ҚР педагог кадрларының біліктілігін арттырудың ІІІ деңгейлік (базалық) курсы бойынша сертификатталған
Кулагино орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің ІІ санатты мұғалімі
Жалмұқашева Гаухар Жеңісқызының 2014 жылы өткен аудандық «Үздік сабақ» байқауында ІІІ орын иеленген орта және қысқа мерзімді сабақтар топтамасы
9 –сыныптың қазақ әдебиеті пәнінен «Халық ауыз әдебиеті» тарауының «Шешендік сөздер» бөліміне құрылған орта мерзімді сабақ жоспары
Р/с
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Сағат саны
|
Күні
|
Оқу мақсаттары
|
Модульдердің кіріктірілуі
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқытудың белсенді стратегиялары, әдіс-тәсілдері
|
Жоспарлан-
ған бағалау
|
Оқушылармен жұмыс
|
Ресурстар
|
17
|
Шешендік сөздер
|
1
|
9.10
|
Шешендік сөздер туралы ұғымдарын кеңейту, шешендік өнердің тарихи негізі туралы мәлімет беру.
|
Диалогтік оқыту
Сын тұрғысынан ойлау
Бағалау
Оқыту мен оқудағы басқару және көшбасшылық
|
Шешендік өнердің пайда болып, даму ерекшеліктері туралы деректермен танысады, өз пікірлерін дәлелдей алады.
|
«Ыстық орындық», «Гармошка», «Жигсо» , «Дөңгелек үстел», «Үш минутық үзіліс» әдістері.
|
Жұптық бағалау, бағалау бетшелері арқылы бағаланды.
|
Бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.
|
оқулық, постер, маркер, интербелсенді тақта, слайдтар.
|
18
|
Шешендік сөздерге тән ерекшеліктер
|
1
|
10.10
|
Шешендік сөздердің ақындар айтысы сияқты дау үстінде немесе ел тағдыры талқыланған үлкен жиында өмірге келгендігі туралы ұғымдарын қалыптастыру
|
Сын тұрғысынан ойлау
Бағалау
Оқытуда АКТ-ны қолдану
Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
|
Шешендік сөздерге талдау жасауға дағдыланады, шешендік сөздердің нақты қандай жағдайда туындағанын түсіндіре алады.
|
«Миға шабуыл», «Екі жақты түсініктеме күнделігі», «Конверт-сұрақ», «Бұл жалған ба, әлде шындық па?» әдістері
|
Оқушылар бағалау бетшесі арқылы топтық бағалайды
|
Оқушылар сабаққа белсенді қатысып, барлығы формативті бағаланып отырады.
|
слайдтар, смайликтер, бағалау бетшелері.
|
19
|
Шешендік сөздердің жанрлық түрлері
|
1
|
15.10
|
шешендік сөздің жанрлық түрлеріне қарай ажырата білуге дағдыландыру
|
Сын тұрғысынан ойлау
Бағалау
Оқытуда АКТ-ны қолдану
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
Талантты және дарынды балаларды оқыту
|
Шешендік сөздердің жанрлық түрлерін нақты мысалдармен нақты дәлелдер арқылы түсіндіре алады.
|
«Гармошка», «Ортада қаламсап», «Бағдаршам», «Миға шабуыл» әдістері.
|
Формативті бағалау
|
Оқушылардың барлығы түгелдей сабаққа қатысады
|
Microsoft
PowerPoint, ғаламтор мәліметтері, постер, маркер, бағалау бетшелері, үлестірмелер.
|
20
|
Қазақ шешендері-нің көрнекті өкілдері
|
1
|
16.10
|
Қазақ шешендерінің өкілдерімен таныстар отырып, олардың еңбектеріне мән беру.
|
Диалогтік оқыту
Сын тұрғысынан ойлау
Талантты және дарынды балаларды оқыту,
Бағалау
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
|
Шешендер-дің жүйелі сөздерімен, ұтқыр ойларының дәлелімен танысады.
