Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері



бет38/53
Дата04.11.2016
өлшемі22,18 Mb.
1   ...   34   35   36   37   38   39   40   41   ...   53

Үйге тапсырма: № 3, 9. 54 бет.
Сабақтың тақырыбы: Екіге тең бөлу (жарты)

Мақсаты: Тең бөліктерге бөлу есептерін шығарумен таныстыру; «Жарты» ұғымынқалыптастыру, тең бөліктерге бөлуді үйрету; 2-ге көбейту және бөлу кестесін қайталау, логикалық ойлау және салыстыру қабілетін дамыту.

Әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: сызба, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 3, 9. ІІІ. Пысықтау: ауызша жұмыс.

а) Әр түрлі тәсілмен оқу және «тізбек бойымен» шешу:

29 + 8 = 37 51 – 7 = 44 38 + 27 = 65 80 – 34 = 46

37 + 7 = 44 63 – 8 = 55 74 + 10 = 84 50 – 27 = 23

46 + 5 = 51 92 – 5 = 87 13 + 88 = 101 90 – 62 = 28

ә) «Кім жылдам?»

- 2 мысықтың неше аяғы бар? 5 тышқанның неше құлағы бар?7 торғайдың неше қанаты бар? ІҮ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ . Оқулықпен жұмыс.

№ 1 Схема бойынша шығарылатын есептер. Ұжымдық жұмыс.



  1. 16 : 2 = 8 Жауабы: 8 ойыншықтан салынды.

  2. 16 : 2 = 8 Жауабы: лентаның әр бөлігі 8 см- ден

  3. 16 : 2 = 8 Жауабы: әр топта 8 қараторғай болды.

  4. 16 : 2 = 8 Жауабы: әр машинаға 8 т көмір салынды.

: 5) 16 : 2 = 8 Жауабы: 8 банка шырын әкелді.
№ 2.(1, 2, 3) Оқушылардың түсіндіріп шығаруы.(жартының не екенін түсіндіруі)

Оқы. Түсіндір, жарты деген не және жарты сағат деген не?



  1. Ұзындығы 2 м лента бірдей 2 бөлікке бөлініп қиылды. Оны «тең бөлу» дейді.Осы лентаның жартысының ұзындығы неге тең?

∙ ∙ ∙ Шешуі: 2 : 2 = 1 Жауабы: лентаның жартысы 1 м

1 м 1 м


  1. Шешуі: қағазды теңдей екіге бөлдік немесе тең жартысы боялған.

Жауабы: Тік төртбұрыштың жартысы боялған.

  1. Жарты сағаттан кейін минуттық тілше қалай орналасады? Минуттық тілше дөңгелектің қандай бөлігін айналып өтеді?

Жауабы: жарты сағатта минуттық тілше дөңгелектің жартысын айналып өтеді.

Сергіту сәті: мұғалім сандарды атайды: 10, 15, 12, 14, 11, 13, 18, 19, 8, 17.

Егер сан екіге бөлінсе – оқушылар екі рет секіреді, ал егер бөлінбесе – бір рет орнында адымдайды.ҮІ. Өткен материалды бекіту.



  1. № 3. Өздік жұмыс. (жартысын бояу керек)

  2. № 4. Ауызша түсіндір .Әрбір класс неше доптан алды? 14 : 2 = 7(доптан)

  3. Шығармашылық жұмыс. № 9.

  • Сызбадан қандай геометриялық фигураларды көріп тұрсың? (3)

  • Қиылысатын фигураларды ата.Боялған фигура қалай аталады? (төртбұрыш) Оның периметрін тап.

Р = 1 + 1 + 2 + 2 = 6 (см) Р = 1 + 2 + 1 + 2 = 6 (см)

  1. № 5 ауызша орындау. № 6, өздік жұмыс.

ҮІІ. Бекіту: бүгінгі сабақта не істедік, неге үйрендік? Екіге тең бөлу немесе «жарты» деген не? Санның жартысын қалай табамыз? (екіге бөлеміз)

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 8, 10; 57 бет. бағалау.

Тақырыбы: Шамалар; Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса

Мақсаты: Шамалармен таныстыру; БІР ЗАТТЫҢ МАССАСЫ, ЗАТТАРДЫҢ САНЫ, ЖАЛПЫ МАССА жайлы түсінік беру,екіге көбейту және бөлу кестесін қайталау; талдау, салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: плакаттағы суреттер,сызба, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 8, 10.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

  1. ∙ 4 = 8 5 ∙ 2 = 10

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4

2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2 ∙ 7 = 14 1 ∙ 2 = 2

2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0



ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

  1. Оқулықпен жұмыс № 1. Суретке қара. Мына сөздер нені білдіреді: масса,саны, жалпы масса?

а) Ұн салынған бір пакеттің массасы 2 кг. ә) Ұн салынған пакеттер саны үшеу. б) Үш пакеттің жалпы массасы 6 кг.

2. Ұжымдық жұмыс. № 2. Кестені толтыру.




Бір пакеттің массасы

Пакеттер саны

Жалпы массасы

1 кг

5 пакет

5 кг

2 кг

5 пакет

  1. г т.с.с.

3.Өздік жұмыс. № 3. Өрнектерді пайдаланып, тура теңсіздіктер құр.



  1. ∙ 3 ‹ 3 ∙5 54 – 17 ‹ 19 + 19 12 : 2 ‹ 6 + 6

4.Ауызша есепте. № 4.



ІҮ.Түсінгендерін тексеру

  1. Жұптық жұмыс , № 7 Теңдеулерді шешу.

  2. Өздік жұмыс. № 8. сынық сызық сал.

  3. Шығармашылық тапсырманы орындау. № 9

Ү. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

ҮІ. Үйге тапсырма: № 6, 10. 59 бет. 2. бағалау.

Тақырыбы: 3-ке көбейту және бөлу кестесі

Мақсаты: Оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту,арифметикалық амалдардың мәнін ашу; математикаға деген қызығушылығын арттыру; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Түрі: аралас. Әдісі :сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік, жұппен

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 10

ІІІ. Өткенді қорыту. а) математикалық диктант

30 + 58 46+ 30 86-50 78-50



  • Екі санның қосындысының мәні 46 тең. Олардың біреуі 6,

екіншісі неге тең? ›(46-6=40)

  • Екі санның айырмасының мәні 5. Сандардың біреуі 24.

екіншісі неге тең? (24+5=29)

  • 12 + 7 = 19 8 + 7 = 15 12 – 6 = 6 12 : 2= 6 2 ∙ 7 = 14

ІҮ. Мақсат қою кезеңі. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ:

1. Ұжымдық жұмыс. № 1 көбейту кестесін құрастыру. (түсінік беру)

3 ∙ 3 = 3 + 3 + 3 Қарап түсініп ал.

3 ∙ 4 = 3 + 3 + 3 + 3 Теңдіктің оң жағы мен сол жағын салыстыр.

3 ∙ 5 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 Неліктен әрбір келесі өрнектің мәні алдыңғы

3 ∙ 6 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 өрнектің мәнініен 3-ке артық?

3 ∙ 7 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3

3 ∙ 8 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3

3 ∙ 9 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3

Түсінік бере отырып ауызша жұмыс. № 2, көбейту кестесін түсіндіру.

(оқулықпен жұмыс
3 ∙ 3 = 9

3 ∙ 4 = 12

3 ∙ 5 = 15

3 ∙ 6 = 18

3 ∙ 7 = 21

3 ∙ 8 = 24

3 ∙ 9 = 27

3-ті көбейту кестесі


4 ∙ 3 = 3 ∙ 4

5 ∙ 3 = 3 ∙ 5

6 ∙ 3 = 3 ∙ 6

7 ∙ 3 = 3 ∙ 7

8 ∙ 3 = 3 ∙ 8

9 ∙ 3 = 3 ∙ 9

3-ке көбейту кестесі
4 ∙ 3 = 12

5 ∙ 3 = 15

6 ∙ 3 = 18

7 ∙ 3 = 21

8 ∙ 3 = 24

9 ∙ 3 = 27




  1. Сергіту сәті.

12 : 3 = 4, себебі 4 ∙ 3 = 12

15 : 3 = 5, себебі 5 ∙ 3 = 15

18 : 3 = 6, себебі 6 ∙ 3 = 18

21 : 3 = 7, себебі 7 ∙ 3 = 21

24 : 3 = 8, себебі 8 ∙ 3 = 24

27 : 3 = 9, себебі 9 ∙ 3 = 27

3-ке бөлу кестесі:

12 : 3 = 4

15 : 3 = 5

18 : 3 = 6

21 : 3 = 7

24 : 3 = 8

27 : 3 = 9


  1. Есеп шығару. (екі оқушы тақтада , қалғандарыдәптерге орындайды)

5 ∙ 3 = 15 Жауабы: 15 өрнек

12 : 4 = 3 Жауабы: 3 түсті жіптерді пайдаланды.



