Пәні: Қазақ әдебиеті
ІV. Отбасы құндылықтары
|
Мектеп: Ғ.Мұратбаев атындағы ШЖЖОМ
|
Күні: 05.05.2022 жыл
|
Мұғалімнің аты-жөні: А.Амирешова
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Ажардың әжесі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.2.1.1 Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы орындай алады:әңгімедегі салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:салыстырулар мен суреттеулерді ажыратып дәлелдейді.
Кейбір оқушылар орындай алады:суретттеулерге талдау жасайды, өз ойын ұсынады
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру жұмысы.
Өткен сабақты пысықтау мақсатында сұрақтар қойылып, оқушылардың жауаптары тыңдалады.
Сұрақтар:
1. Азаттың әжесі қандай еді?
2. Әкесі қыздарына нағыз әжені көрсетуді неліктен армандады?
3. Қыздардың ойындағы нағыз әже бейнесі қандай?
4. Қыдырып келген әже қандай еді?
5. Неліктен елден келген шешей нағыз әже емес деп ойлайсың?
«Миға шабуыл» әдісі
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады.
|
Топқа бөлінеді
Сабақ мақсатын анықтайды
|
ҚБ. «Шапалақ» әдісі
|
Стикер
|
Негізгі бөлім
|
«Еске түсір!»
Салыстыра суреттеу дегеніміз- ұқсату арқылы адамның ішкі және сыртқы әрекеттерін байланыстыруға мүмкіндік беретіндіктен, заттар мен құбылыстарды салыстыра суреттеу.
Қарама-қарсы суреттеу дегеніміз- антонимдес суреттеулер.
ТЖ. 1-тапсырма. «Салыстыру кестесі»
Әңгімедегі балалардың қиялындағы әже мен қонақта көрген әже бейнесін салыстыра отырып талдау үшін берілген кестені толтырыңыз.
Салыстыру аймағы
|
Сырт келбеті, киім кию мәнері
|
Мінезі
|
Іс-әрекеті
|
Балалардың қиялындағы әже
|
|
|
|
Қонақта көрген әже
|
|
|
|
Дескриптор:
салыстыра суреттеулерді табады;
әжелер бейнесін салыстырады;
суретттеулерге талдау жасайды, өз ойын ұсынады;
ҚБ. «Жапондық бағалау» әдісі
Дұрыс, келісемін
Толықтырамын, басқа көзқарасым бар
Менің сұрағым бар
ЖЖ. 2-тапсырма.
«Т кестесі» арқылы әңгімедегі ауыл тірлігі мен қала тірлігінің қарама-қарсы тұстарын, өзіндік ерекшеліктерін суреттеңіз.
Ауыл тірлігі Қала тірлігі
Дескриптор:
әңгімедегі қарама-қарсы суреттеулерді таба алады;
ауыл тірлігі мен қала тірлігінің өзіндік ерекшеліктерін суреттей біледі;
жазбаларын жұптар арасында алмастырып, талқылайды
|
|
ҚБ «Басбармақ» әдісі
|
|
Соңы
5 минут
|
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйге тапсырма..
|
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады.
|
|
|