Сабақтың тақырыбы: Сабақтың мақсаты



Дата28.03.2017
өлшемі18,87 Kb.
#12399
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Сабақтың мақсаты:
  • Білімділік: Оқушылардың медициналық генетика және адамның тұқым қуалайтын кейбір аурулары туралы білімдерін тереңдету. Қосымша материалдарды пайдалануға дағдыландыру.
  • Дамытушылық: Оқушылардың генетика негіздері бойынша білім қорларын дамыту,өз беттерінше ізденуін қалыптастыру және әрбір оқушының қызығушылығы мен қабілетін арттыру.
  • Тәрбиелік: Оқушылар арасында ұйымшылдықты және сыйластықты ояту. Тұлғалық ізгілік қасиеттерге баулу және ұқыптылық пен салауатты өмірге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

  • Сабақтың әдісі: әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, жеке және топтық жұмыс.
  • Сабақтың көрнекіліктері: слайдтар, электронды оқулық, т.б.
  • Сабақтың жоспары:
  • 1. Ұйымдастыру кезеңі
  • 2. Үй тапсырмасын сұрау
  • 1) Тақырып бойынша түсініктеме
  • 2) “Кім жылдам”
  • 3. Жаңа сабақ
  • 4. Бекіту
  • 1) Кубизм әдісі
  • 2) «Генетикалық тор»танымдылық тапсырма
  • 3) “Миға шабуыл”
  • 5. Қорытынды
  • 6. Бағалау
  • 7. Үйге тапсырма.
  • Ұйымдастыру кезеңі.
  • Сабақтың барысы:
  • Генетика
  • Педагогика
  • Экология
  • География
  • Медицина
  • Селекция
  • Жаңа сабақ
  • Біржұмыртқалы және қосжұмыртқалы егіздер
  • Егіздік әдіс
  • Сиам егіздері
  • Гендік
  • Хромосомалық
  • Тұқым қуалайтын аурулар
  • Даун ауруы
  • Клайнфельтер
  • Шершевский-Тернер
  • Гендік аурулар
  • Қант диабеті ауруы
  • Қант диабеті ауруы
  • Фенилкетонурия
  • «Кубизм әдісі»
  • 1
  • Даун ауруы
  • 2
  • Салыстырыңыз
  • Клайнфельтер және Шершевский-Тернер
  • 3
  • Өз ойыңыз
  • Туыстық некенің тиімсіздігі туралы өз ойларың
  • 1
  • Зерттеңіз
  • 2
  • Салыстырыңыз
  • Моногендік және полигендік аурулар
  • 3
  • Өз ойыңыз
  • Болашақ ұрпақта тұқым қуалайтын түрлі ауыр зардаптарын сақтандыру үшін қандай шаралар қажет
  • Клайнфельтер
  • Шершевский-Тернер
  • Венн диаграмма
  • Моногендік аурулар
  • Полигендік аурулар
  • Ескерту:
  • Оқушылар алдымен тордағы кез-келген санды таңдап, генетикалық белгіні айту керек, содан кейін төмендегі сұраққа жауап береді.
  • 1. Клайнфельтер ауруымен ауыратын ер адамдардың хромосома саны?
  • 2. Ұйқы безінен бөлінетін инсулин гармонының жетіспеуінен болатын гендік ауру?
  • 3.Адамдағы полидактилия мен бес саусақтылықты қандай белгілер анықтайды
  • 4.Тұқым қуалаушық туралы алғашқы түсініктер кімдердің еңбектерінде айтылған?
  • 5.Ген, генотип, фенотип деген ұғымдарды қалыптастырған ғалым?
  • 6.Хромосомада болатын гендердің орналасу сызбанұсқасын қалай атайды?
  • 7.Жасуша ядросында болатын хромосомалардан тыс, оның цитоплазмасында орналасқан органоидтардың құрамындағы гендер арқылы жүретін тұқым қуалауды қалай атайды?
  • 8.Гомологті хромосомалардың бөліктерінің өзара алмасуы немесе хромосомалардың айқасуы.
  • 9.Екі немесе бірнеше аллельді емес доминантты гендердің бірін-бірі толықтырып, жаңа белгіні жарыққа шығаруы қалай аталады?
  • 10.Адамда болатын қандай аурулар жыныспен тіркесіп тұқым қуалайды?
  • 11.Хромосомалар санының еселенбей артуын немесе кемуін қалай атайды??
  • 12.Бір белгінің дамуын қуаттайтын бірнеше аллельді емес гендердің бірігіп қызмет атқару құбылысы?
  • 1
  • АА
  • 2
  • Ғ1
  • 3
  • вв
  • 4
  • 5
  • Р
  • 6
  • Аа
  • 7
  • Ғ2
  • 8
  • ВВ
  • 9
  • х
  • 10
  • аа
  • 11
  • 12
  • Г
  • 1. кезең Генетикалық есептер
  • Есеп: Сот процесінде алимент төлемегені үшін іс қаралып жатыр. Шешесінің қаны І топ, ал баласының қаны ІІ топқа жатады. Баланың әкесінің қаны ІІІ-ші топқа жатуы мүмкін бе? Әкесінің қаны қай топқа жатуы мүмкін екенін анықтау керек.
  • 2. Қан тобы І топтағы қыз, қан тобы ІІІ жігітке тұрмысқы шығады. Олардың балаларының қан топтары қандай болады?
  • “Миға шабуыл”
  • Бірдей гендерді . . . . . . . . . . . . . . . . деп, ал әр түрлі гендерді . . . . . . . . . . . . . . . деп атайды.
  • . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . деп организмдердің өз белгілері мен . . . . . . . . . . .. . . . . және даму ерекшеліктерін ұрпақтарына беру қабілетін айтады.
  • Бір хромосомада орналасқан гендердің бірлесіп тұқым қуалауы . . . . . . . . . . . .
  • . . . . . . . . . . . . немесе . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . деп аталады.
  • 4. Басым гендерді . . . . . . . . . . . . . . , ал басылыңқы гендерді . . . . . . . . . . . .
  • дейді.
  • Адамның дене жасушаларындағы 46 хромосома - . . . . . . . . . . құрайды. Мұны . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . деп атайды.
  • . . . . . . . . . . . . . . . . - организмдердің жаңа . . . . . . . . . . . мен қасиеттерге ие болуы.
  • 2 кезең Биологиялық диктант
  • Сипаттама
  • І
  • ІІ
  • ІІІ
  • ІV
  • 3 кезең Кесте толтыру
  • Генетика ғылымының
  • даму кезеңдері
  • Сипаттама
  • І
  • ІІ
  • ІІІ

Шыңға шығу

  • А
  • Б
  • Кім жылдам
  • Адамның тұқым қуалаушылығын зерттейтін әдістерді атаңдар?
  • генеологиялық, цитогенетикалық, егіздік, онтогенетикалық
  • популяциялық, биохимиялық.
  • 2. Адамның онтогенезі барысында тұқым қуалайтын өзгерістердің бар жоғы анықталатын әдіс?
  • онтогенетикалық
  • 3. Қандай да бір белгісі бойынша егіздердің ұқсастығы қалай аталады?
  • конкорданттылық
  • 4. Жер шарын мекендейтін 6 млрд-тан астам адамның әр ұрпақтағы қаншауы түрлі тұқым қуалайтын ауруларға ұшырайды?
  • 10млн
  • 5. Қандай әдіс арқылы гемофилия ауруының ұрпақ бойы тұқым қуалау сипаты анықталды?
  • генеологиялық
  • 6. Жыныстық хромосомаларда орналасқан гендер арқылы тұқым қуалауы қалай аталады?
  • жыныспен тіркесіп тұқым қуалау
  • 7. Цитогенетикалық әдісті пайдаланып, тұңғыш рет қалыпты жағдайда адамның дене жасушаларында 22 жұп аутосомалар және бір жұп –жыныстық хромосомалар болатындығын анықтаған ғалымдар?
  • 1956 ж. Дж.Тийо мен А.Леван.
  • 8. Қандай да бір белгі біреуінде болып, екіншісінде болмаса қалай аталады?
  • дискорданттылық
  • 9. Қандай әдістің көмегімен гендік мутациялар нәтижесінде пайда болған гендік ауруларды анықтайды?
  • биохимиялық
  • 10. Тірі организмдерге тән тұқым қуалаушылық пен өзгергіштікті зерттейтін ғылым?
  • генетика
  • 11. Жынысты тіркесіп тұқым қуалауды кім ашты?
  • Т.Морган
  • 12. Егіздер қандай топтарға бөлінеді?
  • біржұмыртқалық және екіжұмыртқалық
  • 13. Адам генетикасының негізгі міндеті.
  • тұқым қуалайтын ауруларды дер кезінде анықтап, олардың
  • алдын алу және болашақ ұрпақта болдырмау шараларын
  • жүзеге асыру
  • 14. Кездейсоқ пайда болған тұқым қуалайтын тұрақты өзгерістер.
  • мутация
  • 15. Қандай әдістің көмегімен дене жасушасындағы хромосомалардың саны мен құрылысы зерттеледі?
  • цитогенетикалық әдіс
  • Қорытынды:
  • Назарларыңызға рахмет!

Каталог: uploads -> doc -> 08bc
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
08bc -> Тақырыбы: Қаріп, абзацтар, шегіністер мен аралықтар. Сабақтың мақсаты
08bc -> Тақырып: Атмосфераның жалпы циркуляциясы. Ауа массалары Мақсаты : Білімділік
08bc -> Сабақтың мақсаты: Білімділік: Еуразияның географиялық орнының ерекшеліктері, қоныс
08bc -> Сабақ реті 16 Қысқа мерзімді жоспар
08bc -> Тақырыбы: «Өткен күндер жеңісі -тәуелсіздік жемісі» Мақсаты: Қазақ елінің қаһармандық тарихы туралы түсінік беру. Тарихымызға шолу жасау арқылы «Тәуелсіздік»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет