Сабақтың тақырыбы: Одағайдың түрлері



бет1/3
Дата25.12.2016
өлшемі436,03 Kb.
#5269
түріСабақ
  1   2   3
Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы, Құмтоғай селосы, Қарақұдық негізгі мектебі

Сүндетбаева Айгүл Нұрлыбекқызы

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 6-сынып

Сабақтың тақырыбы: Одағайдың түрлері

Сабақтың мақсаты; білімділік - оқушыларға одағайдың мағыналық түрлеріне, құрамына қарай бөлінуін түсіндіру;

Сабақтың дамытушылығы – тапсырмалар беру арқылы шығармашылық белсенділіктерін, қызығушылықтарын арттыру;

Сабақтың тәрбиелілігі – әдептілік ережелерін бойына сіңірген, шығармашылық қабілеті дамыған азамат тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Әдіс- тәсілі: баяндау, сұрақ- жауап, әңгімелеу, топтастыру, перфокартамен жұмыс, т.б

Сабақтың көрнекілігі: сызбалы плакат, оқулық,суреттер


Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру бөлімі

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.

382- жаттығуды екі топтан 4 оқушыға оқытып, одағайларды тапқызу.

«Миға шабуыл» Үй тапсырмасын бекіту

Екі топ оқушылары бір- біріне сұрақтар қояды.

ІІІ. Жаңа сабақ. Одағайдың түрлері

-Балалар, назарларыңды тақтаға аударыңдаршы. Мына сызбаны сөйлетіп бүгінгі сабағымыз туралы мәлімет аламыз.


Одағайлар ойға үстейтін мәніне қарай төмендегідей үш түрге бөлінеді

Көңіл күй одағайлары:

Шаттану, таңырқау, аңсау, қуану, ұнату, ренжу, түңілу, өкіну, шошыну, назар аудару сияқты мәнді білдіреді



Жекіру одағайлары жекіру, тыйым салу, бұйыру сияқты мәнді білдіреді.

Шақыру одағайлары мал, ит- құсты шақыру, қуумен байланысты мәнді білдіреді.

Мысалы: пәлі, ойпырай, алақай, пай-пай, бәрекелді, туу, уһ, аһ, әй, еһе, әттең, өй, ой, қап, әттеген-ай, беу, қап, ау, шіркін, т.б

Мысалы: тәйт, тек, жә, т.б

Мысалы: құрау-құрау, шөре-шөре, көс-көс, айт, моһ-моһ, пұшайт-пұшайт, өк, кә-кә, пырс т.б

ІҮ. Сабақты бекіту



Тақтамен жұмыс.

І топ оқушыларына 383- жаттығу жұмысын орындатамын . Шарты: Одағайлардың мағыналық түрлерін анықтап, бағанға бөліп жазыңдар.

ІІ топ оқушыларына 384- жаттығу жұмысын орындатамын. Шарты: Одағайлардың тыныс белгісін қойып, мәтінді көшіріңдер.

Сергіту сәті « Сөз ойла, тез ойла»

Оқушыларға еліктеуіш, бейнелеуіш сөздер тақырыбына байланысты сұрақтар қоямын. Оқушылар сұрақтарға тез ойланып, жауап береді.

Елең- ...., арбаң-........, тарсыл- ......, сарт- ....., абыр- ......, мәре- ....., шарт- ...., жалт- .......

Ауызша тапсырма: 388- жаттығу. Жекіру, шақыру одағайларын табыңдар.


Сызба кесте: І топ Перфокартамен жұмыс

р/с

Одағай

Дара

Күрделі

Көңіл күй

Шақыру

1

Пәлі













2

Пұшайт- пұшайт













3

Кә-кә













4

Шөк-шөк













5

Ойпырай













6

Паһ-паһ













7

Әттең













8

Құрау-құрау













9

Япырау













10

Пай- пай













ІІ топ. Суретпен жұмыс

Оқушыларға слайдтан суреттер көрсетіледі. Сөйлемдер ішінде, одағайлар болуы керек.

Тақтамен жұмыс. 386- жаттығу. Одағайларды тауып, олардың қай түріне жататынын ажыратыңдар.

Ү. Сабақты қорытындылау

«Ой қорыту»

Тест сұрақтарын тарату, оқушының өзіне тексерту.

1.Шақыру одағайларын табыңдар.

а) ойпырай ә) түу б) шөре-шөре

2. Көңіл күй одағайын табыңдар.

а) тек ә) мәссаған б) құрау-құрау

3. Дара одағайды табыңдар

а) беу ә) шөре-шөре б) паһ-паһ

4. Жекіру одағайын белгілеңдер

а) көс ә) жә б) қойшы

5. Күрделі одағай қатысқан сөйлемді көрсет

а)Аһ, бұл неткен бақыт! ә) Ой, есім шықты б) Ой-хой, дәурен-ай!

