Сабақтың тақырыбы Жазықтықтағы координаталар әдісі



бет1/27
Дата01.06.2024
өлшемі9,79 Mb.
#203079
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27
Байланысты:
8геом Меуерт 4чет
10геом Меруерт




Бекітемін

Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі



Мектеп: №274 орта мектеп

Күні: 04.04.2024

Мұғалімнің аты-жөні: Ержан Айболат

Сынып: 8 В,Г



Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы



Жазықтықтағы координаталар әдісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.14
жазықтықта координаталарымен берілгенекі нүктенің арақашықтықтығынесептеу;



Сабақтың мақсаты

Екі нүктенің арақашықтығының формуласын қолданып есептеу.
Берілген координаталары бойынша есеп құрастыру.
Екі нүктенің арақашықтығын есептеудің геометриялық жолдарын қарастыру.

Құндылықтарға баулу



Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Жағымды ахуал тудыру мақсатында
Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.

сұрақтар

иә

жоқ

Нүктенің координаталары А(х;у) түрінде реттелген сандар жұбын құрайды







Егер Х0 болса онда оған сәйкес келетін Х осінің нүктесі бас нүктенің сол жағында жатады







Егер У > 0 болса онда оған сәйкес келетін У осінің нүктесі бас нүктенің жоғарғы жағында жатады










Сабақты белсендендіру.
Үй тапсырмасын тексеру. Қиындық тудырған жерлер болса, соларға назар аударып, талқылау. Осы сұрақтардан соң негізгі тақырыпқа көшіп, оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критери
лерімен таныстыру.
Координаталық жазықтыққа қатысты ауызша сұрақтар қойып, базалық білімдерін қайта жаңғыртып алған жөн.

  1. Тең бүйірлі үшбұрыш анықтамасы?

  2. Тік бұрышты үшбұрыш анықтамасы?

  3. Үшбұрыштың биссектрисасы, биіктігі, медианасы дгеніміз не?

  4. Трапецияның анықтамасы?

Сұрақтардан соң негізгі тақырыпқа көшіп, оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру.
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Презентация

Сабақтың ортасы

Оқушылар «Джигсо» әдісін пайдаланып оқулықтағы тақырыпты қарастырады, талқылайды.




. 1-тапсырма: «Ара ұясы» әдісі арқылы
оқушылар не білгендігі туралы пікір алмасып және екі сұрақтан дайындап, алынған жауаптармен мәліметтері қорытындылайды.
Астана қаласындағы Бәйтерек монументі мен Нұр-Астана мешітінің орналасуы карта арқылы координаталық жазықтықта берілген. 1 бірлікті 100 м деп алып, екі ғимараттың арақашықтығын есептендер.
Дескриптор:

  • мәтіннің негізгі ұғымдарын анықтайды;

  • екі нүктенің арақашықтығын есептеу формуласын қолданып теңдеу құрады;

  • теңдеуді шешу арқылы екі ғимараттың арақашықтығын табады;

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99






1- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

1-тапсырма
Абциссасы 6-ға тең нүкте координаталар басынан 10-ға тең қашықтықта жатыр. Осы нүктенің координатасын табыңдар.

Дескриптор: Жалпы - 4 балл
1.Ординатасын табады

ДК экраны
8-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
Слайд.




2- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет