6.2.1.1 мәтіннен негізгі және қосымша,детальді , ақпаратты анықтау,түсіндіру
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: қазақ тілінің қоғамдық қызметі мен маңызын нақты деректер келтіре отырып түсінеді,дүниетанымдарын кеңейтеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпқа байланысты тірек сөздермен бірнеше сөйлем құрай алады. мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыды.
Кейбір оқушылар:тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал «Көңілді туристер» (досымен сәлемдесу, әлем кереметтерін көрген сәттегі және көргені туралы баяндап жатқан сәттегі эмоцияларын ым-ишарамен білдіреді). Топқа бөлу: «Перғауын. Абыз. Шонжар. «Шабарман» әдісі бойынша 4 оқушыдан (үлестірме парақшалардың бетіне жазылған «Перғауын. Абыз. Шонжар. Шабарман» сөздері бойынша)3 топқа бірігеді.
Миға шабуыл: Сабақтың тақырыбын болжау, сұрақ қою: - Өздерің толтырған кесте ненің сұлбасы? - Осы пирамидамен және өтілген тақырыппен байланысты қандай ой туындайды? Болжалды жауап: Египет пирамидалары
1-тапсырма: «Папирус тапсырмалары» «Египет пирамидасы» мәтінін жұппен рөлге бөліп оқы, топпен талқыла, 2 сұрақ дайында. Египет пирамидалары
2-тапсырма. «Сұрақ ілмегі» әдісі. Бұл әдісте сұрақ қою арқылы баланың сабақты қалай меңгергенін немесе меңгермеген жерлерін білуге болады.Оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландырады. Сұрақтар: 1. Әңгімеден не ұқтыңдар? 2.Перғауындардың сәулет өнері таңғалдырды ма? 3.Ақпарат туралы қандай тұжырым жасадыңдар?
3- тапсырма Деңгейлік тапсырмалар . І деңгей. Мәтін бөлімдеріне ат қой. ІІ деңгей.Оқылым мәтіні бойынша 5 ашық сұрақ құрастырыңдар.жеңілден күрделіге қарай орналастырыңыздар. ІІІ.деңгей. «Пирамида сырлары»
Египет перамидалар туралы мақаланың қарапайым жоспарын құрыңдар.
Жоспар:
1.
2.
3.
3- тапсырма
Оқылым мәтіннен біріккен сөздерді тауып,қалай жасалғанын талдаңдар
Дескриптор: -мәтінді түсініп, рөлге бөліп оқиды; - топ ішінде екі сұрақ дайындайды;
Дискриптор: -сұрақтарға жауап береді
Дискриптор : - Мәтінге ат қояды. - Мәтін бойынша ашық сұрақтар құрастырады - Египет перамидалар туралы мақаланың қарапайым жоспарын құрады
ҚБ: «Күн.Ай.Жұлдыз» тәсілі. Мұғалімнің бағалауы.(күн – өте жақсы, ай – жақсы, жұлдыз – толықтыру қажет, эмоционалды аспект)
ҚБ: СМС» әдісі. Әр топ бір-біріне хат жазу арқылы қай жерде қандай қате жіберген дігін айтады. Бірін-бірі бағалайды.
5- тапсырма «Нармер тақтасы» әдісі. «Египет пирамидаларының әлем мәдениетіндегі орны?» тақырыбында эссе жаз, әр топ бір-бірінің жазба жұмыстарын тексереді.
Бөлім:
Әлемнің жеті кереметі. Лексикография
Педагогтің аты-жөні:
Досанова А
Күні:
10.10.2021
Сынып: 6
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
«Жеті ғажайып сыры»
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
6.2.1. тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.