Күні:
|
13.03.2015 жыл.
|
Сынып:
|
6 «б»
|
Пән:
|
Қазақ тілі
|
Пән мұғалімі:
|
Ибрагимова Зәуре Әділханқызы.
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Үй жануарлары. Тұйық етістік.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Тұйық етістік және оның түрленуі жайлы мағлұмат беру;
Үй жануарлар және олардың адамға пайдасы туралы түсінік беру.
|
Оқытудың нәтижесі:
|
Оқушылар сабақтан соң:
Тұйық етістікті меңгереді;
Үй жануарларының адамға пайдасы туралы түсінік бере алады;
Оқушылар топтық жұмыс барысында өз ойын ашық айтуға мүмкіндік алады. Танымдық белсенділігін арттыра отырып, басқалардың пікірін тыңдауға, өз бетімен іздену мен қатар жұптық, топтық ізденуге құлшыныс жасай алады
|
Түйінді идеялар:
|
Тұйық етістік жақтық мағынаға тәуелді емес(себебі жіктелмейді), шақтық мағынада қолданылмайды (себебі шақтың түрін жасамйды), алайда зат есімдерше түрленіп, қимылдың, іс-әрекеттің атын білдіретін етістіктің ерекше түрін тұйық етістік дейміз. Тұйық етістік –у жұрнаңы арқылы жасалады.–у жұрнағы етістіктің негізгі және туынды түбіріне, етіс және болымсыз етістік тұлғаларына жалғанады. Мысалы: бар- у, ойла- у,
барғызба- у, қысқарт- у.
|
Дереккөздер:
|
Интерактив тақта, оқулық , плакаттар ,стикерлер ,маркерлер
|
Сабақтың әдісі:
|
Ауызша баяндау әдісі, кір жаю әдісі, іздендіру әдісі,айналмалы бекеттер стратегиялары
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Уа
қыт
|
Мұғалімның іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Ұйымдасты
ру кезеңі
|
3
мин.
|
Психологиялық жағдай: шеңбер бойымен сәттілік тілеу.
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып,көңіл-күйлерін көтереді.
|
-
|
-
|
-
|
Топқа бөлу
|
2 мин.
|
Оқушыларды үй жануарлары және үй құстары деп деп екі топқа бөлемін.
|
Оқушылар топтасады. Топ ішінде топ басшысын сайлайды . Топ басшысы топ мүшелерін рөлге бөледі.
|
-
|
-
|
-
|
Білу
(Үй тапсырмасы)
|
3 мин.
|
Кір жаю әдісі арқылы
«Менің күшігім» тақырыбы бойынша салып келген суреттерімен танысу
|
Салып келген суреттерін жіпке тізіп іледі, өз жұмысын критерий бойынша бағалайды
|
Суреттің салыну эстетикасы
|
1.Керемет;
2. Орта ;
3. Нашар;
4.Мүлдем жоқ.
|
5
4
3
2
|
Түсіну
|
3 мин
|
1.Тұйық етістіктің түрленуі жайлы мағлұмат беремін;
2. Сөздікпен жұмыс
|
1. Тыңдайды;
2. Жаңа сөздерді аударып, сөз тіркесін, сөйлем құрастырады.
|
1. –
2. Сөздік
пен жұмыс
|
-
1.Жауап берді
2.Жартылай жауап берді;
3.Жауап бере алмады;
4.Қатысқан жоқ
|
-
5
4
3
2
|
Қолдану
|
5 мин
|
2-тапсырма
|
|
Топтық жұмыс
|
1.Белсенді
2.Орта
3.Төмен;
4.Қатысқан жоқ
|
5
4
3
2
|
Сергіту сәті
|
4 мин.
|
Пантомимо ойыны
Үй жануарларының суреттерін көрсетеді.
|
Екі топ бір - біріне суреттер арқылы берілген үй жануарларын қимылмен көрсетеді. Қарсы топ табады. Қай топ таба алса, жеңіске жетеді.
|
|
|
|
Талдау
|
5 мин
|
Полиглот ойыны
|
Берілген етістіктерді үш тілге аударып айтады,жазады.
|
Аударма жұмыс
|
1.Толық аударды
2. Жартылай аударды
3. Аудара алмады;
4.Қатысқан жоқ
|
5
4
3
2
|
Жинақтау
|
4 мин
|
Айналмалы бекеттер әдісі бойынша грамматикалық тақырыпты пысықтау
|
Әр топ грамматикалық тақырыпқа тән қасиеттерді жазады
|
Айналмалы бекеттер
|
1.Белсенді
2.Орта
3.Төмен;
4.Қатысқан жоқ
|
5
4
3
2
|
Бағалау
|
3 мин
|
Бағалау парақшасы арқылы бағалаймын.
|
Бағалау парақшалары арқылы 2 топтың басшысы бір-бірінің топ мүшелерін бағалайды
|
|
Үйге тапсырма
|
1 мин
|
4-тапсырма
|
Күнделікке жазып алады.
|
Кері байланыс
|
2 мин
|
3- 2 - 1 стратегиясы
Сабақта алған 3 маңызды ақпарат
Қиындық келтірген 2 мәселе
Сабақта ұнаған 1 аспект
|
Оқушылар алған әсерлерін стикерлерге жазады , оқиды .
|
Барлығы:
|
45 мин
|
|
|
Бағалау барысында кейбір оқушылар өз білімдерін әсерілеп бағалап жіберген.