Сабақтың тақырыбы: Сабақтың түрі: Аралас сабағы. Сабақтың педагогикалық мақсаты



бет1/3
Дата18.03.2017
өлшемі284,38 Kb.
#11972
түріСабақ
  1   2   3
Көлденең және қума толқындар. Толқындардың интерференциясы мен дифракциясы .


Сабақтың тақырыбы:


Сабақтың түрі: Аралас сабағы.

Сабақтың педагогикалық мақсаты:

  • Студенттердің өз беттерінше іздену жұмыстары арқылы кәсіптік шеберліктерін жетілдіруге, ғылыми көзқарасын қалыптастыруға ықпал ету;

  • Студенттерге тақырыптың басқа пәндермен байланысын көрсету ;

  • Пәнаралық және пәнішілік байланысты тереңдету;

  • Мамандығына деген қызығушылығын ояту.


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Білімді қалыптастыру, оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы

алған білімдерін бағалау



Дамытушылық: Студенттердің шығармашылық іс-әрекеттерін, ізденімпаздығын

дамыту. Пәнге қызығушылыған арттыру



Тәрбиелік: Адамгершілік тәрбиесін беру, еңбекке баулу, қоршаған ортадағы табиғи

құбылыстарға, пәнге қызығушылығын арттыру.


Студент білуі керек

-Толқын дегеніміз не ?

-Толқындық қозғалыстың негізгі ерекшелігі неде?

-Көлденең және қума толқындар қандай ортада пайда болуы мүмкін?

-Қандай құбылысты интерференция дейміз?

-Дифракция құбылысын білу?.



Студент істей алуы керек:

-Қума толқындарды көлденең толқындардан айырмашылығын, - Дифракция құбылысы қалай пайда болады?

-Ол қандай шарттар орындалғанда байқалады?

-Интерференция кезіндегі максимум мен минимум шарттары қандай? -Интерференция құбылысын бақылау үшін не істеу керек?



Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар: Сын тұрғысынан

ойлау технологиясы , ақпараттық технология



Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:

Сабақтың әдісі - іздену, өзін-өзі бақылау, кесте және сызбаларды құру, жаттығулар, суреттермен жұмыс, білім мен тәжірибені байланыстыру.

Пәнішілік байланыс:

Құзіреттік аймағы Л Механикалық тербелістер мен толқындар, дыбыс және ультрадыбыс.

Оқыту модулі Л1. Тербелмелі қозғалыс.

Оқыту модулі Л3 Көлденең және қума голқындар. Толқындардың интерференциясы. Толқындардың дифракциясы. Оқыту модулі Л4 Дыбыс табиғаты. Әр түрлі ортадағы дыбыстың таралу жылдамдығы.



Пәндер аралық байланыс (қамтитын, қамтылатын пәндер)

Қамтитын пәндер:

- геометрия



Қамтылатын пәндер:

- математика



Сабақтың жабдықталуы:

Көрнекті құралдар:

    • Схемалар

    • формулалар.


Үлестірме материалдар:

- суреттер

Техникалық оқу құралдары:

    • Слайдтар;

    • Интерактивті тақта

Қолданылған негізгі әдебиеттер

1. Кронгарт Б.А., Кем В.И., Қойшыбаев Н. Физика / Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану – математика бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық/.-Алматы: Мектеп, 2006

2. Кронгарт Б.А., Кем В.И., Қойшыбаев Н. Физика / Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану – математика бағытындағы 11-сыныбына арналған оқулық/.-Алматы: Мектеп, 2006

қосымша әдебиеттер
1. Гладкова Р.А., Косоруков А.Л. Задачи и вопросы по физике. – М.: Наука, 2011

2. Рымкевич А.П. Физика есептерінің жинағы. Алматы: Рауан, 1992



WEB сайттары тізімі

1. www.google.kz

2. www.fizica.ru

3. www.e-gov.kz

4. www.curator.ru

5. archive.1 september.ru/fiz


Сабақтың барысы:
1 Ұйымдастыру кезеңі (2-3 минут) - Студенттерді түгелдеу, аудитория тазалығына, студенттердің сырт келбетіне, тақтаның тазалығына және бордың болуына көңіл бөлу.
2 Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау (2-3 мин) – Тақырыпқа мотивациялық, сипаттама беру, маңыздылығын түсіндіру. Студенттерді сабақтың жоспарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.
Сабақ жоспары мен хронокартасы




Мазмұны

Уақыты

1

Ұйымдастыру кезеңі

2-3 мин

2

Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау

2-3 мин

3

Үй жұмысын тексеру, оқушылардың білімдерін бақылау

20 мин

4

Баға қою және түсінік беру

5 мин

5

Жаңа тақырыпқа мотивациялық сипаттама беріп, тақырыпты түсіндіру

25 мин

6

Жаңа тақырып бойынша оқушылардың білімін пысықтау

20-25 мин

7

Сабақты қортындылау

5 мин

8

Үйге тапсырма беру

5 мин


Үй жұмысын тексеру, оқушылардың білімдерін бақылау (20 мин)

а) Өзіндік дайындауға арналған сұрақтар:
1. Математикалық маятник деп - массасы дененің массасынан аспайтын созылмайтын жіпке ілінген кішкентай денелерді айтады.

