Сабақтың тақырыбы: Гиннес кітабына кірген қазақ. Нұртөре Жүсіп
Сабақтың мақсаты:
Білімділік . Оқушыларды Тұңғыш қазақ ғарышкері туралы мәліметпен таныстыру. Әңгіменің мазмұны мен идеясын меңгерту.
Дамытушылық: Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың өнерге, білімге деген сүйіспеншілігін арттыру, тәрбиелеу. Адамгершілік, ізгілік қасиеттерін бала бойына ұялату.Өнерді құрметтеуге, өнер адамдарын тани білуге, өнерлі болуға баулу. Оқушыларды ерлікке , батылдыққа, отансүйгіштікке баулу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Суреттер.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жаңа сабақ.
-
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
-
Сен Гиннес рекордтар кітабы дегенді естідің бе?
Гиннес кітабы – алғаш рекорд жасаған адамдардың есімі кіретін кітап.
Рекорд – еңбекте, спортта қол жеткен ең жоғары табыс.
-
Оқушыларды Тұңғыш қазақ ғарышкері туралы мәліметпен таныстыру.
Т. Әубәкіров - ғарыш әлеміне ұшқан тұңғыш қазақ ғарышкері, сынақшы-ұшқыш. Ол 1946 жылы Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы «1 Май» колхозында темір ұстасының әулетінде туған. Тоқтар ата- анасынан жастай жетім қалып, апасының тәрбиесінде болған. 1991 жылы қазан айында ғарышқабірінші рет көтерілген қазақ азаматы.Осы ерлігі үшін оған Халық Қаһарманы атағы берілді.
Оқулықпен жұмыс.
Әңгімені мәнерлеп оқушыларға оқыту.
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
- Сөздікпен жұмыс: токарь, прашют , аэроклуб –
марка –
«МИГ-29»истребителі –
Оқушыларға тізбектей оқыту, мазмұнын сұрау.
Сергіту сәті.
Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.
-
Гиннес кітабына кірген қазақ кім екен?
-
Ол қандай ерлік көрсетті?
-
Сынақшы - ұшқыш және ғарышкер – ұшқыш дегенді қалай түсінесің?
-
Тоқтар Әубәкіровтің ерліктері сенде қандай көңіл күй туғызды?
-
Тоқтар оқып жүргенде қандай жұмыстар істеді?
-
Бос уақытын қалай пайдаланды?
-
Тоқтар еңбегі қалай бағаланды?
-
Мәтінді дұрыс, түсініп оқы.
-
Мәтінді «Оқушы Тоқтар», «Ұшқыш Тоқтар» деген бөліктерге бөл.
-
Тоқтардың қандай ұшақта сынақ жүргізгенін дәптеріңе жазып ал.
-
« Дыбыстан да жылдам» дегеннің «көзді ашып- жұмғанша», « қас қаққанша» тіркестерінің мағынасына сәйкес келетініне мән бер.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: Әңгімені мәнерлеп оқу, түсінік айтуға дайындалу.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |