендер дрейфі, популяциялық толқындар, оқшаулану тақырыпшаларында, топ арасында бір-біріне сұрақ қою арқылы сұралады.
|
«Миға шабуыл» әдісі
|
|
Үш шапалақ арқылы бағалау
Өзін-өзі бағалау
|
Жаңа сабақ
|
Оқулық,
постер,
стикер- лер,
маркер
|
Топтық жұмыс. 1- топ постер қорғау
2- топ Берілген реңдері бойынша көрініс көрсету
3-топ Жасырын ақпарат бойынша сұрақ қояды.
Оқып, өз білімін түйіндеп постерге түсіреді, көрініс көрсетеді, жасырын сұрақ құрастырады.
|
|
Бейімділік организмдердің нақтылы ортада тіршілік етіп, ұрпақ қалдыруын қамтамасыз ететін жаңа қасиеттер мен ерекшеліктердің пайда болуын айтады.
|
мадақтау
|
Есіңде болсын!
|
Интерактивті тақта,
кеспе қағаздар
|
|
өздігінен білім алу
сұрақ – жауап.
|
Топтық тапсырмалар:
Ітоп. Қызыл
ІІтоп. Жасыл
ІІІ топ. Сары
/Постерлерді қорғау/.
/Топтардың презентациясы/
|
Өзін-өзі бағалау
Топ басшысының бағалауы
Мұғалімнің бағалауы
|
Қызығушылық-ты ояту
|
Қызықты
биология
|
|
Слайд
Реңдер бойынша суреттер
|
|
|
Бекіту
|
|
Сабақты бекіту кесте толтыру арқылы өтеді. Берілген қорғаныш реңдеріне керекті мәліметті жазады.
Реңнің түрлері
|
Маңызы
|
Мысалы
|
Жасырушы рең
|
|
|
Сақтандырушы рең
|
|
|
Бөлшектену реңі
|
|
|
Еліктіруші рең
|
|
|
Қауіп төндңруші рең
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
Стикер
|
Бүгінгі тақырыпты бағдаршам бойынша кері байланыс орнатамыз : жасыл- барлығы түсінікті
сары- толық меңгермедім, сұрақ бар
қызыл- түсінген жоқпын
|
|
|
Сабақты бағалау:
Сабаққа белсене қатысқан оқушылар бағаланады.
|
Үйге тапсырма:
|
§44 оқып келу, № 8 Зертханалық жұмысқа дайындалып келу
|