2. Математикалық маятниктің формуласы-

3. Серппелі маятник деп- қатаңдығы k, массасы m болатын бір ұшы серіппеге, ал екінші ұшы қозғалмай бекітіліп ілінген жүк үйкеліс жоқ кезінде еркін гармониялық тербеліс жасай алатын жүйені айтамыз.

4. Серппелі маятниктің формуласы -

5. Жиеліктің өлшем бірлігі - Герц

6. Периодтың өлшем бірлігі- секунд

7. Тербелмелі процесс деп- сипаттамаларының бірі қайсы бір мәнінен бірде бір жаққа, келесі ретте екінші жаққа ауытқып отыратын процесті айтамыз.

8. Тербелістің жиілігі деп-бірлік уақыт мезетінде жасалатын толық тербелістің санын айтамыз. 9. Тербелістің жиілігінің формуласы-



10. Томсон формуласы-

б) Үйге есеп шығару: (А.П. Рымкеевич).

Есеп 1 Сыйымдылығы 1 мкФ конденсатордан және индуктивтiлiгi 0,01 Гн катушкадан тұратын тербелмелi контурда, пайда болатын тербелiстiң периодын анықтаңыз.
Бер:

L=0.01Гн Т=2*3,14=0,000628с



C=1 мкФ
Т-?
Есеп 5. Егер кремний диодтан өтетiн күш I=5,5 мА, ал кернеу U=0,7 В тең болса, оның керi бағыттағы тұрақты токқа кедергiсiн табыңдар.

Бер: I=5,5 мА I=U/R.

U=0,7 В R=U/R=0,7 В/5.5·10-3А≈1,3·10-3А

т/к R-?



Тест сұрақтары арқылы студенттердің білімін бақылау.

1-вариант
1. Гармониялық тербеліс мына теңдеумен беріледі?

А) x = xm cos (ωt + φ0).

B)

C)

D)

E)



2. Механикалық тербелістер нешеге бөлінеді?


A) 2

В) 3


С) 4

D) 5


E) 6




3. Тербелмелі процесс деп?


A) Толқынның таралу бағытына тербелістің бағыты перпендикуляр болса.

В) Сипаттамаларының бірі қайсы бір мәнінен бірде бір жаққа, келесі ретте екінші жаққа ауытқып отыратын процесті айтамыз.

С) Бірлік уақыт мезетінде жасалатын толық тербелістің санын айтамыз.

D) Бір период уақытта толқынның жүріп өткен жолы.



E) Егер толқынның таралу жылдамдығының бағыты тербелістің бағытымен бағыттас болса.

  1. Тербелістің жиілігі деп?

  1. A) Толқынның таралу бағытына тербелістің бағыты перпендикуляр болса.

  2. В) Сипаттамаларының бірі қайсы бір мәнінен бірде бір жаққа, келесі ретте екінші жаққа ауытқып отыратын процесті айтамыз.

  3. С) Бірлік уақыт мезетінде жасалатын толық тербелістің санын айтамыз.

  4. D) Бір период уақытта толқынның жүріп өткен жолы.

  5. E) Егер толқынның таралу жылдамдығының бағыты тербелістің бағытымен бағыттас болса.



  6. Еріксіз тербелістер деп?

  1. A) Толқынның таралу бағытына тербелістің бағыты перпендикуляр болса.

  2. В) Сипаттамаларының бірі қайсы бір мәнінен бірде бір жаққа, келесі ретте екінші жаққа ауытқып отыратын процесті айтамыз.

  3. С) Бірлік уақыт мезетінде жасалатын толық тербелістің санын айтамыз.

  4. D) Бір период уақытта толқынның жүріп өткен жолы.

  5. E) Сыртқы күштердің әсерінен болатын тербелістер



  1. Жиеліктің өлшем бірлігі?

  1. A) Ом

  2. B) Нъютон

  3. C) Кулон

  4. D) Герц

  5. E) дұрыс жауап жоқ



  1. Тербелістің жиілігінің формуласы?

  1. А)

  2. B)

  3. C)

  4. D)

  5. E)

Каталог: uploads -> doc -> 05c3
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
05c3 -> Білім саласы: «Қатынас» Бөлігі: Тіл дамыту Тақырыбы: «Құлыншақ достарымен бірге қонақта»
05c3 -> Сабақтың тақырыбы: Көктем


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет