Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып 1 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Танымдық іс – әрекет.
Сабақтың мақсаты: Танымдық іс – әрекетін түзету.
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Танымдық — (таным әрекеті, танырлық, танылатын, танып білерлік) танылатын үрдіс; танымдық қызығушылық — ғылым жаңалықтарын; қоғамда болып жатқан өзгерістерді танып білуге деген қызығушылық. Танымдық есеп — жаңа білім іздеуге, оқудағы байланыс, дәлелдерді белсенді пайдалануға түрткі болатын оқу тапсырмасы. Танымдық есеп жүйесі бүкіл оқыту процесінде оқудың мазмұны мен іс-әрекет амалдарын біртіндеп күрделілендіре беретін бірізділікке негізделеді. Сондықтан мұғалім оқушының білімді меңгеруімен қатар, оның оқу-танымдық іс-әрекетін белсендіру жағына да баса назар аударуы керек.
Сергіту сәті. Шашылған сөздерді жинап дұрыс сөйлемдер құрастырып жаз.
1.негізі, Спорт, денсаулық.
2.зор, байлық, Денсаулық.
3.күнде, жуыну, керек. Адам
4.шұғылданған, адам, ешқашан, Спортпен, ауырмайды.
Үйге тапсырма: Таным ұғымы нені білдіреді?
Қорытынды.
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып 2 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Танымдық іс – әрекет.
Сабақтың мақсаты: Танымдық іс – әрекетін түзету.
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Таным философиясы. Ғылыми таным әдiснамасы 1.Танымның философиялық тұғырнамалары2. Ойлау және тiл3. Интуиция, оның таным мен шығармашылық процесiндегi ролi4. Бiлiм түрлерi. Сенiм, пiкiр, түсiнiк5. Ақиқат мәселесi6. Ғылыми таным және оның спецификалық ерекшiлiктерi7. Бiлiм алу танымның ерекше формасы ретiнде 1. Таным теориясы немесе гносеология философияның алғашқы даму кезендерiнен келе жатыр (гр. gnosis-таным, logos-ұғым, iлiм). Гносеология- адамның танымдық iзденiстерiнiн табиғатың, бiлiмнiң шындыққа қатынасың, оның мәдениет және қатынастар-байланыстар жүйесiнде алатың орының, даму шарттарың, ақиқат өлшемiн және сонымен қатар, шынайы бiлiмдерге жету заңдылықтарың мен әдiс-тәсiлдерiн қарастырады.Одан кейiн, кең тараған эпистемология термины пайда болады (гр.episteme-бiлiм, logos-iлiм). Бұл терминмен әдеттей ғылыми таным теориясың белгiлейдi.
Сергіту сәті.«Зоопаркке саяхат» нәтиже сабақ
Тапсырма. Тест сұрақтарына дұрыс жауап бер.
1. Біздің планетамыздағы ең ірі жануар не?
А) көк кит
Ә) піл
Б) горилла
2. Ең ірі салмақты жануар қайсы?
А) зіл
Ә) піл
Б) тасбақа
Үйге тапсырма: Танымдық әрекет не үшін керек?.
Қорытынды.
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып 3 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Адам мінезімен танылады..
Сабақтың мақсаты: Адам мінезі қандай болып қалыптасуы керек екенін түсіндіру..
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Адам өмірі – іс - әрекеттер тізбегінен, басқалардың әрекеттерін қабылдаудан және оларға деген түрлі көз - қарастардан тұрады. Кез келген әрекетті дұрыс түсініп, қабылдай білу әркімнің қолынан келмейді. Алайда адамның өзін осы қабілетке баулып, тәрбиелеуге мүмкіндігі мол. Оқулықтағы «Ойланайық, пікірлесейік» айдарымен берілген сұрақтар мінез - құлықтың адамның қарым - қатынас жасауында алатын орны, адамның өз мінезін өзгерте алатындығы, оның үнемі өзіне - өзі сын көзбен қарай отырып, өзін - өзі тәрбиелеуі жөніндегі тақырып айналасында жүргізіледі.
1. Мінез дегеніміз не?
2. Адамның мінезі қайда және қалай танылады?
3. Мінез - құлық адамдардың қарым - қатынасына әсер ете ме?
4. Адам өз мінезін өзгерте ала ма? Қалай?
Мұғалім көрнекті қоғам қайраткері, ғалым Халел Досмұхамедұлының: «Жақсы мінез – бүкіл өміріңнің сарқылмас байлығы» деген нақыл сөзінен түрлі қабілеттер және мүмкіндіктермен қоса, жақсы мінез де адамның өмір жолын, тағдырын белгілеуге үлкен әсер ететінін оқушыларға түсіндіреді.
Үйге тапсырма: Өз мінезін жайлы айтып беру.
Қорытынды.
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып 4 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Адам мінезімен танылады..
Сабақтың мақсаты: Адам мінезі қандай болып қалыптасуы керек екенін түсіндіру..
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. «Адамның мінезі оның басқа адамдарға, қоршаған ортаға деген қарым - қатынасынан, іс - әрекеттерінен байқалады.
Адам өзін - өзі тәрбиелеу үшін өзінің мінез - құлқын танып, өзіне сыни көзбен қарай алатындай қабілетке ие болу керек.
Әр адам өз бойында адамгершілік қасиеттерді тәрбиелеп, өз мінезін жетілдіре алады».
Адамның қасиеттері өзінің жеке бойына тән болса, мінез міндетті түрде қарым - қатынас барысында айқындалады. Оқушылардың жауаптарын пайымдай келе мұғалім: Адам өз мінезін дұрыс қалыптастыру үшін не істеуге болады? Мінезді қалай шынықтыру керек? – деген сияқты сұрақтар қойып, оқушылардың ойларын тыңдай. Осы жерде мұғалім сыныптағы мінез өте жақсы оқушыларға тоқтала кетіп, олардың басқаға үлгі болып, барлық оқушымен жақсы қарым - қатынас жасауы – олардың мінездерінің жайлы да жағымды болғанынан деген қорытынды жасап кетуіне болады.
Үйге тапсырма: Адамның жеке мінездері жайлы айтып беру.
Қорытынды.
Оқу ісінің меңгушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып 5 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Жақсы адам көрсеткіштері
Сабақтың мақсаты: Жақсы адам көрсеткіштері қандай болып қалыптасуы керек екенін түсіндіру..
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Адами қарым – қатынастағы ең басты әдептілік – бұл сәлемдесу болып табылады. Сәлем беру – имандылық, инабаттылық, көргендік, мәдениеттілік белгісі. Мұралардың ең қымбаты – сөз. Сөз күн шалмас қараңғы қараңғы көңілді шалады, күн жылытпас суық көңілді жылытады, асылы адам да нәрсе де тозады, жоғалады. Асыл сөз мәңгі жасайды. Адами қарым – қатынастағы игі әрекеттердің бірі – бір ауыз сөз. Осыған байланысты мына өлең жолдарды мысалға келтірсек болады:
Бір ауыз сөз қасіретті тыяды,
Бір ауыз сөз айықпас дерт жияды.
Бір ауыз сөз ұшса бақыт құсы боп,
Бір ауыз сөз жаманатқа қияды.
Жанның да өз әсемдігі бар кербездігі – істелген қылықтың тартымдылығы жүректі рахатқа бөлейді. Ол жұрттың бәріне берілмеген, бұл рухтың ұлықтығына байланысты. Оның алғашқы белгісі – жаратпайтын адамы туралы жақсы пікір айту. Ол әсіресе өш алуды күткен жағдайда жарқырай көрінеді. Адамшылдық қасиеттер арқылы адам әрқашан жақсы заттарды ойлауға соны жүзеге асыруға тырысатын болады. Жақсы мінез - құлық пен ақыл күші болып екеуі біріккенде – бұлар адамшылық қасиеттер болып табылады.
Адамның басына қонған бақыттың тұрақты болуы адамгершілікке байланысты. Адамгершілік – әркім өзінің кейпін көрсететін айна. Мінезі бірқалыпты адамдардың өмірі де жаймашуақ болады.
Үш қасиет адамды керемет етеді. Бұлар – ұлы жомарттықтың жоғары сыйлары: жемісті дарын, сұңғыла ақыл және нәзік адамгершілік.
Үйге тапсырма: Адамның жеке мінездері жайлы айтып беру.
Қорытынды.
Оқу ісінің меңгушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Адам болам десеңіз.
Сабақтың мақсаты: Адамшылық қасиеттерін үйрету .
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. . Адамның өзіне, адамдарға және қоршаған әлемге ізгілікті, шынайы қарым – қатынас жасауы. Оның өмірлік ұстанымын анықтауына көмектеседі.Адамгершілік пен имандылық жақсылық алып келеді. Адамға жағымды нәрселердің бәрі жақсылық ұғымы арқылы жүзеге асады. Осы қасиет арқылы жас та, кәрі де өзінің мақсат, мүддесіне, арман тілегіне, болашақтан үміттенуіне сенімін білдіреді. Жақсылық арқылы жеке адамдардың іс – әрекеттеріне, қоғамдық қатынастарына, адамаралық байланыстарына баға беріледі. Жақсылық адамның ізгілігін анықтайды.
Алдымен өзіңді – өзің үйрет, сонда ғана басқалардан үйрене аласың. Адами қарым – қатынастағы ең басты әдептілік – бұл сәлемдесу болып табылады. Сәлемдескен кездерде орнынан тұрып, ізет білдіру – сыпайлықтың белгісі. Жасы үлкендерді, әйелдерді сыйлау әрбір мәдениеттімін деген адам бойынан табылуға тиіс қасиеттер десек, олар осы әу бастан, сәлемдесу барысынан – ақ көрінуге тиіс. Өзі үшін ғана еңбектенген адам азап шегеді. Басқалар үшін еңбек еткен адам олардың қуанышына ортақтасады. Өзі тіршілік етіп отырған өмірді терең түсінетін адам – нағыз білімді адам. Өзін үлкен адами тереңдікте сезіне алмаған адам қоғамның, ұлттың мүшесі екендігін сезіне алмайды. Өз жұртына жұмыс қылып, еңбек сіңірген адамдарды қадірлеу – елдіктің белгісі.
Адам боп оңай туғанмен, адам боп қалу көп қиын дегендей адами қарым қатынастарды қалыптастыра білу осы өмірдегі ең басты міндет.
Адамның басына қонған бақыттың тұрақты болуы адамгершілікке байланысты. Адамгершілік – әркім өзінің кейпін көрсететін айна. Мінезі бірқалыпты адамдардың өмірі де жаймашуақ болады.
Үйге тапсырма: Адамның жеке мінездері жайлы айтып беру.
Қорытынды.
Оқу ісінің меңгушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Адам болам десеңіз.
Сабақтың мақсаты: Адамшылық қасиеттерін үйрету .
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Қ. Мырза Әлидің адам боп қалу туралы мына өлең жолдарын айтып өтсек.
Күн нұрына арманын малған да – Адам.
Жақсылықпен бір тыныс алған да – Адам.
Құлап түскен торғайдың балапанын
Ұясына көтеріп салған да – Адам!
Абай атамыздың «Қашан бір бала ғылым – білімді махаббатпен көксерлік болса, сонда ғана оның аты адам болады» деп айтқанындай адам болып қалыптасуы үшін ең бастысы білім.
Әрбір адам қандай да бір іс үшін туады. Жер басып жүрген әрбір адамның өмірде өз міндеттері бар. Адам өз халқының адамдарын сүюінің үстіне, басқа халықтардың адамдарын да сүюге міндетті.
Өзі үшін ғана еңбектенген адам азап шегеді. Басқалар үшін еңбек еткен адам олардың қуанышына ортақтасады. Өзі тіршілік етіп отырған өмірді терең түсінетін адам – нағыз білімді адам. Өзін үлкен адами тереңдікте сезіне алмаған адам қоғамның, ұлттың мүшесі екендігін сезіне алмайды. Өз жұртына жұмыс қылып, еңбек сіңірген адамдарды қадірлеу – елдіктің белгісі.
Адам боп оңай туғанмен, адам боп қалу көп қиын дегендей адами қарым қатынастарды қалыптастыра білу осы өмірдегі ең басты міндет.
Үйге тапсырма: Абайдың бір шумақ өлеңін жазып келу.
Қорытынды.
Оқу ісінің меңгушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып 5 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Әдепті бала.
Сабақтың мақсаты: Әдепті бала көрсеткіштері қандай болып қалыптасуы керек екенін түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Адамның үлкендермен, құрбыларымен, жасы кішілермен сөйлесу мәнері, қоғамдық орындарда, көлікте, қонақта, сапарларда өзін ұстау әдебі, сондай – ақ сыртқы сипаты, атап айтқанда киіну, шаш тарау, бетін ретке келтіру мәнері, қимыл – қозғалысы, өнерге жақындығы, білімділігі оның мәдениеттілігін танытады.
Қоғамда адамның жүріс – тұрысына, киінуіне, сөйлеуіне және т.б. байланысты қалыптасқан әдеп нормалары бар. Әрбір адамның сол әдеп нормаларын ұстануына қарай оның инабаттылығы, жарасымдылық, мәдениеттілігі бағаланады. Ахмет Иүгнекидің әдеп жайлы өлеңінен үзінді.
Ізгілік – бір биік үй мұнарасы,
Алқызыл жайнап өскен гүлбақшасы,
Әдебің сол гүл өскен жасыл алқап,
Сол үйдің не болмаса ірге тасы.
Қоғамдық орындарда, көшеде әдепті болудың белгілері:
Біреуді мазалаған немесе оған қолайсыздық тудырған жағдайда кешірім сұра. Адамдарды немесе заттарды саусағыңмен нұсқап көрсетпе. Адамға тесіле қарама, бұрылып немесе артынан қарама. Көшеде жүріп бара жатып, тамақтануға болмайды... Біреудің бөлмесіне немесе кабинетіне сыртқы киіммен кірме. Есікті қағып кір. Өзіңе рұқсат жасалғаннан кейін ғана отыруға болады.
Үйге тапсырма: Әдеп нормаларының жас ерекшеліктеріне байланысты айырмашылықтары болама, үйде жазып келу?
Қорытынды.
Оқу ісінің меңгушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады.
8 - сынып 6 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Жақсы көңіл – жан шуағы.
Сабақтың мақсаты: Жақсы көңіл – жан шуағы болып қалыптасуы керек екенін түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: : Мектеп суреті, білім жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Жақсы көңіл – жан шуағы. Жанның да өз әсемдігі бар, оның кербездігі – істелген қылықтың тартымдылығы жүректі рахатқа бөлйді. Ол жұрттың бәріне берілмеген, бұл рухтың ұлылығына байланысты. Оның алғашқы белгісі – жаратпайтын адамы туралы жақсы пікір айту. Ол әсіресе өш алуды күткен жағдайда көрінеді: өш алу былай тұрсын, бәрі жақсылықпен бітеді – енді өш алады дегенде, кенет ақ көңілділікпен қайран қалдырады. Ол саясатқа да пайдалы, тіпті мемлекеттік резонға көрік береді. Мақтануды білмейтін ол еңбек сіңіріп жеткен жеңісін аңқылдақтығымен жасырады.
Жақсы мінез – құлық пен ақыл күші болып, екеуі біріккенде – бұлар адамшылық қасиеттер болып табылады. Адамның басына қонған бақыттың тұрақты болуы жақсы мінез – құлыққа байланысты. Мінез – құлық – әркім өзінің кейпін көрсететін айна. Мінезі бірқалыпты адамдардың өмірі де жаймашуақ болады.Адам өзін, өзгені танып, ұғынудан, өзінің жаратылысын түсінуден, өзін – өзі жетілдіруден өмірдің мәні туралы сұрақтарға жауап іздейді. Жақсы көру, өз күшіне сену, сенім арту, қамқорлық жасау арқылы рухани, әдеуметтік шығармашылық өсуі тұрғысынан үйлесімділікке қол жеткізу қабілеттерін ашады және дамытады. Алдымен өзіңді – өзің үйрет, сонда ғана басқалардан үйрене аласың. Адами қарым – қатынастағы ең басты әдептілік – бұл сәлемдесу болып табылады. Сәлемдескен кездерде орнынан тұрып, ізет білдіру – сыпайлықтың белгісі. Жасы үлкендерді, әйелдерді сыйлау әрбір мәдениеттімін деген адам бойынан табылуға тиіс қасиеттер десек, олар осы әу бастан, сәлемдесу барысынан – ақ көрінуге тиіс. Адалдық әр адамның өзін де, өзгені де сыйлауын көрсетеді.
Үйге тапсырма: Адам бойында қандай жағымды болады?
Қорытынды.
Оқу ісінің меңгушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады. 29.09.2016 ж.
8 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Әдептілік – адамгершілік бастауы.
Сабақтың мақсаты: Әдептілік – адамгершілік бастауы болып қалыптасуы керек екенін түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: : Әдептілік жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Адамның үлкендермен, құрбыларымен, жасы кішілермен сөйлесу мәнері, қоғамдық орындарда, көлікте, қонақта, сапарларда өзін ұстау әдебі, сондай – ақ сыртқы сипаты, атап айтқанда киіну, шаш тарау, бетін ретке келтіру мәнері, қимыл – қозғалысы, өнерге жақындығы, білімділігі оның мәдениеттілігін танытады.
Қоғамда адамның жүріс – тұрысына, киінуіне, сөйлеуіне және т.б. байланысты қалыптасқан әдеп нормалары бар. Әрбір адамның сол әдеп нормаларын ұстануына қарай оның инабаттылығы, жарасымдылық, мәдениеттілігі бағаланады. Ахмет Иүгнекидің әдеп жайлы өлеңінен үзінді.
Ізгілік – бір биік үй мұнарасы,
Алқызыл жайнап өскен гүлбақшасы,
Әдебің сол гүл өскен жасыл алқап,
Сол үйдің не болмаса ірге тасы.
Қоғамдық орындарда, көшеде әдепті болудың белгілері:
Біреуді мазалаған немесе оған қолайсыздық тудырған жағдайда кешірім сұра. Адамдарды немесе заттарды саусағыңмен нұсқап көрсетпе. Адамға тесіле қарама, бұрылып немесе артынан қарама. Көшеде жүріп бара жатып, тамақтануға болмайды... Біреудің бөлмесіне немесе кабинетіне сыртқы киіммен кірме. Есікті қағып кір. Өзіңе рұқсат жасалғаннан кейін ғана отыруға болады.
Үйге тапсырма: Әдеп нормаларының жас ерекшеліктеріне байланысты айырмашылықтары болама, үйде жазып келу?
Қорытынды.
Оқу ісінің уақытша меңгерушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады. 30.09.2016 ж.
8 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Ар – намыс керек адамға.
Сабақтың мақсаты: Ар – намыс адамгершілік бастауы болып қалыптасуы керек екенін түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: : Ар – намыс жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Адамның ар – намыс өзіне, адамдарға және қоршаған әлемге ізгілікті, шынайы қарым – қатынас жасауы. Ар – намыс оның өмірлік ұстанымын анықтауына көмектеседі.
Ар – намыс, адамгершілік пен имандылық жақсылық алып келеді. Адамға жағымды нәрселердің бәрі жақсылық ұғымы арқылы жүзеге асады. Осы қасиет арқылы жас та, кәрі де өзінің мақсат, мүддесіне, арман тілегіне, болашақтан үміттенуіне сенімін білдіреді. Жақсылық арқылы жеке адамдардың іс – әрекеттеріне, қоғамдық қатынастарына, адамаралық байланыстарына баға беріледі. Жақсылық адамның ізгілігін анықтайды.
Сенім әдет болып қалыптасқанда ғана мінезге айналады. Тек әдет арқылы адам өз мінезін қалыптастырып, ойы іске айналады. Өзгермейтін, түзелметін мінез болмайды. Сондықтан бір жарамсыз қылықты ақтап, аршып алу үшін мінездегі кемістікті сылтау ету бос сөз. Адам өз мінезіне өзі жауапты.
Адамның мінез – құлқы айналасындағылардың пікірлерімен шарттасып жатады. Осы арқылы адам өзін – өзі бағалай білуге үйренетін болады.
Үйге тапсырма:Өз мінезін туралы не айтар едің?
Қорытынды.
Оқу ісінің уақытша меңгерушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады. 06.10.2016 ж.
8 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Адам еңбекпен шыңдалады.
Сабақтың мақсаты: Адамның еңбек етуі қаншалықты маңызды екенін түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: : Еңбек жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Адамның ар – намыс өзіне, адамдарға және қоршаған әлемге ізгілікті, шынайы қарым – қатынас жасауы. Сонымен қатар адам шынайы еңбекпен де шыңдалады. Адамның еңбек етуі ең алдымен оның ар – намысының биік екеніндігінің дәлелі. Себебі еңбек адам өмірінің маңызды рөлін атқарады. Еңбек арқылы адам тәрбиеленеді, білім алады, өзінің жеп ішуі және киім киюі бәрі еткен еңбегінің арқасынды. Адам баласы қалай еңбек етеді солай қарай өмір сүруі қалыптасады. Тоқтамай еңбек етіп, нәпәқасын адалынан тауып жүрген адам әрқашан да бақытты. Себебі адал жолмен адамның еңбегі бағаланады. Сол себепті ең алдымен жақсы білім алып, сол алған білімің арқылы адал маман, бір кәсіп иесі болып еңбек етсең сонда ғана өсіп – өнесің. Халқымызда мынадай нақыл сөздер мен мақал – мәтелдер бар, соларды атасақ.
Еңбек етсең ерінбей,
Тояды қарның тіленбей.
Еңбекпен тапқан нан тәтті.
Сол себепті әрқашан да еңбек етіп, өзімізге атқарылған міндетті әрқашан абыроймен ерінбей орындауымыз қажет.
Үйге тапсырма: Еңбек жайлы шағын әңгіме құрастыру?
Қорытынды.
Оқу ісінің уақытша меңгерушісі:
Танымдық әрекетін түзету. Үйде оқытылады. 07.10.2016 ж.
8 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Адам еңбекпен шыңдалады.
Сабақтың мақсаты: Адамның еңбек етуі қаншалықты маңызды екенін түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: : Еңбек жайлы нақыл сөздер.
Сабақтың барысы: а) Оқушының көңіл – күйін сұрау
ә) Оқушыны сабаққа дайындау
б) Үй тапсырмасын сұрау
в) Сұрақ – жауап
г) Өткен сабақты қорытындылау
Жаңа сабақ. Еңбек арқылы адам тәрбиеленеді, білім алады, өзінің жеп ішуі және киім киюі бәрі еткен еңбегінің арқасынды. Адам баласы қалай еңбек етеді солай қарай өмір сүруі қалыптасады. Тоқтамай еңбек етіп, нәпәқасын адалынан тауып жүрген адам әрқашан да бақытты. Себебі адал жолмен адамның еңбегі бағаланады. Сол себепті ең алдымен жақсы білім алып, сол алған білімің арқылы адал маман, бір кәсіп иесі болып еңбек етсең сонда ғана өсіп – өнесің.
Халқымызда мынадай нақыл сөздер мен мақал – мәтелдер бар, соларды атасақ.
Еңбек етсең ерінбей,
Тояды қарның тіленбей.
Еңбекпен тапқан нан тәтті.
Сол себепті әрқашан да еңбек етіп, өзімізге атқарылған міндетті әрқашан абыроймен ерінбей орындауымыз қажет. Себебі еңбек адам өмірінің маңызды рөлін атқарады. Еңбек - жақсы көру, өз күшіне сену, сенім арту, қамқорлық жасау арқылы рухани, әдеуметтік шығармашылық өсуі тұрғысынан үйлесімділікке қол жеткізу қабілеттерін ашады және дамытады. Алдымен өзіңді – өзің үйрет, сонда ғана басқалардан үйрене аласың.
Достарыңызбен бөлісу: |