ҮІІ. Сабақты қорыту. Біз бүгін сабақта немен таныстық?

ҮІІ.І Үйге тапсырма: 1. № 9,13 , 61-62 бет 2. Бағалау.
34. Тақырыбы: Үштен бір бөлік

Мақсаты: Оқушыларды санның үштен бір бөлігін табу үшін 3-ке көбейту мен бөлу кестесін пайдалануға үйрету; 3-ке көбейту мен бөлудің кестелік білімдерін бекіту; зейінін, жадын, тілін дамыту.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, өздік . Көрнекілігі: сызбалар, кестелер,

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 9, 13.

ІІІ. Білімді тиянақтау: Ауызша жұмыс.

а) 2 ∙ 3 = 6 4 ∙ 3 = 12 6 ∙ 3 = 18 8 ∙ 3 = 24 1 ∙ 3 = 3 0 ∙ 3 = 0

ә) Есеп шығару.

- Қайыңның биіктігі 9 м, ал үй одан 3 см биік. Үйдің биіктігі қандай? ( 9 м 3 см)



ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.

  1. Мақсат қою кезеңі. санның үштен бір бөлігін табу үшін 3-ке көбейту мен бөлу кестесін пайдалануға үйрету.

  2. № 1. (оқулықпен жұмыс, ауызша)Кесінді, үшбұрыш, тік төртбұрыш, дөңгелек неше бірдей бөлікке бөлінген?





..

Дөңгелектің; кесіндінің; үшбұрыштың; тік төртбұрыштың үштен бір бөлігі деген не екенін түсіндір.



  • Әлдебір санның үштен бір бөлігін табу үшін сол санды 3-ке бөлу керек. Осылай үштен бір бөлікті табуға болады.

  • 6 фишкамыз бар , оны теңдей етіп үш балаға бөліп беру керек

6 : 3 = 2 Жауабы: 2 фишкадан.

№ 2 . топпен жұмыс. (жылдамдыққа)


: 3 : 5 ∙ 9 :3



: 3 : 2 ∙ 3 3

15

12



№ 3 оқулықпен жұмыс. (ауызша) Фигураның қандай бөлігі боялған? ( екіден бірі, үштен бірі, үштен бірі, екіден бірі) Неге олай ойлайсың?

Сергіту сәті. Ү. Өткен материалды бекіту.

  1. № 4 (фронтальді тексеру). «Байшұбар» Алпамыстың тұлпарының аты.

  2. № 5. Есепті шығару. (қатарлар бойынша) 1 қатар.

Сол қолымен – 80 кг Шешуі: 80 + (80 + 20) = 80 + 100 = 180

? Жауабы: екі қолымен 180 кг жүк көтерді.

Оң қолымен - ?, 20 кг артық

2 қатар.

Ақбөкен – 45 Шешуі: 45 + 12 = 57(елік)

Арқарлар 45 + 57 = 102 (арқарлар)

Елік - ?, 12 артық Жауабы: 45 ақбөкен, 57 елік, 102 арқар


  1. Өздік жұмыс. № 6

  2. Шығармашылық жұмыс. Жұлдызшалардың орнына тиісті цифрларды жаз:

+ 215 + 123 + 527

382 367 407

597 490 934

Ү. Үйге тапсырма. № 8 , 63 бет 2. бағалау.
35. Тақырыбы: Белгісіз көбейткішті табуға арналған қарапайым есептер

Мақсаты: Белгісіз көбейткішті табуға арналған қарапайым есептерді шығару жолдарымен таныстыру; 2-ге және 3-ке көбейту мен бөлу кестесінен алған білімін тиянақтау; жылдам санау дағдысын қалыптастыру.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, жұппен. Көрнекілігі: сызба, көбейту кестесі

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 8 ІІІ. Білімді тиянақтау. Ауызша жұмыс.

а) (2 – 3оқушы карточкалар, көбейту кестеден.

12 : 3 4 ∙ 3 * 3 ∙ 4 8 ∙ 3

15 : 3 5 ∙ 3 * 3 ∙ 5 0 ∙ 3

18 : 3 6 ∙ 3 * 3 ∙ 6 6 : 2
ә ) 12 + 7 = 19 8 + 7 = 15 12 – 6 = 6 12 : 2= 6 2 ∙ 7 = 14

б ) 30 + 5 48 - 45 24 - 22 47 + 3 69 - 1

49 - 40 32 +24 79 + 1 98 - 88 42+ 40

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: белгісіз көбейткішті табуға арналған қарапайым есептерді шығарамыз.Ү. Жаңа материалды түсіндіру: (ауызша)

1. Мына сандарды екі топқа бөліңдер: 3, 4, 21,18, 6,2, 15, 12, 8, 9.

Қандай сандар 2-ге бөлінеді? 3-ке ? 2-ге де, 3-ке де? (4, 18, 6, 2, 12, 8.)

(3, 21, 18, 6, 15, 12, 9.). (18,6, 12)



  • Көбейту амалының компоненттері қалай аталады?

2. Жаңа материалды меңгеру.

- Көбейтудің компоненттерін және белгісіз көбейткішті табу ережелерін білу есепті шығаруларыңа көмектеседі.

а) Оқулықпен жұмыс. № 1. Ойлаған санды 3-ке көбейткенде, 21 шықты. Қандай сан ойланды?
Шешуі: х ∙ 3 = 21

х = 21 : 3

х = 7

∙ Жауабы: ойлаған сан 7.


№ 2 (1)

Шешуі: 15 : 3 = 5

Жауабы: 5 тәрелкеге салды.



:

№ 2 (2)


Шешуі: 12 : 2 = 6

Жауабы: әр жәшікке 6 ойыншықтан.



ҮІ. Білімдерін тексеру.



  1. Өздік жұмыс. № 4. (теңдеуді нұсқау бойынша шешу)

  2. Шығармашылық жұмыс. № 9

  3. Өздік жұмыс. № 8

Ені – 2 см, ұзындығы - ?, 3 см ұзын тік төртбұрыш сыз. Р = ?

Р = 2 + 5 + 2 + 5 = 14 (см) немесе Р = (2 + ( 2 + 3)) ∙ 2 = 14



  1. № 5 (1) есеп шығару.

Жапсырды – 3 бетке – 9 сурет Шешуі: 3 ∙ 9 + 22 = 27 + 22 = 49

? Жауабы: 49 суреті болды.

Қалды – 22 сурет

№ 5 (2)


Теңіз ж. – 27 сурет

Ботаникалық б. - ?, 18 сурет артық ?

Тауда - ?, 15 сурет артық

Шешуі: 27 + (27 + 18) + (27+18+15) =27 + 45 + 60 = 132

Жауабы: 132 сурет шығарды.


  1. Өздік жұмыс №7. Өрнекте:

  1. Сантиметрмен: 4 м 13 см = 413 см, 2 м 9 см = 209 см, 3 м 2 дм 4 см = 324 см

  2. Метрмен, дециметрмен және сантиметрмен:

696 см = 6 м 9 дм 6 см, 108 см = 1 м 0 дм 8 см (1 м 8см),

680 = 6 м 8 дм 0 см (6 м 8 дм)



ҮІІ. Сабақты қорыту: - Сендерге қай тапсырманы орындаған ұнады?

  • Қайсы тапсырмада қиналдыңдар?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 3, 6, 10. бағалау

36. Тақырыбы: Белгісіз бөлінгішті, бөлгішті табуға арналған есептер.



Мақсаты: Белгісіз бөлінгішті, бөлгішті табуға арналған есептер шығару жолымен таныстыру; көбейту мен бөлу кестесін пайдалана білу дағдысын қалыптастыру; жылдам санау дағдысын қалыптастыру: ой-өрістерін, есте, сақтау қабілеттерін дамыту, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, өздік. Көрнекілігі: сызбалар, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. «Алақан» жаттығуы.

  • Көршілеріңе бұрылып, алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 3, 6, 10

ІІІ. Білімді тиянақтау. Ауызша жұмыс.

а) 80 мин+20 мин * 1 сағ 1сағ 20 мин * 1 сағ1дм* 10см

1ғасыр*100 жыл 1тәулік*24 сағ

ә) 12 : 3 = 4 15 : 3 = 5

18 : 3 = 6 21 : 3 = 7

24 : 3 = 8 27 : 3 = 9



ІҮ. Мақсат қою кезеңі: белгісіз бөлінгішті, бөлгішті табуға арналған есептер шығару жолымен таныстыру.

Ү. Жаңа сабақ:

  1. Ұжымдық жұмыс. № 1.




Шешуі : х : 3 = 4

х = 4 3


х = 12

12 : 3 = 4 Жауабы: 12 жидек

№ 2. Ауызша есептеу. 24 : 8 = 3 Жауабы: 3 сыйлыққа жаңғақ салынды.

№ 3 Есептерді теңдеу құру арқылы шығару.

(екі оқушы тақтада, қалғаны дәптерде орындайды)

3 ∙ х = 21 х ∙ 9 = 27

х = 21 : 3 х = 27 : 9

х = 7 х = 3

3 ∙ 7 = 21 3 ∙ 9 = 27

21 ∙ 21 27 = 27

Жауабы: 21 шырша Жауабы: 3 өріктен

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:


  1. Жұптық жұмыс: № 4. Кестені толтыр

  2. № 6 (1) есепті шығару.

Бригантина 8 – 2 қатар Шешуі: 8 ∙ 2 + 19 = 16 + 19 = 35

? кеме Жауабы: барлығы 35 кеме

Фрегат – 19

№ 6 (2)
Балықшылар шхунасы – 72 Шешуі: 72 + (72 - 29) = 72 + 43 = 115

? Жауабы: барлығы 115

Баркастар ?, 29 артық




  1. Өздік жұмыс. № 8. Өрнектердің мәндерін салыстыр:

2 ∙ 7 ‹ 5 ∙ 3 21 : 3 ‹ 16 :2 12 : 3 = 2 ∙ 2

4 ∙ 3 = 2 ∙ 6 18 : 3 ‹ 14 : 2 3 ∙ 2 › 15 : 3



  1. Шығармашылық жұмыс. № 9

(ең үлкені- Айдарлы құмай, күшіген, бүркіт, ең кішісі – жапалақ)

ҮІІ. Бекіту: Бүгінгі сабақтан өзіңе қандай әсер алдың? Не ұнады?

Ү.Үйге тапсырма: 1. № 5, 7. 66 бет 2. бағалау.
37. Тақырыбы: Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер

Мақсаты: Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер шығаруды түсіндіру. Есепті шығара білуге дағдыландыру. Жүйелі ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Білімді, ақылды, ізденімпаз етіп тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, сурет, оқулық. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік, жұптық.

Түрі: аралас сабақ Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 5,7. ІІІ. Өткенді қорыту: Математикалық диктант

а ) 11-2, 21- 2, 31- 2, 41-2, 51-2 , 61-2 , 71-2 , 81-2, 91-2



ә ) 12 : 3 4 ∙ 3 * 3 ∙ 4 8 ∙ 3

15 : 3 5 ∙ 3 * 3 ∙ 5 0 ∙ 3

18 : 3 6 ∙ 3 * 3 ∙ 6 6 : 2

ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Бір заттың массасы, заттар саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер шығару

Ү. Жаңа материалды түсіндір:

1. оқулықпен жұмыс. № 1. Ұжымдық жұмыс. (талдау)

Бір пакет ұнның массасы 2 кг. Осындай 4 пакет ұн сатып алынды. Сатып алынған ұнның жалпы массасы қандай?

Шешуі: 2 ∙ 4 = 8

Жауабы: жалпы массасы 8 кг


Қорытынды: Жалпы масса бір заттың массасының заттардың санына көбейтіндісінің мәніне тең.





:
Шешуі: 9 : 3 = 3 (кг) Жауабы: бір пакет ұнның массасы 3 кг.

Бір заттың массасын табу үшін, жалпы массаны заттар санына бөлу керек.


:
Шешуі: 18 : 6 = 3 (п) Жауабы: 3 пакет.

Заттар санын табу үшін, жалпы массаны бір заттың массасына бөлу керек.

ҮІ. Түсінгендерін тексеру:

  1. № 4. Түсіндіріп шығару, қатар бойынша. 3 оқушы тақтада, қалғаны дәптерде шығарады. Кестені пайдаланып, үш есеп құрастыру және шығару.

Жалпы масса: 9 3 = 27 Жауабы: 27 кг қант.

Бір заттың массасы: 36 : 4 = 9 Жауабы: бір дорбада 9 кг картоп.

Заттар саны: 24 : 8 = 3 Жауабы: 3 қораптың салмағы


  1. Жұптық жұмыс. № 5. Кестені толтыр. 2 ∙ а, 3 ∙ а, мұндағы а = 3, 2, 0, 4, 6, 8, 1, 5, 7, 9

2 3 = 6 2 2 = 4 2 0 = 0 2 4 = 8 т.с.с.

  1. Есеп шығару. № 6. (үш оқушы тақтада)

Жалпы масса: 2 ∙ 5 = 10 Жауабы: 10 кг тең.

Бір заттың массасы: 3 : 3 = 1 Жауабы: 1 қаптың массасы 1 ц.

Заттар саны: 20 : 5 = 4 Жауабы: 4 сақинаның массасы.


  1. Өздік жұмыс. № 9

  2. Түсіндіріп есеп шығару: № 8

І қойылым - 260 оқушы Шешуі: 260 +( 260 + 80) + (260 + 80) ∙ 2 =

ІІ қойылым - ?, 80 оқушы артық ? 260 + 340 + 680 =1280 (оқушы)

ІІІ қойылым – бірдей жауабы: барлығы 1280 оқушы.


  1. Жұптық жұмыс. № 7. Есепте және тексер.

524 – 273 = 251 251 + 273 = 524 618 + 284 = 902 902 – 618 = 284 т.с .с.

  1. Шығармашылық тапсырма. № 11.

ҮІІ .Бекіту. Бүгінгі сабақта не білдік? Саған не ұнады?

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 10,12 69 бет. бағалау.
38. Тақырыбы: Бір заттың массасы, заттардың саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке есептер

Мақсаты: Бір заттың массасы, заттардың саны, жалпы масса арасындағы тәуелділікке е шығарылатын есептерді шығару; ойлау, жүйелеу, есептеу дағдыларын дамыту. білімділікке, белсенділікке тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену Көрнекілігі: көбейту, бөлу кестесі, сызба, суреттер. Түрі: аралас

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 10, 12 оқу, талдау

ІІІ. Өткенді пысықтау: ауызша жұмыс.

а) 8 + 3 18 + 3 28 + 3 38 + 3 48+3 58+3 68+3 7 8+3 88+3

8 + 3 9 + 3 11 – 3 12 - 3 5+3 6 - 3 7 - 3 8 - 3 9 - 3

ә) 3 ∙ 3 = 9 3 ∙ 4 = 12 3 ∙ 5 = 15 3 ∙ 6 = 18

3 ∙ 7 = 21 3 ∙ 8 = 24 3 ∙ 9 = 27 20 : 5 = 4



ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы, мақсаты

Ү. Жаңа сабақ:

1. кіріспе. Ұжыммен талдау. ( 3 оқушы тақтада)

1 , Есептерді салыстыр.

а) 3 жәшік – 8 кг - ? Шешуі: 3 ∙ 8 = 24 Жауабы: 24 кг жидек әкелінді.

(жалпы масса)

ә) Әкелінді – 24 кг жидек

1 жәшікте – 8 кг Шешуі: 24 : 8 = 3

Неше ж. - ? Жауабы: 3 жәшік. ( заттың саны)
б) бірдей 3 жәшік - 24 кг Шешуі: 24 : 3 = 8

1 жәшіктің массасы. - ? Жауабы: 1 жәшікте 8 кг (Бір заттың салмағы)




  1. № 2 Есептер құрастыр және оларды шығар:

а) алма – 6 кг ? шешуі: 6 ∙ 3 = 18

жәшік – 3 Жауабы: барлығы 18 кг. (жалпы масса)


ә) Барлығы – 18 кг Шешуі: 18 : 2 = 9

жәшіктің – 2 Жауабы: 1 жәшікте 9 кг алмұрт Бір заттың салмағы)

1 жәшікте ? кг
ҮІ. Білімін тиянақтау:

а) Өздік жұмыс. № 3; 5, 6, 12, 14, 24, 8, 9. Сандарының ішінен : 2 санына;

3 санына бөлінетін сандарды жаз.

2 санына: 6, 12, 14, 24, 8. 3 санына: 6, 12, 24, 9.

ә ) Жұптық жұмыс: Өрнектерді салыстыр:

3 ∙ 5 + 3 › 3 ∙ 4 – 3 2 ∙ 2 + 2 ‹ 3 ∙ 2 + 3

2 ∙ 6 + 2 ‹ 6 ∙ 2 + 6 2 ∙ 5 + 5 › 2 ∙ 4 – 2

б) Есеп шығару. № 5(1,2) Шешуі: 280 – ( 94 + (94 + 14) = 280 – 202 = 78

Кроль стиль – 94 спортшы. Жауабы: Баттерфляймен 78 спортшы жүзді.

Брасс стилі - ?, 14 спортшы артық (бір заттың)

Баттерфляй стилі -?

№ 5 (2)


9 спортшы – 3 реттен Шешуі: 50 – 9 ∙ 3 = 50 – 27 = 23

50 рет Жауабы: әлі 23 рет секіру керек.

Тағы - ?

в) Шығармашылық жұмыс. Р = 4 ∙ 4 = 20 (см)



ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 6, 8 , 56 бет. Бағалау
39. Тақырыбы: 4 – ке көбейту және бөлу кестесі.

Мақсаты: оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту,арифметикалық амалдардың мәнін ашу; математикаға деген қызығушылығын арттыру; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік. Түрі. аралас сабақ. Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 8. ІІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

2∙ 4 = 8 5 ∙ 2 = 10 12 : 3 = 4 4 ∙ 3 = 12

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2 ∙ 7 = 14 1 ∙ 2 = 2 2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0

15 : 3 = 5 5 ∙ 3 = 15 18 : 3 = 6 6 ∙ 3 = 18

21 : 3 = 7 7 ∙ 3 = 21 24 : 3 = 8 8 ∙ 3 = 24



ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

а) № 1. Ұжымдық жұмыс: Бірінші көбейткіші 4 болғанда көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын бақылап, түсініп ал. Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр. Неге алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 4-ке артық?




4 ∙ 4 = 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 5 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 6 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 7 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 8 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 9 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 10 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

№ 2. Түсіндіріп кестені жалғастыру. (ауызша)




4 ∙ 4 = 16

4 ∙ 5 = 20

4 ∙ 6 = 24

4 ∙ 7 = 28

4 ∙ 8 = 32

4 ∙ 9 = 36

4 ∙ 10 = 40

5 ∙ 4 = 4 ∙ 5

6 ∙ 4 = 4 ∙ 6

7 ∙ 4 = 4 ∙ 7

8 ∙ 4 = 4 ∙ 8

9 ∙ 4 = 4 ∙ 9

10 ∙ 4 = 4 ∙ 10


5 ∙ 4 = 20

6 ∙ 4 = 24

7 ∙ 4 = 28

8 ∙ 4 = 32

9 ∙ 4 = 36

10 ∙ 4 = 40




4- ті көбейту кестесі 4-ке көбейту кестесі

№ 3. Дәлелдеу, түсіндіру. Неге 4-ке бөлу кестесін құрғанда 4-ке көбейту кестесін пайдалануға болады?




16 : 4 = 4, себебі 4 ∙ 4 = 16

20 : 4 = 5, себебі 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6, себебі 4 ∙ 6 = 24

28 : 4 = 7, себебі 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8, себебі 4 ∙ 8 = 32

36 : 4 = 9, себебі 4 ∙ 9 = 36

40 : 4 =10, себебі 4 ∙ 10 = 40


16 : 4 = 4

20 : 4 = 5

24 : 4 = 6

28 : 4 = 7

32 : 4 = 8

36 : 4 = 9

40 : 4 =10



Тақырыбы: сөз және оның мағынасы
Сурет бойынша әңгіме құрастыр
Көрнекілігі: суреттер . сабақтың барысы: і. ұйымдастыру:
Көрнекілігі:
Сергіту сәті.
Iv. сергіту сәті:
V. қорыту. vі. үйге тапсырма:

Каталог: upload -> maps
upload -> Ғарыш әлеміне саяхат
upload -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
upload -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
upload -> Ф 7 –007-02 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
upload -> 2011 жылдың 14 мамырында «Жалпы гигиена және экология», «Эпидемиология» кафедрасының ұйымдастыруымен және «Студенттік басқару ұйымының» ұйымдастыруымен Д. Е
maps -> Сабақтың тақырыбы: Білім күні. Бейбітшілік сабағы Сабақтың мақсаты
maps -> Алматы облыстық мамандар кәсібін дамыту институты 3- сыныпқа арналған күнтізбелік жоспар
maps -> Жалпы редакциясын басқарған: Күлімхан Жәйшібекова


Достарыңызбен бөлісу:
1   ...   34   35   36   37   38   39   40   41   ...   53


©engime.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет