Сынып:
|
4 «Б»
|
Мұғалім:
|
Курмангалиева Б.А.
|
Пәні:
|
қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Нағыз өнер-қолөнер»
|
Оқу мақсаты:
|
4.1.3.1. Тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау.
|
Табыс критерийлері
|
Барлық оқушылар:
|
Көпшілік оқушылар:
|
Жекелеген оқушылар:
|
а) мәтінді түсініп оқиды;
ә) ақпарат алады;
б)сұрақтарға жауап береді;
|
а) диалог құрастыра алады;
ә) өз ойын жеткізе алады;
|
а) сөйлем құрастыра алады
ә) суретпен жұмыс істей алады
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мақсаты
|
Мұғалім не істейді
|
Оқушылар не істейді
|
Бағалау ресурс
|
5 мин
|
Ұйымдастыру,
Топтастыру.
«Шаттық шеңбер»
|
Сәлемдесу.
«Табиғат құбылыстары» атты әдісі арқылы топтастыру (Күн, ай, жұлдыз)
|
Оқушылардың көңілін сабаққа аудару, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін.
|
Мұғалім топқа бөледі
|
«Табиғат құбылыстары» атты карточкаларын алып, топқа бөлінеді
|
Қалыптастырушы, қолпаштау
|
5 мин
|
Өткен тақырыпты пысықтау мен жаңа сабаққа қызығушылығын ояту
|
Кроссворд шешу
|
Өткен білімдеріне шолу жасап, қызығушылығын ояту
|
Сұрақтар қояды:
1.Шегарашы қандай заттарды қолданады? (мылтық)
2. «Жаман жолдас» әңгімесіндегі, досын сатып кеткен жігіт қандай? (қорқақ)
3. Күшті сөзінің антонимі қандай? (әлсіз)
4.Шегіртке қандай жәндік болды? (өлеңшіл)
5.Қойшының арманы қандай? (баспана)
6.Құмырсқа қандай жәндік? (еңбекқор)
7. «Щедрый» деген сөздің аудармасы қандай? (жомарт)
-Балалар, қандай сөз шықты?
-Қолөнер.
-Қолөнерді қалай түсінесіңдер?
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Қалыптастырушы бағалау, мадақтау
|
3 мин
|
Жаңа сабақ
|
Ой қозғау
|
Ойлану арқылы тақырыпты ашу
|
Бейне таспаны қосады
-Тақтаға назар аударайық!
|
Оқушылыр бейне таспаны көріп отырады
|
Қалыптастырушы бағалау
|
4мин
|
Бейне таспамен жұмыс
|
Бағалау критерий: бейнетаспа көрсетіледі
|
Тыңдалым дағдысын дамыту
|
Сұрақ қояды:
1.Балалар сендер не көрдіңдер?
2.Көрген бейне таспадан не айта аласыңдар?
Қолөнер туралы не білесіңдер?
-Қандай бұйымдарды білдің?
-Заттар неден жасалған?
-Ағаштан не жасайды?
|
Дескриптор:
1. оқушылар бейнетаспадан қолөнер туралы түсінік алады
2.сұраққа жауап бере алады .(1 ұпай)
|
Қалыптастырушы бағалау
|
|
Сөздікпен жұмыс
|
Бағалау критерий:
жаңа сөздерді сөздерді есіңде сақтайды
Жаңа сөздер:
1.Белдік-ремень
2.Құмыра-кувшин
3.Қасық-ложка
4.Торсық 5.Сандық
6.Қоржын-саква
7.Ер-тоқым-седло
8.Тұмар-талисман
9.Қамшының сабы-черенок, кнутовище
10.Бесік-калыбель
11.Былғары-кожа
|
Сөздердің мағынасын білу
|
Мұғалім үлгерімі төмен оқушыларды бақылайды, бағдар береді.
- сөздерді оқиды
-осы сөздермен сөз тіркесін құрастырайық
|
Дескриптор:
Жаңа сөздерді сөздерді таба алады.
сөздердің мағынасын ашады.
-жаңа сөздерді қайталайды
Оқушылар сөз тіркестерін құрастырады. Мысалы: үлкен табақ, былғары белдік, әдемі ертоқым және т.б.
|
|
2 мин
|
Диалогпен жұмыс
Топпен
жұмыс
|
«Қолөнер» тақырыбы бойынша диалогты оқу
«Заттар неден жасалады?»
|
Тапсырманың мағынасын түсіну
|
Оқулықтағы диалогты береді.
|
Оқушылыр бір-бірімен диалог ретінде тапсырманы оқиды.
Топтар бір-біріне сұрақтар қояды
|
топ аралық бағалау
|
5 мин
|
Жеке жұмыс
(Септеу)
|
1 топқа:табақ
2 топқа: тұмар
3 топқа: қамшы
|
Алған білімдерін қолдану
|
Мұғалім жетекшілік жасайды
|
Дескриптор:
1.Алған білімдерін қолдана отырып грамматикалық тапсырмаларды орындай алады
|
Қалыптастырушы бағалау
|
2 мин
|
Бекіту:
|
Тест:
1. Атасы ең алғаш рет нені жасады?
А) Домбыра
Ә) Қамшышың сабы
Б) Торсық
2. Тұмар неден жасалған?
А) Темірден Ә) Саздан
Б) Былғарыдан
3) Ағаштан қандай заттар жасалған?
А) Құмыра
Ә) Белдік, қоржын
Б) Домбыра, бесік
4. Он саусағынан өнер тамған адамды қалай атайды?
А) Шебер Ә) Шешен
Б) Жомарт
|
Білімдерін бекітеді
|
|
Тест орындайды
|
Қалыптастырушы бағалау
|
|
|
|
|
|
|
|
2 мин
|
Қорытынды кезең
|
Кері байланыс жасау
Сандық
|
Сабақ барысы туралы пікірін білу
|
Оқушыларға түрлі-түсті оюлар беріледі.
|
«Сандық әдісі»
|
Сандық
|
1 мин
|
Үйге тапсырма
|
Сөздер жаттау, -бет, диалогты монолог етіп, әңгімелеу,
|
Ойлау қабілеттерін шыңдау
|
Мұғалім түрткі жасайды.
|
Күнделіктеріне жазып алады
|
Бас бармақ әдісі
|