Мерзімі: 11.03.15
|
Сынып: 7
|
Пән: География
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Еуразия материгінің зерттелуі.»
|
Сабақтың мақсаты:
|
Топтық жұмыс жасай отырып:Оқушылар Еуразия материгі, қоныстануы және зерттелу тарихы туралы түсіну, өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру, оқушының шығармашылық қабілетін дамыту.
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдісі:
|
«Ыстық орындық», «Сұрақ-жауап» ДЖИГСО, географиялық диктант, «Тұлғаны тап» әдісі картамен жұмыс, «Сөзжұмбақ»
|
Пәнаралық байланыс:
|
Тарих, биология
|
Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар:
|
Еуразиның физикалық картасы, стикерлер, атлас, кескін карта, қима қағаздары.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Топтық жұмыс жасай отырып: Оқушыларға Еуразия материгінің географиялық орнына жалпы шолу, ашылуы мен зерттелу тарихын түсінеді
|
Сабақтың кезеңі:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурс
тар мен жабдықтар
|
І. Ұйымдастыру:
|
1.Сәлемдесемін;
2.Топқа бөлемін: топ атауы аталған зерттеушілердің суреттері арқылы топқа бөлінуді тапсырамын:
1-топ «Н.М.Пржавальский»
2-топ «П.П.Семенов-Тянь-Шанский»
3-топ «Ш.Уалиханов»
|
Оқушылар сәлемдеседі;
Топ атауларына байланысты жазылған қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.
|
Қима қағаздар
|
ІІ. Үй жұмысын тексеру:
|
Әр топтан тақтаға оқушы шығарып, өзге топтарға сұрақ қоюды тапсырамын
|
Оқушылар үй тапсырмасына байланысты сұрақтар қояды
|
Power Point
|
ІҮ. Жаңа сабақ жоспары:
|
Білім:
|
«Сұрақ-жауап» әдісі
4.Еуразияның екі дүние бөлігін ата
5.Дүние жүзіндегі ең ірі материк
1.Еуразияның солтүстіктегі және оңтүстңк шеткі нүктесі?
2.Батыс және шығыс шеткі нүктесі
3.Рока мүйісі мен Дежнев мүйісі арағығының қашықтығы қанша?
|
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Қима қағаз
|
Түсіну:
|
Әр топқа топ атауларына байланысты Еуразияның зерттелу тарихына байланысты мәтінмен жұмыс жасауды тапсырамын
|
Әр топ өз топ атауларына байланысты зерттеушілер туралы мәлімет жинақтап, постерге өз ойларын түсіреді
|
Постер
|
Қолдану:
|
«Географиялық диктант»
1.Еуразия материгіндегі жаңа жерлерді ашуда ежелгі гректердің қосқан үлесі зор.
2.ХІХ ғасырдың басында ғана Орталық Азия табиғатын зерттеу бағытында жүйелі экспедициялар құрыла бастады.
3.Орталық Азияда 15 жыл болып, 33 мың км-ге жуық жол журген ғалым – Н.М.Пржевалский
4. Н.М.Пржевалский Орталық Азияға жасаған бесінші саяхатының бас кезінде қайтыс болды.
5.Орталық Азия табиғатын зерттеуде орыс ғалымы П.П.Семенов –Тянь-Шанский зор үлес қосқан.
6.П.П. Семенов –Тянь-Шанский таудың биік нүктесі деп есептелетін Хантңіріне шыққан.
7.Орталық Азияның сол кезеңге дейін жұмбақ қалпында қалып келген ішкі бөліктеріне саяхат жасаған ағартушы ғалым Ш.Уалиханов
|
Оқушылар «Географиялық диктант» бойыншат жұмыс жасайды
|
Постер, қима қағаз
|
Талдау:
|
Тақтаға саяхатшылар мен ғалымдардың суреті ілінінеді. (артында сандармен белгіленген) Олар материктерге қандай жаңалықтар ашты ? Сонымен қатар ғалымдардың зерттеу жүргізген орындарын картадан көрсетуді тапсырамын
1) Н.М.Пржавальский; 2) П.П.Семенов-Тянь-Шанский; 3) Ш.Уалиханов;
|
Оқушылар тақтадағы санды таңдап, сол санда анықталған ғалымның ашқан жаңалығы бойыншабаяндайды
|
Қима қағаз.
|
Жинақтау:
|
Сөзжұмбақты шешуге тапсырамын
|
|
|
С
|
У
|
М
|
А
|
Т
|
Р
|
А
|
|
|
|
|
|
А
|
Р
|
Г
|
О
|
Н
|
А
|
В
|
Т
|
|
|
|
О
|
Р
|
Т
|
А
|
Л
|
Ы
|
Қ
|
|
А
|
З
|
И
|
Я
|
|
|
П
|
Р
|
Ж
|
Е
|
В
|
А
|
Л
|
Ь
|
С
|
К
|
И
|
Й
|
|
|
|
Х
|
У
|
А
|
Н
|
Х
|
Э
|
|
|
|
|
П
|
Р
|
Ж
|
Е
|
В
|
А
|
Л
|
Ь
|
С
|
К
|
И
|
Й
|
|
|
|
|
|
Ө
|
С
|
І
|
М
|
Д
|
І
|
К
|
|
|
|
|
|
С
|
Е
|
М
|
Е
|
Н
|
О
|
В
|
|
|
|
|
|
У
|
А
|
Л
|
И
|
Х
|
А
|
Н
|
О
|
В
|
|
|
|
|
|
Қ
|
А
|
Ш
|
Ғ
|
А
|
Р
|
И
|
Я
|
|
|
1.Б.з. І ғасырында үнділер ашқан арал
2.Гректің ер жүрек теңізшілері
3.Көптеген ғалымдар мен жиһанкездердің арманы болған жер
4.Орталық азияға төрт саяхаты нәтижесінде Тибет пен Гоби шөліндегі тау жоталарын анықтаған ғалым
5. Н.М.Пржевальский қандай өзеннің бастауын тапқан?
6.Жабайы жылқы мен жабайы түйені анықтаған ғалым.
7.Пржевальский жинаған коллекция
8.Тянь-Шань тауына екі рет саяхат жасаған ғалым
9.1856-59 ж. аралығында Ресей Географиялық қоғамының тапсыруы бойынша Орта Азияның сол кезеңге дейін жұмбақ болып келген ішкі бөліктеріне саяхат жасаған ғалым
10.Ш.Уалиханов саудагер ретінде жасырын барған жері
|
Оқушылар берілген сөзжұмбақты орындайды
|
Қима қағаз
|
Бағалау:
|
«Еуразия - алып материк» тақырыбында ой толғаныс жазуды тапсырамын
|
Оқушылар ой-толғаныс жазады
|
Жоқ
|
Ү. Бағалау:
|
Топтағы оқушыларды белсенділігене және жұмыс жасауына қарай бағалау парағы арқылы бағалаймын
|
Оқушылар смайликтерін санайды, бағалау парағын толтырады, қорытынды бағаны күнделіктеріне қойғызады
|
Смайликтер
Бағалау парағы
|
ҮІ. Үй тапсырмасын беру:
|
14 тақырып,Кескін картамен жұмысты аяқтау
|
Күнделіктеріне жазып алады.
|
Power Point
|
Рефлексия:
|
«Білім ағашында» жаңа тақырып бойынша қай сатыда тұрғандықтарын көрсетулерін тапсырамын.
|
Жаңа сабақтан түйген ойлары бойыншаөзін «Білім ағашыныңә қай сатысында тұрғанын көосетеді
|
«Білім ағашы» қима қағаз
|
1.Еуразия материгіндегі жаңа жерлерді ашуда -------------- қосқан үлесі зор.
2. ------- ғасырдың басында ғана Орталық Азия табиғатын зерттеу бағытында жүйелі экспедициялар құрыла бастады.
3.Орталық Азияда 15 жыл болып, 33 мың км-ге жуық жол журген ғалым - ------------------
4 ------------- Орталық Азияға жасаған бесінші саяхатының бас кезінде қайтыс болды.
5.Орталық Азия табиғатын зерттеуде орыс ғалымы ---------------- зор үлес қосқан.
6.П.П. Семенов –Тянь-Шанский таудың биік нүктесі деп есептелетін -----------------------шыққан.
7.Орталық Азияның сол кезеңге дейін жұмбақ қалпында қалып келген ішкі бөліктеріне саяхат жасаған ағартушы ғалым --------------------