|
«Ротация», «Мағынаны тану», «Өрмекші торы», «Кір жаятын жіп», «Ромб», «Бағдаршам» әдістері
|
Жыр түрлерінің мәнін ұғынып, өз өмірлерінде қолдана алады
|
Оқушылар сабаққа белсенді қатысты. Түрлі тапсырмаларды топтық, жұптық болып орындайды
|
Үлестірмелі парақшалар
Интерактивті тақта
Стикер
|
9 – сыныптың қазақ әдебиеті пәнінен «Халық ауыз әдебиеті» тарауының «Шешендік сөздер» бөлімі бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы
Мұғалімнің аты-жөні
|
Жалмұқашева Гаухар Жеңісқызы
|
Индер ауданы Кулагино орта мектебі
|
9.10.2014
|
9-сынып
|
17 -сабақ
|
Қазақ әдебиеті
|
Сабақтың атауы
|
Шешендік сөздер
|
Сілтеме
|
Оқу бағдарламасы, Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. Т.Ақшолақов, Т.Жұмажанова, С.Қалиев «Мектеп» баспасы.
|
Жалпы мақсаты
|
А оқушы
|
В оқушы
|
С оқушы
|
Шешендік сөздер туралы ұғымдарын кеңейту, шешендік өнердің тарихи негізі туралы мәлімет беру.
|
Шешендік өнердің қалыптасу тарихы туралы ұғымдарын қалыптастыру,аталған өнердің пайда болып, даму ерекшеліктері туралы деректер келтіру.
|
Шешендік сөздердің құрылысы мен сөздік құрамы, мазмұны, тұлғасы жағынан қазіргі әдеби тіліміздегі жақын екендігін ұғындыру, шешендік сөздерде кездесетін бейнелі сөз тіркестеріне талдау жасауға дағдыландыру.
|
Күтілетін нәтиже
|
А оқушы
|
В оқушы
|
С оқушы
|
Шешендік сөздер туралы ұғымдары кеңейеді, шешендік өнер тарихы туралы жалпы мағлұмат алады.
|
Шешендік өнердің пайда болып, даму ерекшеліктері туралы деректермен танысады, өз пікірлерін дәлелдей алады.
|
Шешендік сөздерде кездесетін бейнелі сөз тіркестеріне талдау жасай білуге дағдыланады, шешендік сөздердің мазмұны туралы сыни пікірлері қалыптасады.
|
Негізгі идеялар
|
Шешендік өнердің тарихи кезеңдері, аталған өнердің пайда болып, даму ерекшеліктері.
|
Тапсырмалар
|
постер қорғау, сөзжұмбақ шешу, жұптық тапсырмалар.
|
Оқыту әдістері
|
«Ыстық орындық», «Гармошка», «Жигсо» , «Дөңгелек үстел», «Үш минутық үзіліс» әдістері.
|
Дерек көздері
|
оқулық, постер, маркер, интербелсенді тақта, слайдтар.
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Мотивациялық кезең
|
І. Ұйымдастыру.
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
|
2 минут
|
«Бір тілек» тренингі. Оқушыларды «Жылулық шеңберіне» тұрғызып, бір біріне бүгінгі күні тілейтін тілектерін бір-бір сөзбен жеткізу. Житондардың түстерін таңдату арқылы 4 топқа бөлу.
Бағалау бетшелерін үлестіру.
|
Оқушылар тренингке қатысады. Житон түстерін таңдау арқылы 4 топқа бөліну.
Бағалау бетшелеріндегі кретерийлермен танысады.
|
Негізгі бөлім.
Үй тапсырмасын тексеру
|
8 минут
|
Үйге берілген «Қыз Жібек» жырын «Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрау.
|
Әр топтан екі оқушыдан шығып «Ыстық орындықтың» сұрақтарына жауап береді. Топ мүшелері бірін-бірі бағалайды.
|
Жаңа сабақты ашу
|
7 минут
|
Сөзжұмбақ шешу.
1.Лиро –эпостық жыр атауы. («Айман –Шолпан» жыры.)
2.Ауыз әдебиетінің бір саласы. (ертегі)
3.«Ер Төстік» ертегісінің кейіпкері.(Шойынқұлақ)
4.Жылқының пірі.( Зеңгі баба)
5.«Қыз Жібек» жырының кейіпкері. (Төлеген)
6. «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» жырының кейіпкері (Қодар)
7.Ауыздан ауызға ауызша таралып жеткен шығармалар қай әдебиеттің үлгілеріне жатады? (ауыз әдебиеті)
8. Ер Төстіктің сүйген жары (Кенжекей)
9. Қозының әкесінің есімі (Сарыбай)
10. Ұлы жүздің биі. (Төле би)
11. Орта жүздің биі. (Қазыбек би)
12.Әдет-ғұрыпқа байланысты туған жыры (Наурыз)
13. Кіші жүздің биі. (Әйтеке би)
14. Аңыз кейіпкері (Алдар)
Сөзжұмбақ шешілгеннен кейін сабақтың тақырыбы «Шешендік сөздер» екендігі айқындалады. Шешендік сөздер туралы слайд арқылы қысқаша мағлұмат беріледі.
|
Оқушылар сөзжұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын айқындайды.
|
|
Жаңа сабақ бойынша тапсырмалар
|
10 минут
|
«Жигсо» әдісімен жұмыс.
Топ мүшелері топ басшысы, баяндамашы, хатшы, уақыт белгілеуші, бақылаушы болып белгіленіп, өз қызметтерін атқарады.
1 – топқа: «Шешендік сөздер»;
2-топқа: «Шешендік сөздердің шығу себептері қоғамдағы ролі»
Хрестоматия бойынша
3-топқа: «Жұмбақты жұмбақпен шешу»;
4-топқа: «Жетпіс бидің тоқтамы» тақырыптарындағы шешендік сөздерге постер қорғау тапсырылады.
|
Топ мүшелері өз қызметтерін атқарады.
«Екі жұлдыз, бір тілек» айту.
|
Сергіту сәті
|
3 минут
|
Зейіндерін тұрақтандыру, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру мақсатында өз есімдеріне қатысты сын есімдер айтып
шығу.
|
мысалы, Аружан ақылды, Бекарыс батыл, Мәди мақтаншақ т.с.с.
|
Операциялық кезең
|
|
10 минут
|
«Гармошка» әдісімен жұптық жұмыс.
Топ мүшелері «Төле бидің төрелігі» атты шешендік сөзді оқып, тақырып бойынша А4 қағазын гармошка үлгісінде пайдала отырып, 2 ашық және 2 жабық сұрақ дайындайды. Жұптасып орындап, бір-бірінің жауаптарын тексереді.
«Дөңгелек үстел» әдісімен жұмыс.
Топ мүшелері шешендік сөздер туралы алған мәліметтерін қорытындылап, дәптерге түсіреді. Мұғалім «Тоқта!» деген белгі берген уақытта топтағы келесі оқушының дәптерін алып, жазылған ойды қорытады. Топ мүшелері айналып дәптер келгенше тақырып қорытындылануы тиіс.
|
Өзін-өзі бағалау.
Формативті бағалау.
|
Рефлексиялық кезең
|
Бағалау. Кретерий бойынша бағалау.
Жиынтық бағалау.
|
2
минут
|
Оқушыларды бағалау кретерийлері бойынша жиынтық бағалау.
|
Топ басшыларының бағалауы.
|
Кері байланыс.
|
2 минут
|
Үш минуттық үзіліс. Мұғалім Оқушыларға сабақтың идеясын, түсініктерін ойластыру, өткен материалмен, білімі мен тәжірибиесімен байланыстырып, сондай-ақ түсініксіз тұстарын анықтау үшін үш минуттық үзіліс береді.
Мен _______________ өз ойымды өзгерттім.
Мен __________________ туралы көп білдім
Мен _________________ деп ойлап жүрсем
|
Кері байланыс парағын толтыру.
|
|
Үйге тапсырма
|
1минут
|
Шешендік сөздер туралы қосымша мәліметтер жинақтап, слайд құрастырып келу тапсырылады.
|
|
Сабақтан кейінгі рефлексия
|
Не сәтті өтті?
Неліктен?
|
Не сәтсіз өтті?
Неліктен?
|
Сабақта кездескен қиындықтарды шешу үшін
не істеймін?
|
|
Оқушылар постерді барлық кретерийлеріне сай қорғады.
|
Ашық сұрақтарды дайындау, жауап беру кезінде оқушылар көп уақыт жоғалтты.
|
Ашық сұрақтарға дайындауға дағдыландыру үшін жұмыстанамын.
|
Дескрипторлар
Сабақтың тақырыбы: Шешендік сөздер.
А деңгейлі оқушы
|
1 ұпай – шешендік сөздер туралы мағлұматтары қалыптасады, бірақ мазмұнын айта алмаса;
2 ұпай - шешендік сөздердің пайда болу тарихынан мағлұматтары қалыптасады, бірақ мазмұнына талдай алмаса;
3 ұпай- шешендік сөздердің мазмұнын түсіндіре алады,
|
В деңгейлі оқушы
|
1 ұпай – шешендік сөздерге анықтама бере білсе;
2 ұпай – шешендік сөздер туралы толық ойын жеткізіп айта білсе;
3 ұпай – шешендік сөздердің шығу себебін айта білсе;
|
С деңгейлі оқушы
|
1 ұпай – шешендік сөздердің қазақ қоғамындағы ролін түсіндіре білсе;
2 ұпай – шешендік сөздерде кездесетін мақал-мәтелдерге талдау жасай білсе;
3 ұпай – шешендік сөздер бойынша ұтымды ашық сұрақтар құрастыра және ұтымды жауап бере білсе;
|
Бағалау парақшасы
р/с
|
Оқушының аты
|
Ыстық орындық
|
Сөз-
жұмбақ шешу
|
ЖИГСО
|
Гармошка
|
Дөңгелек үстел
|
Қорытынды бағалау
|
Бағалау кретерийлері:
Ыстық орындық
Әр дұрыс айтылған нақты жауапқа – 1 ұпай
Әдеби тілде жеткізе білуі – 3 ұпай
Сөзжұмбақ шешу.
Әр дұрыс айтылған нақты жауапқа –2ұпай
Постер толтыру:
Түйінді ой айтқандар – 3 ұпай
Ойын толық тұжырымдай білгенге – 2 ұпай
Көркем әдеби тілде жеткізе білу – 3 ұпай
Гармошка:
Өз пікірлерін дәлелдеп жеткізе білгенге – 2 ұпай
Дұрыс жауап берсе – 1 ұпай
Дөңгелек үстел:
Өз ойларын жүйелі жеткізе білгенге – 3 ұпай
сауаттылығына – 2 ұпай
16-20 ұпайға - «5»
9-15- ұпайға – «4»
3-8 ұпайға – «3»
|
1
|
Аружан
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Асылжан
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Дина
|
|
|
|
|
|
|
4
|
Мұхтархан
|
|
|
|
|
|
|
5
|
Бекарыс
|
|
|
|
|
|
|
6
|
Бақдәулет
|
|
|
|
|
|
|
7
|
Айсана
|
|
|
|
|
|
|
8
|
Анар
|
|
|
|
|
|
|
9
|
Парасат
|
|
|
|
|
|
|
10
|
Дарын
|
|
|
|
|
|
|
11
|
Айкөркем
|
|
|
|
|
|
|
12
|
Мәди
|
|
|
|
|
|
|
13
|
Айбек
|
|
|
|
|
|
|
14
|
Нұрбақыт
|
|
|
|
|
|
|
15
|
Асылхан
|
|
|
|
|
|
|
16
|
Нұрасыл
|
|
|
|
|
|
|
17
|
Әлішер
|
|
|
|
|
|
|
18
|
Жігер
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |