Қазақстантарихы
|
Күні:
|
Сынып 10
|
Пән мұғалімі: Матышова Бибіажар Құндақбайқызы
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Сақтардың қоғамдық құрлысы және мәдениеті
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік:Ежелгі Қазақстанды мекендеушілер, сақтар туралы парсы жəне грек жазбалары, сақтардың тұрмысы, шаруашылығы, олардың əдет-ғұрыптары, сақ билеушілері, сақтардың басқару жүйесітуралы деректермен таныстыру.
Дамытушылық:Сақтардың кәсібі және шаруашылық жағдайымен танысу, қола дәуірі тайпаларымен салыстыра отырып, ортақ белгілерін, айырмашылығын тани білуге, картамен жүмыс істеуге үйрету, ой қорыта білу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік.Сактарды ержүрек ханшайымдары Томирис пен Зарина – сақтардың атақты патшалары (ханшайымдары), , Шырақтың ерлігі, сақ мəдениеті, «Алтын адам» – қазақ халқының баға жетпес мəдени мұрасы;халык ретінде сипаттай отырып, сақтардың дүниежүзілік өркениетке коскан үлесін анықтау, оқушыларды отаншылдыкқа, ерлікке, батырлыққа тәрбиелеу.
|
Сабақ. Әдіс
тәсілдері:
|
Топтық жұмыс, СТО элементтері, постер қорғату, ақпараттық оқыту, сәйкестендіру
|
Күтілетін нәтиже:
|
Топтық жұмыс негізінде ынтымақтаста жұмыс жасап, өзгелерді оқыту арқылы есте сақтау қабілеті дамиды.
Жаңаша тәсілдер мен АКТ арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттері артады.
Ашық сұрақтарға жауап беру арқылы сыни тұрғыдан ойланады.
|
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.
1. Қызығушылығын ояту
2. Мағынаны тану
3. Ой толғаныс.
III.Үйге тапсырма беру.
|
Сабақтың барысы
|
Кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру кезеңі
(2 минут)
|
«Мен кіммін?» психологиялық тренинг өткіземін.
Оқушыларды үш топқа
бөлемін
І топ – «Сақ»
ІІ топ – «Ғұн»
ІІІ топ – «Үйсін»
|
Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады
«Мен кіммін?»психологиялық тренинг
Оқушыларды үш топқа
бөлінеді.
|
|
1. Қызығушылығын ояту: (3 мин)
|
Үй тапсырмасы.
«Ой қозғау бөлімінде өткен тараулардағы тақырыптан сауал тастай отырып өткенге шолу жасатамын.
1-топ:Қола дәуірінің кезеңдері, кола қалай алынды? Мыстан артықшылығы қандай?
2-топ:Қола дәуірінің негізгі үш ерекшелігін атап жазып шығыңдар.
3-топ:«Андрон мәдениеті» деп неге аталады? Ол кезеңде Қазакстан аумағын кандай тайпалар мекендеген?
|
Әр топ берілген сұрақтарды бірлесіп талқылайды
содан соң тобында таныстырады,топтың
атынан ортақ жауаптарын айтады.
Сол арқылы берілген
сұрақтардың мағынасын ашады.
|
Жұптық бағалау
|
2.Мағынаны тану:
Ой қозғау.
Окушылардың есте сактау кабілетін, тарихи дәуірлердің айырмашылығы мен ортақ белгілерін таба білу дағдыларын дамыту үшін венн диаграммасын беру.
Тірек сөздері мен карта арқылы қысқаша түсінік беру,венн дивграммасы
«Тұмар ханым» бейнебаян көрсету арқылы түсінік беру
Сергіту сәті:
|
Топтарға мәтінді оқуды ұсынамын,бағыт беремін. Әр топқа оқу барысында тапсырма беремін:
1 топ:Сақтардың қоғамдық құрлысы мен шаруашылығы (тірек сызба)
2. Сақтардың мекендеген аймағы (карта арқылы қысқаша түсінік беру)
3. Қолөнер мен зергерлік,бейнелеу өнері.
(венн диаграммасы).
«Шашу» биі.
|
Мәтінмен жұмыс жасайды., талқылайды,
пікір алмасады. Әңгімелейді, зерттейді.
Тірек сызба,карта арқылы,венн диагоаммасын жасайды
1-топ: Сақтардың қоғамдық құрлысы мен шаруашылығы
2-топ Сақтардың мекендеген аймағы
3-топ: . Қолөнер мен зергерлік,бейнелеу өнері
Қолөнер өнері
|
зергерлік,бейнелеу өнері
|
|
|
Сергіту сәтіне қатысады.
|
Бағдаршам арқылы бағалау
|
Оқушылар білімін бекіту
|
С
А
Қ
Т
А
Р
|
Бүгінгі сақтар туралы алған білімдерін бір сөзбен тұжырымдау.
|
|
3.Ой толғаныс
Рефлексия:
|
|
Оқушылар өз жазғандарын оқиды.
|
|
Бағалау
|
|
|
БББ
|
III .Үйге тапсырма
|
Сақтардыңқоғамдыққұрлысыжәнемәдениеті
|
|
|