Сабақтың тақырыбы: Әбу Насыр Әл-Фараби



Дата05.02.2017
өлшемі40,61 Kb.
#8770
түріСабақ
Іс-әрекеттің зерттеу тақырыбы: Сандық технология негізінде оқушылардың қабылдауын, түсінуін жеңілдету



Сыныбы: 8-сынып

Пәні: Қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі: Қ.С.Нарынбекова

Сабақтың тақырыбы: Әбу Насыр Әл-Фараби

Сабақтың мақсаты: Философ, энциклопедист ғалым, әдебиетші,өз дәуірінің көрнекті ақыны, Ислам дәуірі әдебиетінің дамуына зор үлес қосқан ғұлама- Әбу Насыр Әл-Фараби туралы алған білімдерін қолдану, талдау.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сыни тұрғыдан ойлау. Жұппен жұмыс. АКТ қолдану. Ашық сұрақтар топтамасы.Шығармашылық.

Пәнаралық байланыс: Тарих

Көрнекілігі: Интерактивті тақта. Слайд. Презентация. Бейнефильм.

Мұғалім міндеті: Жаңа тақырыпты игерту барысында оқушы шығармашылығын дамытуға бағыт беру, сыни тұрғыдан ойлату.

Оқушы міндеті: Сыни тұрғыдан ойлай отырып, жұппен тапсырманы орындау, АКТ қолдану,игеру.



Ойлау деңгейі

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Ашық сұрақтар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы-ның әрекеті

Білу

Үй тапсырмасынан АКТ-ны пайдалана отырып, не білгенін анықтау.

Сандық технологияны пайдалана отырып, қабылдауын, түсінуін жеңілдету.

1) Ислам дәуірі мен Алтын орда дәуірі кезіндегі әдеби мұра жөнінде түсінген мәліметтеріңді кітапханадан толықтыруға қандай іс әрекект жасалды?

2) Сұхбат алу арқылы өз білгендеріңе жаңа мәлімет қосуға болады деп ойлайсың ба?

3) Ислам дәуірі әдебиетінің өкілі жөнінде ғаламтордан алған мәліметтерге қаныға алдың ба?


Үш топқа берілген тапсыр-маны мұқият тыңдау, мәлімет-терді толықты-руға мүмкін-дік жасау.

I топ

Кітапханадан алған мәліметтерін ортаға салу.



II топ

Сандық технологиямен алынған сұхбатты талдау.



III топ

Ислам дәуірі әдебиеті өкілі жөнінде ғаламтор-дан алған мәліметпен таныстыру.




Түсіну

Әбу Насыр Мұхаммед Ибн узлағ Әл Фараби тақырыбы негізінде бөлім-бөлімді талдау

Әр бөлімде берілген мәліметті тереңінен түсінуге бағытталу.

Отырар қаласының данышпан өміріндегі маңыздылығы-ның себебі не?

Жұпқа бөлу. Отырар қаласы жөнінде білетін мәлімет-терін талдау.

Отырар қаласы жөнінде ғаламтор-дан алған мәліметтермен таныстыру.

Қол-дану

Әл-Фарабидің еңбектері туралы ойлануға жетелеу.

Еңбектерін қандай салада жазғанын білді.

1)Шығармала-рын араб тілінде жазуының себебі не?

2) Әл-Фарабидің данышпанды-ғын дәлелдеу барысында қандай мәліметтерді қолданар едің?



Жұптың 1-сыңары-на сұрақ қою, 2-сыңары-на жауап беру керекті-гін түсінді-ру. Сұрақты дәптерге жазула-рын тапсыру.

Жұптың 1-сыңары сұрақ қояды, 2-сыңары сұраққа жауап береді. Бұл іс-әрекеттен кейін 1-оқушы жауап береді, 2-оқушы сұрақ қояды. Сөйтіп, 3-ші абзац талданады.

Талдау

Әл-Фарабидің поэзиялық мұрасының тақырыбын талдау.

Поэзиялық мұрасының тақырыбына баға береді. Әр тақырыбының маңыздылы-ғын пайымдайды.

Өмірде Әл-Фарабидің поэзиялық мұра тақырыптарына ұқсас тақырыпта жазған әдебиет өкілдері бар ма? «Иә», «Жоқ» дәләлде.

АКТ туралы талдау.

Компью-терге тере отырып, интербел-сенді тақтада талдау.

Жинақ-тау

Белсенді ойлауға баулу

Белсенді ойлай отырып,өзінің халқы үшін не істей алатындығына ойланды.

1. Егер, Әбу Насыр Әл-Фараби XXI ғасырда өмір сүрсе,қандай салада өз еңбегін жазар еді, қай саланы дамытады деп ойлайсың?

Кесте арқылы XII ғасыр мен XXI ғасыр мүмкін-діктерін салыс-тыру.

Кесте құру, неғұрлым қиялын шыңдау.

Бағалау

Вени диаграммасы арқылы Аристотель мен Әл-Фарабиді салыстыра отырып ой-қарыту.

Салыстыра отырып, білімін жинақтайды, қосымша дерек жинайды.

Аристотельге не себепті теңеді деп ойлайсың? Екі ғұламаның ұқсастықтарын қалай сараладың?

Кестені толтыру барысында нені ескеретіндігін түсіндіру

Саралау, қорыту, салыстыра отырып, әр мәліметін нақтылады


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет