Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы
7.1.6.4
|
Мектеп:Х.Доспанова атындағы №30 ж.о.м
|
Күні: 28.01.2020
|
Мұғалімнің аты-жөні: Абдыхалимова Ақжарқын
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жануар ағзаларының қозғалу мүшелері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін ажырата білу және сипаттау
|
Сабақ мақсаттары
|
1.Барлық оқушылар:
Омыртқалы жануарлар мен омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін біледі, ажырата алады
2.Оқушылардың басым бөлігі:
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалу мүшелерін біледі суреттен көрсете алады, ерекшелігін сипаттай алады
3.Кейбір оқушылар:
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелеріне жалпы сипаттама береді суреттен көрсете алады
|
Бағалау критерийлері
| -
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін біледі,
-
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін ажыратып, сипаттайды
-
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелеріне суреттен талдау жасайды
|
Дағдылар
|
Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілетін қалыптастырады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым:
|
Жазылым:
|
Оқулықты оқып омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін оқулықтан оқу.
|
омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін ажыратып жазу.
|
|
Айтылым, тыңдалым:
Қазақ тілі орыс тілі ағылшын тілі
|
-
Жауынқұрты
-
бауырымен жорғалаушылардың
-
шаянның
-
құстардың
-
өрмекшінің
-
сүтқоректілердің қозғалыс мүшелері
-
жәндіктердің
-
балықтардың
-
қосмекенділердің
|
-
Креветки
-
Птицы
-
Пауки
-
Члены дви-жения млеко-питающих
-
Насекомые
-
Рыба
-
Амфибии
|
-
Shrimp
-
Birds
-
Spiders
-
Members of themovevent of mammals
-
Insect
-
Fish
-
amphibians
|
құндылықтарға баулу
|
Қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту
|
Пәнаралық байланыс
|
Ағылшын тілі, орыс тілі, жануартану, жаратылыстану, бейнелеу
|
Алдыңғы білім
|
7.1.6.3
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Жұмыс түрлері
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Өткен тақырыпты меңгертуде «Конверт-сұрақ» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау
-
Фотопериодизм дегеніміз не?
-
Өсімдіктер тіршілігінің маусымдық өзгерістерін атап өт?
-
Жабайы өсімдіктер нешеге бөлінеді?Оларды ата.
-
Биоырғақ дегенді қалай түсінесің?
-
Тірі ағзаларда маусымдық өзгерістерді анықтайтын фактор?
Жаңа сабақ: Ребус шешу
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың
,,, ,, ,,, ,,,,,,
мүшелері
«Қарапайымдар» «Жәндіктер» «Сүтқоректілер» болып
3 топқа бөлінеді.
Оқулықпен жұмыс: оқушылар тақырып бойынша 123-125 беттерді оқиды.
1-тапсырма:
Биологиялық диктант.(жануар атауларын жазу.)
———————-жүгіреді, —————— ————секіріп қозғалады, ал ——— —————–топырақ арасына үңгіп қозғалады,——————————–суда жүзеді.
2-тапсырма: «Сәйкестендіру кестесі»
Жүру, жүзу, секіру, қазу, ұшу
Балықтар
Талшық, кірпікше, жалған аяқтар
Секіріп қозғалады
Суда еркін қозғалады
Жәндіктер
қарапайымдар
Қосмекенділер
3-тапсырма: «ОЙ ҚОЗҒАУ» сұрағы
1.Омыртқасыз жануарлар дегенді қалай түсінесіз? 2.Жануарлардың қимыл – қозғалысының маңызы қандай?
3.Зат алмасудағы қозғалыс дегенді қалай түсінесіз?
4.Гидраның қозғалыс ерекшелігін түсіндіріңіз.
5. Шұбалшаңның қозғалысы
6.Өрмекші мен өзен шаяны қалай қозғалады?
|
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс
|
Сабақтың соңы
Бағалау критерий-лері
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлар-дың қозғалыс мүшелерін ажырату, суреттен көрсету, сипаттама беру
|
Оқушыларға «Бағалау парағы» таратылады. Бағалау парағы әр оқушыға беріледі, ол дескрипторға қарап, өзін-өзі бағалап, белгі соғады. Сыныпта игеріп кеткен материалына қосу белгісін соқса, ал игермегенін үйден дайындалатын мәселенің тұсына х белгі қояды, үйде дайындалатын тапсырманы өзі анықтайды.
Дескриптор
-
Омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін біледі
-
Омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін біледі, суреттен көрсетеді
-
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерінің өмірдегі маңыздылығын біледі, түсінеді
-
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелеріне сипаттама береді
-
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелеріне талдап ажыратады
|