Нені білдім? Одағайға топтастыру құру.



ҮІ. Үйге тапсырма: 385- жаттығу. Одағайларды қолдана отырып, «Пай, пай, әжелер –ай!» тақырыбында шағын әңгіме жазыңдар.

389- жаттығу. Көркем шығармалардан одағайдың әр түріне 5-6 сөйлем көшіріп жазу.



ҮІІ. Бағалау.

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 6

Сабақтың тақырыбы: Сан есімнің мағыналық түрлері. Есептік сан есім

Сабақтың мақсаты: білімділік – сан есінің мағыналық түрлерімен таныстыру, алған білімдерін пысықтап, теориялық ұғымдарын мысалдар арқылы терең меңгерту;

дамытушылық – сұрақ- жауап, тапсырмалар арқылы оқушылардың есте сақтау, өз бетінше ойлау, өзіндік пікір айту іскерліктерін дамыту;

тәрбиелік: ынтымақ пен бірлікке, жолдастық көмек көрсетуге, адамгершілік ізгі қасиеттерге баулу.

Типі: жаңа білімді меңгерту

Түрі: аралас сабақ

Әдісі: сұрақ- жауап, түсіндірмелі кубизм, ой толғаныс стратегиясы

Көрнекілігі; оқулық, дидактикалық материалдар жинағы

Пәнаралық байланыс: әдебиет, математика
Сабақ барысы.

І. Ұйымдастыру:

а) оқушылардың сабаққа қатысуы қадағаланады

ә) оқу құрал- жабдықтары тексеріледі

б) сынып 3 топқа бөлінген




ІІ. Үй жұмысын тексеру. 141- жаттығу. Сан есімдерді қатыстыра отырып, жұмбақ, санамақ немесе жай өлең құрастыру. йыви
ІІІ. Жаңа сабақ
Сан есімнің мағыналық түрлері. Есептік сан есім

Сан есімнің мағыналық түрлері. Есептік сан есім


Сан есім мағынасына қарай

Реттік сан есім

Есептік сан есім



Болжалдық сан есім

Топтау сан есім



Жинақтық сан есім


Бөлшектік сан есім



ІҮ. Жаңа білімді бекіту

142- жаттығу. / жазбаша/ Мәтіннен сан есімдерді теріп жазып, құрамын анықтаңдар.

143- жаттығу / ауызша/ Мәтінде қандай сан есімдер кездеседі? Олар қандай мағына білдіреді?Есте сақтау жолдарын санамалап айтып көріңдер.

Ү. Сергіту сәті. Әр опқа бір- бір математикалық жұмбақтарды беріп, есептік сан есімді тапқызу. Оларды құрамына қарай ажырату.

І топ. Мұз айдында жеті бала

Асыр сап жүр сырғанап.

Сырғанамай екі бала

Жағалауда тұр қарап.

Енді осы баланың

Санын айтсаң жарадың / тоғыз/



ІІ топ. Екі аяқ пен екі қол,

Бір ауыз бен бір тілің.

Нешеу болды, қане, бол,

Санап шығар кім бұрын. / алты/



ІІІ топ. Тал басында тізіліп

Он жапырақ тұр еді

Ұшып кетті біреуі.

Ізінше оның жұлынып

Түсті тағы бесеуі

Тұр әлі де ілініп



Жапырақтың нешеуі? / төрт/
ҮІ. Дамытушылық кезең

  1. Көп нүктенің орнына тиісті сан есімді жазып, қалай түрленіп тұрғанын

анықтаңдар.

  1. Білекті ........ жығар, / бір – есіптік сан есім, -ді – табыс септігі/

Білімді ..... жығар / мың – есептік сан есім, -ды табыс септігі/

  1. .........тістен шыққан сөз / отыз екі – атау септігі, күрделі/

....рулы елге тарайды /отыз –атау септігі, дара/

  1. ... бірі –қыдыр, /қырық – есептік сан есім, -тың –ілік септігі/

  2. ... атасын білген ер / жеті – есептік, атау септігі/

.. жұрттың қамын жер / жетпіс- есептік, атау септігі/

  1. Ер жігіттің .. сөйлегені өлгені / екі- есептік, атау септігі/

  2. .. кесірі ... тиеді / бір- есептік,-дің –ілік септігі/ , / мың – есептік, -ға- барыс септігі/




  1. Семантикалық кестені толтырыңдар.




Сөздерден сан есімдер шығарып, құрамын анықтау

Сандарды жазу

Дара сан есімдер

Күрделі сан есімдер

Кекілік

2

*




Түшкіру










Алтын жүзік










Жетілді










Жүзім біркелкі пісіпті










Күшті










Тоғызқұмалақ










Балтыр










Тон сегіз еді










Мыңбай- күшті жігіт










Оның бесігі










Кейбір










Қырық жеті мал










Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет