Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:
«Ондық бөлшектер»
|
Мектеп: №142 орта мектеп
|
Күні :
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ембергенов Айдос
|
Сынып: 5-сынып
|
Қатысқандар саны: 10
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
|
1.Ондық бөлшектердің қосындысының және айырмасының мәнін табу. Ондық бөлшектерді баған түрінде жазып, ең кіші разрядтан бастап разрядтар бойынша қосу немесе азайту
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді баған түрінде разрядтар бойынша орналастырады
|
Оқушылардың басым бөлігі: Бүтін бөлік астына бүтін бөлікті қояды;
|
Кейбір оқушылар: кейбір ондық бөлшектерді қосу және азайтуды ойша есептейді;
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар: Ондық бөлшектерді оқи алады, жаза алады;
Негізгі сөздер мен тіркестер: Бүтін бөлік, бөлшек бөлік, разряд;
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Ондық бөлшекті жай бөлшектен ажырата аласың ба?
Координаталық сәуледе кескіндей аласың ба?
|
Құндылықтарға баулу
|
Өзіне сенімді болу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға ұмтылу.
|
Алдыңғы оқу
|
Ондық бөлшек жайлы түсінік
|
Сабақтың кезеңдері:
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Уақыты
3 мин
2 мин
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Ширату «Дене бөліктері» арқылы ондық бөлшектерді бейнелеп көрсету.
Топқа бөлу. «Санамақ»
1,2-ге саналу арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді.
Кері байланыс:
Ширату ұнады ма?
Ондық бөлшектерді қалай бейнеледік?
|
|
Сабақтың ортасы
|
10 мин
4 мин
2 мин
9 мин
4 мин
2 мин
|
1-тапсырма: Берілген жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдыр.
1-топқа: Шарлардың түстері арқылы жай бөлшектерді таңдап алады
2-топқа: шар түстері арқылы ондық бөлшектерді таңдап алып, жай бөлшекке айналдырады
Кері байланыс:
Жай бөлшекті ондық бөлшекке қалай айналдырамыз?
Ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай айналдырамыз?
Сергіту сәті: «Басынан баста» ойыны
Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін жақсартуға байланысты ойын. 1 - ойыншы кез келген жай бөлшек айтады. Келесі оқушы 1 ойыншының айтқан жай бөлшегімен қоса өзі де бір жай бөлшек айтады. Одан кейінгі ойыншы алдыңғы екі оқушының айтқан бөлшектерін қосып бір ондық бөлшек айтады. Осылай жалғасып кете береді.
2-тапсырма: Жұптық жұмыс
Жұлдызшаларда берілген ондық бөлшектерді қосып мәнін табады
Ондық бөлшектерді азайтып мәнін табады.
ҚБ жұптар бір-бірін смайликтер арқылы бағалайды.
3-тапсырма: Жеке жұмыс
Ондық бөлшекке натурал санды қос.
Ондық бөлшектерге жай бөлшектерді қос.
Кері байланыс: «Сиқырлы логика» ойыны.
Аулада бес ешкі,екеуі –тоқал, біреуі – теке. Барлығы неше мүйіз?
|
Шарлар
Үлестірмелер
Смайликтер
|
Сабақтың соңы
|
6 мин
|
Рефлексия 1.не білемін?
2.не білдім?
3.не білгім келеді?
|
таратпалар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
|
1)Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау көмек көрсету жүзеге асырылады.
2) Барлық оқушыларға ондық бөлшектерді есептеу жолдарын түсіндіру.
|
1. Кері байланыс: 2 жұлдыз, бір ұсыныс
2. ҚБ смайлик арқылы бағалау
|
- Парта бұрышынан,
- Электр тогынан
-АКТ қолданғанда
|
Рефлексия
Мен үшін не сәтті болды?
Сәтсіз тұстарым?
Нені жақсартамын?
Қай әдісті қолданған тиімді?
|
Қорытынды бағамдау
1.Қандай екі нәрсе табысты болды?
2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?
АКТ-ны пайдалану;
Критериалды бағалау
3.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|