Сабақтың тақырыбы Ғұн тайпаларының бірігуі (1-сабақ) Зерттеу сұрағы



Дата31.03.2023
өлшемі24,35 Kb.
#173397
түріСабақ
Байланысты:
Тақырыбы “Ғұн тайпаларының бірігуі (5 сынып)
Java лаб 3 примеры, Стьюдент таралуы (1), ЭССЕ фил 4, АМАНТАЕВ Н. ПАТОЛОГИЯ ГАСТРИТ 2ЛДА, 5 сынып Math, КН., matveeva vkr 2017, бт МО, 2вар, Вопросы к билетам каз, ЖТ-22-6р1 Силлабус ИстКаз (1), ЖТ-22-6р1 Силлабус ИстКаз, Зертханалық жұмыс №6 Серіков Алишер, Бунақденелілер, stud.kz 331028

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5. 4 А- Ежелгі Қазақстан тарихына шолу

Мектебі:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Ғұн тайпаларының бірігуі (1-сабақ)
Зерттеу сұрағы:Неге Мөде шаньюй «Жер- мемлекеттің негізі» деді?

Оқу мақсаттары

5. 3. 1. 2. – Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

Сабақ мақсаты:

Барлығы:ғұндардың мемлекеттік дәрежеге қалай жеткендігін анықтайды;
ғұндар үшін жер маңызды болғанын дәлелдейді;
Басым бөлігі:ғұн тайпаларының бірігу жолындағы деректерді талдап, негізгі белгілерін айқындайды;
Кейбірі:ғұн тайпаларының бірігу жолынөз пайымымен тұжырымдайды

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну

Бағалау критерийі

Ғұн тайпалық бірлестігінің орналасқан аймағын анықтайды;
Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар:шаньюй, халық жиналысы

Талқылауға арналған сұрақтар:
Ғұн мемлекеті қалай басқарылды?
Шаньюй шексіз билікке ие бола ала ма?
«Жер- мемлекетіміздің негізі мен ырысы, оны қалай береміз?» деген пікірді қалай түсінесіңдер?

Жазылымға арналған тапсырмалар:«Бес тармақты өлең» әңгіме құрастыру

Құндылықтарға баулу

шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс

Әлемтану 4-сынып; Дүниежүзі тарихы 5-сынып

Алдыңғы білім

Ғұндар туралы бастапқы білімі бар

Сабақтың барысы

Жоспарлан
ған уақыт

Жоспарланған әрекеттер



Ресурстар

Басталуы
2 мин
2мин

3 мин


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
(Ж)1-қадам. «Тілек айт» әдісі
(Ұ)2-қадам. Топтастыру: 1-топ: «Мөде», 2-топ: «Аттила», 3-топ: «Жер»
Үй тапсырмасын тексеру. «Блиц-криг» әдісі
Бағалау –«Табыс сатысы

Карточкалар
Табыс сатысы

Ортасы
5 мин

10 мин
5 мин



(Ж) Тапсырма 1 - «Мені тап» әдісі
Шарты:Кестеде берілген ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестендіреді.
ҚБ- бағалау критерийі


(Жт) Тапсырма 2- «Аңызды талда» әдісі
Шарты:Оқушыларға мәтін беріледі. Жұппен талқылау арқылы сұрақтарға жауап береді.
ҚБ- «Мен саған, сен маған» өзара бағалау


(Т) Тапсырма 3- «Графикалық органайзер» әдісі
Шарты:әр топқа карта таратылады. Ғұндардың бастапқы аумағы мен Мөде әскері жаулап алған аумақпен салыстырады.
ҚБ- «Мадақтау сэндвичі» әдісі

Кесте
Бағалау парағы


Қосымша мәтін


Тарихи карта



5 мин
9 мин



Тапсырма 4«Бес тармақты өлең» әдісі
Шарты: 5 сын есіммен Мөде тұлғасын сипаттайды.
ҚБ – «Шапалақ»
(Ж) Тапсырма 4 - Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма:
Шарты: Төмендегі мәтінің бос орындарына қажетті сөздерді қойыңыз. (солтүстік-батыстағы күшті бәсекелесі жауы, ғұндар, қытай жылнамаларында, Ұлы Қытай қорғаны, күшті әскери жүйесі)
ҚБ – дескрипторлар арқылы

мәтін
Қалыптастырушы бағалау парағы

Аяқталуы
2 мин
1 мин

1 мин


Рефлексия: «Білім кемесі»
Әрқайсысы кемедегі орнын табады
Үйге тапсырма:«Мен Мөде болсам...» тақырыбында ой-толғау жазу
Сабақты қорыту

«Білім кемесі»
суреті
Оқушы күнделігі



Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы



Бөлім
Тақырып

Ғұн тайпаларының бірігуі
Неге Мөде шаньюй «Жер- мемлекеттің негізі» деді?

Оқу мақсаттары

5. 3. 1. 2. – Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Бағалау критерийлері

Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтау

Тапсырма:
Төмендегі мәтінің бос орындарына қажетті сөздерді қойыңыз. (солтүстік-батыстағы күшті бәсекелесі жауы, ғұндар, қытай жылнамаларында, Ұлы Қытай қорғаны, күшті әскери жүйесі)
Сақтардан соң Қазақстан аумағында және көрші аймақтарда үлкен мемлекет құрып, дәуірлеген халық- __________ еді. Б.з.д. IV ғасырда-ақ, Қытай мемлекеті ғұндарды өздерінің «___________» деп есептеген. Ғұндар басында тайпалық одақ болып, кейінірек күшті мемлекет құрды. Чжи-Чжи тәңірқұттың тұсында ғұн тайпаларының өз территориясы, астанасы мен салық жүйесі, ________ қалыптасты. Ол Ферғана мен Парфия билеушілерінен алым-салық алып тұрды. Ғұндардың мемлекеттік тарихы жөнінде жазба деректер жеткілікті. Олардың саяси-қоғамдық құрылысы жөніндегі деректер негізінен ___________________ мол сақталған. Қытай империясы ғұндардың күшеюіне қатты алаңдайды. ҒұндарданқорғануүшінХаньимпериясы ___________________ салды.

Бағалау критериі

Дескрипторлар

Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды



- ғұн мемлекетінің құрылу тарихын атайды;
- ғұндардың әскери жүйесі атайды;
- ғұндардың саяси құрлымын анықтайды;
- ғұндар туралы деректердің қайдан алынғанын анықтайды;
- Ұлы Қытай қорғанының не себепті салынғаның анықтайды.

Қосымша ақпарат

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтарға байланыс








Сабақ бойынша рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет