Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері


Ү. Жаңа материалды түсіндіру: 1



бет46/53
Дата04.11.2016
өлшемі22,18 Mb.
1   ...   42   43   44   45   46   47   48   49   ...   53

Ү. Жаңа материалды түсіндіру: 1. Шешуді түсіндір:

900 : 300 = 3, себебі 3 300 = 900

2. 1 тапсырмадағы бөлінгіш пен бөлгішті

100 есе кемітейік, 9 : 3 шығады.

900 : 300 және 9 : 3 бөлінділерінің мәндерін салыстыр.

Қорытынды жаса:


Егер бөлінгіш пен бөлгіштің мәнін 100 есе кемітсе,бөліндінің мәні өзгермейді.

№ 3. 600 : 200 = 3 ( бәліш пісірді)

№ 3(2). (600 + 300) : 300 = 900 : 300 = 3 (пакетке салынды)


  1. Жұптық жұмыс. № 4. Кестені толтыр.

  2. Топтық жұмыс. № 6. Өрнектер құрып, мәндерін тап:

  1. 12 2 = 6 48 : 2 = 24 52 : 2 =26 12 : 4 = 3 48 : 4 = 12 52 : 4 = 1

2)100 : 10 = 10; 200 : 10 = 20; 600 : 10 = 60: 100 : 100= 1; 200 : 100 = 2; 600 : 100 = 6.

5. № 7. Теңдеулерді шеш.



ҮІ. Түсінгенін бекіту: 1.Есеп шығару.

№ 8. 3м = 300 см, 900 см2 : 300 = 3 ( ені см)



  1. Шығармашылық жұмыс. № 9. Ұжыммен талдау.

  2. Ауызша № 10. Бір сан екіншісінен неше есе артық.

800 және 100, 8 есе артық. 600 және, 3 есе артық.

ҮІІ. Сабақты қорыту.

№ 11. Ауызша орындау.



ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5, 228 бет. бағалау.
125. Тақырыбы: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту.

Мақсаты: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді үйрету, жылдам есептеу дағдысын қалыптастыру; ұқыптылыққа баулу.

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену. Көрнекілігі: суреттер, кестелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 5.

ІІІ. Білімдерін тексеру.

6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54

Мақсат қою кезеңі: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді үйрену

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

1.Шешуін түсіндір:

112 ∙ 4 = (100 + 10 + 2) ∙ 4 = 100 ∙ 4 + 10 ∙ 4 + 2 ∙ 4 = 400 + 40 + 8 = 448

№ 2. Түсіндіре отырып, шығар:

123 ∙ 3 = (100 + 20 + 3) ∙ 3 = 100 ∙ 3 + 20 ∙ 3 + 3 ∙ 3 = 300 + 60 + 9 = 369

2. Өздік жұмыс. № 3. Мына сандарды 3 есе арттыр: 231, 303, 221, 313, 331, 131, 121, 332.

321 ∙ 3 = 963 303 ∙3 = 909; 221 ∙ 3 = 663; 313 ∙ 3 = 939

331 ∙ 3 = 993; 131 ∙ 3 = 393 121∙ 3 = 363; 332 ∙ 3 = 996.

№ 4.


І шебер – 1 сағ. 8 құмыра Шешуі: (8 + (8 – 2) ) ∙ 6 = 14 ∙ 6 = 84

ІІ шебер - ? , 2 құмыра аз 6 сағ - ? Ж: екеуі бірге 84 құмыра бояйды.



Ү . Білімін бекіту:

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Кестені толтыр:

d

1

2

3

4

121 d - 100

21

142

263

384

121 d + 100

221

342

463

584




  1. № 6. Құмырсқаға фигураның ауданын табуға көмектес.

  2. № 7.

Қырқылдақ балапаны – 234 шіркей Ш: (321 – 234) ∙ 3 = 261

Бақаның баласы – 321 шіркей Ж: 261 шіркей артық жейді.

3 күнде - ? артық


  1. Өздік жұмыс. № 9. Салыстыр.

124 ∙ 2 ‹ 250 369 : 3 ‹ 132 ∙ 2 224 ∙ 2 ‹ 242 ∙ 2

  1. Топтық жұмыс.

1 топ: 4 м + 122см ∙ 3 = 4 м + 366см = 7м 66см

2 топ : 1 кг – 322г ∙ 3 = 1000 г – 966 г = 34

3 топ : 6 м – 241см ∙ 2 = 600см – 482 см =118 см

ҮІ. Қорыту: № 11. Шығармашылық жұмыс. ҮІІ. Үйге тапсырма: № 8, 12. 230 бет.
126. Тақырыбы: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту.

Мақсаты: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді үйрету, жылдам есептеу дағдысын қалыптастыру; ұқыптылыққа баулу,танымдылық қабілетін, математикалық тілін дамыту.

Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, ауызша және жұппен жұмыс.

Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, үлестірмелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Балалар, сендерге табыс тілеймін,

Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 8, 12. ІІІ. Алған білімін бекіту. ауызша жұмыс. мәндерін тап .

2 ∙ 6 =12 2 ∙ 9 = 18 7 ∙ 2 = 14 42 : 6 = 7

2 ∙ 7 = 14 3 ∙ 2 = 6 8 ∙ 2 = 16 48 : 6 = 8

2 ∙ 5 = 10 4 ∙ 2 = 8 1 ∙ 2 = 2 54 : 6 = 9



ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді үйрету

Ү. Өткенді пысықтау:

1. Жұптық жұмыс. № 1. 4 есе арттыр: 121, 101, 102, 220, 221, 122, 222, 112.

121 ∙ 4 = 484 101 ∙ 4 = 404 102 ∙ 4 = 408 220 ∙ 4 = 880

221 ∙ 4 = 884 122 ∙ 4 = 488 222 ∙ 4 = 888 112 ∙ 4 = 448

№ 2. Қалдықпен бөлуді орында. Тексеру жаса.

16 : 5 = 3 (қалд. 1) 28 : 3 = 9 (қалд.1) 57 : 6 = 9 (қалд.3)

5 ∙ 3 + 1 = 15 + 1 = 16 3 ∙ 9 + 1= 27 + 1 = 28 6 ∙ 9 + 3 = 54 + 3 = 57

№ 3. Сурет бойынша есеп құрастырып, оны шығар.

Шешуі: 870 – 360 = 510

Жауабы: 510 км жолды поездбен жүрді.
2. Жұптық жұмыс. № 4. Теңдеулерді шеш:

3. Есеп шығару. (ауызша талдау) . № 5. Көлемі 27см3 Биіктігі - ? 27 см3 = 3 ∙ 3 ∙ 3, олай болса текшенің биіктігі 3 см болады.

№ 6(1).

Қаймақ – 242 л Шешуі: 242 + 242 ∙ 2 = 242 + 484 = 726

Айран - ?, 2 есе артық 1 сағ - ?л Жауабы: 1 сағатта 726 л сүт тағамы өндіріледі
№ 6(2).

1 кесе сүзбе 424г – 2кесе - ? Шешуі: 424 ∙ 2 = 848 (г. сүзбе)

1 қорап ірімшік 132 г -3 қорап - ? 132 ∙ 3 = 396(г. ірімшік)

424 ∙ 2 + 132 ∙ 3 = 848 + 396 = 1244(г) = 1кг 244г

Жауабы: барлығы 1кг 244г сүт тағамы.



  1. Өздік жұмыс. № 7. Өрнек құрып, оның мәнін тап:

  1. 234 және 2 сандарының көбейтіндісіне 446- ны қос; 234 ∙ 2 + 446 = 468 + 446 = 914

  2. (720 – 322 ∙ 2 = 720 – 644 = 76) немесе (720 – 322 ∙ 3 = 720 – 966 = (мүмкіндігі ??)

ҮІ. Сабақты қорыту: Шығармашылық жұмыс. № 8.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 9, 231 бет. Бағалау.
127. Тақырыбы: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту.

Мақсаты: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді үйрету, жылдам есептеу дағдысын қалыптастыру; ұқыптылыққа баулу,танымдылық қабілетін, математикалық тілін дамыту.

Түрі: аралас. Көрнекілігі: сызба, суреттер, кесте. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54

ІІІ. Өткен материалды пысықтау:


  1. 2 есе арттыр: 423, 433, 421, 413, 43, 134, 424, 334.

423 ∙ 2 = 846 421 ∙ 2 = 842 43 ∙ 2 = 86 424 ∙ 2 = 848

433 ∙ 2 = 866 413 ∙ 2 = 826 134 ∙ 2 = 268 334 ∙ 2 = 668



  1. Ұжымдық жұмыс. № 2. Кестені толтыр:




а

121

242

112

312

132

а ∙ 2 – 40

202

444

184

584

224

а ∙ 2 + 60

302

544

284

684

324

  1. Жұптық жұмыс. № 3. Өрнектер құрып, мәндерін тап:

24 ∙ 2 = 48 36 ∙ 2 = 72 31 ∙ 3 = 93 23 ∙ 3 = 69

112 ∙ 2 = 224 244 ∙ 2 = 488 132 ∙ 3 = 396 322 ∙ 3 = 966

№ 4.

Қошақан – 8 кг Шешуі: 8кг + (223г ∙ 3) = 8000г + 669 = 8669г= 8 кг 669г



3 күнде 223г –нан қосса-? Жауабы: қошақанның 3 күнде салмағы 8кг 669г

№ 5.


С. көмекшісі -124л сүт Шешуі: 124 + 124 ∙ 2 = 124 + 248 = 372

Сауыншы - ?, 2есе көп ? л сүт Жауабы: екеуі бірге 372 л сүт сауды.



  1. Жұптық жұмыс. № 6 . Теңдеулерді шеш.

№ 7.

Ұзындығы - 32см Шешуі: 32 ∙ 2 ∙ 2 = 128

Ені – 2 см ? отырғызды Жауабы: 128 дән отырғызды

Әр см2 – 2 дәннен

№ 8. Ұз. – 8 см ұз. = 8 : 4 = 2 см

Ені - ?, 4 есе кем Р = 8 + 2 + 8 + 2 = (8 + 2) ∙ 2 = 10 ∙ 2 = 20(см)

Р = ? S = ? S = 8 2 = 16 (см2 )

ІҮ. Қорыту: Шығармашылық жұмыс. № 9. (ауызша)

Ү. Үйге тапсырма: № 10. 232 бет 2. бағалау
128 . Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты: оқушыларды көбейту мен бөлудің түрлі жағдайларда орындалуы туралы білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап. Көрнекілігі: сызбалар, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 10.

ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

9 ∙ 2 = 18 12 ∙ 2 =24 26 ∙ 2 = 52 44 ∙ 2 = 88 39 ∙ 2 = 78

15 : 3 = 5 42 : 3 = 14 36 : 3 = 12 27 : 3 = 9 60 : 3 = 20

5 + 40 15 : 0 37 ∙ 0

60 : 3 0 ∙ 60 90 : 3

0 : 5 85 ∙ 0 100 ∙ 0



ІҮ. Есептер шығару.

  1. Ұжыммен. № 1. Кестені толтыр:

а

344

321

324

314

333

222.

а + 2

346

323

326

316

335

224

а ∙ 2

688

642

652

628

666

444




  1. Өздік жұмыс. № 2. Амалдарды орындап, нәтижелерін ата.

121 ∙ 4 = 484 222 ∙ 4 = 888 212 ∙ 4 = 848 213 ∙3 = 639 321 ∙ 3 = 963

  1. Ауызша есептеу. № 3.

Ш: 36 : 2 = 18 Ж: 18 қобызшы. Ш: 84 : 3 = 28 Ж: 28 комзол тігілді.

  1. Жұптық жұмыс. № 4. Амалдар тізбегін орында.

30 ∙ 4 : 2 + 40 = 100 420 : 3 + 60 ∙ 5 = 1000

№ 5 . Кестені толтыр:



Бөлінгіш

26

43

41

62

83

Бөлгіш

8

7

2

4

5

Бөліндінің мәні

3

6

14

15

16

Қалдығы

2

1

13

2

3




  1. Ауызша. № 6. Әрбір өрнектің ауданын квадрат бірлік есебімен тап.

  2. № 7. Өрнектерді теріп жазып, олардың мәндерін тап.

122 ∙ 4 = 188 323 ∙ 3 – 640 = 969 – 640 = 329 900 – 242 ∙ 2 = 900 – 484 =416

ҮІ. Сабақты қорыту. Шығармашылық жұмыс. № 8. Ауызша есепте: № 9.

ҮІІ. Үйге. № 10, 234 бет. Бағалау.
129. Тақырыбы: Бақылау жұмысы № 6

Мақсаты: Оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Әдісі: өздік жұмыс. Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар. Түрі: бақылау.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.



ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау.

ІІІ. Бақылау жұмысы

І нұсқа


  1. Өрнектердің мәндерін тап:

9 ∙ 9 + 9 ∙ 1 = 81 + 9 = 90 80: 20 = 4 121 ∙ 2 = 242

10 ∙ 6 – 32 : 8 = 60 – 4 = 56 600 : 300 = 2 369 : 3 = 123



  1. Бос орынға тиісті санды қой:


85

101

8дм 5 см = см 4 тәул.5сағ = сағ


36

200

3м 6дм = дм 3сағ 20мин = мин




  1. Есепті шығар.

Шеберханаға 128 шеге әкелінді. Шегелерге қарағанда 39 шуруп кем, шуруптарға қарағанда 18 болт кем әкелінді. Шеберханаға барлығы неше шеге, шуруп, болт әкелінді?

Шешуі: 128 + (128 – 39) + ( 128 – 39 -18) = 128 + 89 + 71 = 217



  1. Тік төртбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары 9 см және 6 см. Тік төртбұрыштың периметрі мен ауданын есептеп тап.

Р = (9 + 6) ∙ 2 = 15 2 =30 (см) S = 9 ∙ 6 =54

ІІ нұсқа


  1. Өрнектердің мәндерін тап:

90 : 9 + 45 : 5 = 10 + 9 = 19 90 : 30 = 3 331 ∙ 3 = 993

8 ∙ 7 – 1 ∙ 4 = 56 – 4 = 52 800 : 400 = 2 684 : 2 = 382



  1. Бос орынға тиісті санды қой:


320

135

3ц 20 кг = кг 2 сағ 15 мин = мин


610

60

6 м 10 см = см 5 жыл = ай



  1. Есепті шығар.

Асүйде 350 г күріш, одан 60г артық қарақұмық, қарақұмықтан 180г артық тары қалды. Асүйде барлығы неше грамм күріш, қарақұмық және тары қалды?

Ш: 350 + (350 + 60) + (350 + 60 + 180) = 350 + 410 +590 = 1350

Жауабы: асүйде 1350г немесе 3 кг 350 г дәнді дақыл қалды.


  1. Шаршының қабырғасының ұзындығы 5 сантиметрге тең. Шаршының периметрі мен ауданын есептеп тап.

Р = 5 ∙ 4 = 20 (см) S = 5 ∙ 4 = 20(см2 )

130 . Тақырыбы: Резерв. (қайталау)



Мақсаты: ауызша көбейту және бөлу бөлімі бойынша алған білімін пысықтау, қорыту; дағдыларын бекіту, ойлау, зейінін дамыту.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік. Көрнекілігі: сызбалар, кестелер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Тірек білімді өзекті ету. Ауызша жұмыс.

  • Ал енді, өрнектердің мәнін есептеп шығарыңдар.

а) 27 : 1 0 : 5 20 ∙ 0 0 ∙ 9 0 : 30

33 : 1 0 : 4 13 ∙ 1 0 ∙ 17 40 : 1

ә) 6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54



ІҮ. Өткен тақырыпты пысықтау.

  1. Ұжымдық жұмыс. № 1. Кестені толтыр:

а

322

333

323

312

311

112

а + 3

325

338

326

315

314

115

а ∙ 3

966

1014

969

936

933

336

2.Өздік жұмыс. № 3. Өрнектердің мәнін тап.

40 – 9 ∙ 3 + 16 = 40 – 27 + 16 = 29 17 ∙ 4 + 72 = 68 + 72 =140 т.с.с



  1. Кесте бойынша есеп құрастыру. № 4.

Ш: 120 : (80 : 4) = 120 : 20 = 6 Ж: 6 шелек

  1. Жұптық жұмыс. № 5. Теңдеулерді шеш.

  2. Есеп шығару. №6.

  1. Тік төртбұрыштың ұзындығы 9 см, ал ені одан 4 см кем. Тік төртбұрыштың ауданын тап. S = 9 4 = 36 (см)

  2. Ұз. – 8 см, еніне қарағанда 2 есе артық. Тік төртбұрыштың ауданын тап.

S = 8 ∙ (8 ∙ 2) = 8 ∙ 16 = 24(см2)

  1. Текшенің қырының ұзындығы 5 см. Оның көлемін тап.

V = 5 ∙ 5 ∙ 5 = 25 ∙ 5 = 125(см3)

ҮІ. Сабақты қорыту: Шығармашылық жұмыс. № 7.

ІҮ.Үйге тапсырма : № 2. 8. 234 бет. Бағалау
ЖАЗБАША КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ.

131 . Тақырыбы: Қайталау.



Мақсаты: өткен материалды қайталау және бекіту, жазбаша көбейту мен бөлуді меңгеруге дайындық жасау; есеп шығару дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап, іздену.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.

ІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс.

а) 5 : 5 6 ∙ 1 70 :70

7 ∙ 1 8 : 0 0 : 56

200 ∙ 0 1 ∙ 0 25 : 0

0 : 65 1 ∙ 10 40 : 40

ә) 7 ∙ 7 = 49 7 ∙ 4 = 28 3 ∙ 7 = 21 56 : 7 = 8

8 ∙ 7 = 56 28 : 7 = 4 7 ∙ 6 = 42 7 ∙ 9 = 63

14 : 7 = 2 2 ∙ 7 = 14 5 ∙ 7 = 35 7 ∙ 6 = 42



ІІІ. Өткен материалды еске түсіру:

  1. № 1, 2 тапсырма ауызша орындалады.


7

2 ∙ 3 = 42 : «Екіні үшке көбейткенде 6 шығады. Демек, 42-ні нәтижесінде 6 шығатындай бір санға бөлу керек. Бұл сан 7.

№ 3. Жауаптарын ғана айтып, ауызша шығару. (6 ∙ 8 = 48 36 : 12 = 3 т.с.с.)


  1. № 4. Теңдеулерді қатарлар бойынша шығару.

Іздену. № 6. Теңдік тура болатындай етіп, оның сол жағына амалдар таңбаларын қой:

3 3 3 3 3 3 = 1000 ( 333 ∙ 3 + 3 : 3 = 1000)

7.

Трактор 8 сағ. – 56 л жанармай 1) 56 : 8 = 7(л ) трактор

Экскаватор 8 сағ. 72 л. 1 сағ ?л артық 2) 72 : 8 = 9 (л) экскаватор

3) 9 – 7 = 2 (л) Ж: 1 сағ 2 л артық.

№ 9 АВСD тік төртбұрышының ауданын тап.

Шешуі: (3 ∙ 5) ∙ 3 = 45(см2)

(3 ∙ 3) ∙ 5 = 45 (см2)

ҮІ. Сабақты қорыту: № 10. Шығармашылық жұмыс.

ҮІІ.Үйге тапсырма: № 2, 5, 8. 235 -236 бет. Бағалау
132. Тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту

Мақсаты: Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту тәсілімен таныстыру,берілген есептерді шығару; көбейту кестесін дұрыс пайдалана білуін пысықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Түрі: аралас сабақ. Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік жұмыс.

Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, суреттер.

Сабақтың түрі: І. Ұйымдастыру кезеңі:


  • Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 2,5, 8. ІІІ. Білімін тексеру:

Көбейту , бөлу кестесі бойынша ауызша есептеулер.



ІҮ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Ү. Жаңа сабақ .

31 ∙ 2

Ауызша көбейту

Жазбаша көбейту

31 ∙ 2 = (3 онд. + 1 бірл.) ∙ 2


31

× 2


62






3 онд. ∙ 2 = 6 онд. = 60

Ондықтарды көбейтеміз...

Бірліктерді көбейтеміз ...

1 бірл. ∙ 2 = 2бірл. = 2

Бірліктерді көбейтеміз ...

Ондықтарды көбейтеміз ...

60 + 2 = 62

Қосамыз ...




Жауабы: 62

Жауабы: 62

2. Ауызша орында:

42 ∙ 2 = 84 32 ∙ 3 = 96 21 ∙ 4 = 84 43 ∙ 2 = 86

№ 3. Жазуды қалпына келтір: (разрядтан аттамай көбейту)





Сергіту сәті: мұғалім сандарды атайды: 10, 15, 12, 14, 11, 13, 18, 19, 8, 17.

Егер сан екіге бөлінсе – оқушылар екі рет секіреді, ал егер бөлінбесе – бір рет орнында адымдайды.



ҮІ. Өткен материалды бекіту. № 4.Салыстыр:( Разрядтан аттамай)

32 ∙ 2 › 24 ∙ 2 + 12 200 › 41 ∙ 2 + 32 ∙ 3

23 ∙ 3 › 100 – 24 ∙ 2 22 ∙ 4 + 21 ∙ 3 › 150


  1. Есеп шығару. № 5.

34 тг – 2 дәптер Шешуі: 800 – (34 ∙ 2 + 23 ∙ 3) = 800 - 137= 663

23 тг – 3 қалам 800 тг Жауабы: Саматта 663тг қалды.

Қалды - ?

№ 5(2).

43 тг – 2 блокнот Шешуі: 43 ∙ 2 + 12 ∙ 3 + 48 = 86 + 36 +48 = 170

12 тг - 3 қарындаш ? Жауабы: ринатта 170 тг болды.

Қалды – 48

Бұл есептер өзара кері есептерге жата ма,олардың ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?



  1. Өздік жұмыс. № 6. Әріпті өрнектің мәнін тап.

а) с ∙ 2, с = 23, 34, 42. 23 ∙ 2 = 46 34 ∙ 2 = 68 42 ∙ 2 = 84

ә) 3 ∙ b, b = 21, 32, 33. 3 ∙ 21 = 63 3 ∙ 32 = 96 3 ∙ 33 = 99

4. № 9. Тік төртбұрыштың периметрін әр түрлі тәсілмен тап.

Р = 31 +11 + 31 +11 = 84 Р= (31 +11) ∙ 2 = 42 ∙ 2 84(см)



ҮІІ. Бекіту: бүгінгі сабақта не істедік, неге үйрендік?

  1. Шығармашылық жұмыс. № 10. 2)№11жылдамдыққа шығару.

ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 7, 8. 237 бет. бағалау.

133. Тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту



Мақсаты: Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту тәсілімен таныстыру,берілген есептерді шығару; көбейту кестесін дұрыс пайдалана білуін пысықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7,8. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

а) 5 ∙ 8 = 40 7 ∙ 8 = 56

27 : 3 =9 27 : 9 = 3

9 ∙ 4 = 36 8 ∙ 7 = 56

)ә 300 ∙ 3 = 900 20 ∙ 8 = 160 800 – 120 = 680

340 + 60 = 400 13 ∙ 7 = 81 6 ∙ 9 = 54



ІҮ. Өткен материалды бекіту.

  1. Ауызша .№ 1. Құстарға өз орнын табуға көмектесу.

№ 2.

І топ -32 құс ? Шешуі: 32 + (32 ∙ 2) = 32 + 64 = 96

ІІ топ - ?, 2есе артық 64 – 32 = 32

Жауабы: барлығы 96 құс, екінші топта 32 құс артық



  1. Жұптық жұмыс. № 3. Есепте.

  2. Өздік жұмыс. № 4. Қателерді тап және оларды түзе.

× 23 × 41 × 32 × 21

2 2 3 4



46 82 96 84

№ 6. Бос орындарға тиісті сандарды қой:

23 ∙ 2 = 46 + 54 = 100 : 10 = 10 23 ∙ 3 =69 – 49 – 29 = 20 – 10 = 10


  1. № 7.

а) Ш: 12 ∙ 4 = 48 Ж: 48 тг тұрады.

ә) Ш: 22 ∙ 4 = 88 Ж: 88 тг

Өздік жұмыс. № 8.

№ 9. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

16 : 5 = 3(қалд.1) 5 ∙ 3 + 1 = 16

82 : 9 = 9(қалд. 1) 9 ∙ 9 + 1 = 82

73 : 8 = 9(қалд. 1 8 ∙ 9 + 1 = 73

Ү. Сабақты қорыту: 1.Шығармашылық жұмыс. № 10 2. ауызша есепте. № 11.

ҮІ. Үйге : № 5, 238 бет. Бағалау.
134. Тақырыбы: Нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту

Мақсаты: Нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтуді үйрету, білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену. Көрнекілігі: суреттер,сызба, кестелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге берейік. Өйткені көңіл күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 5. ІІІ. Өткенді пысықтау. 1. Ауызша жұмыс.

8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6

4 : 8 = 9 8 ∙ 9 = 72 9 ∙ 7 = 63 35 : 7 = 5

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4 2 ∙7 = 14 1 ∙ 2 = 2

2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0 2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.


  1. Бірліктерді, ондықтарды, жүздіктерді көбейту ретін салыстыр.

130 2

Ауызша көбейту




130 2 = 13 онд. 2 = 26 онд. = 260

Жазбаша көбейту

× 130

2

260


Бірліктерді көбейтеміз ...


× 130

2

260





Ондықтарды көбейтеміз ...

Ондықтарды көбейтеміз ...

Жүздіктерді көбейтеміз ...

Жүздіктерді көбейтеміз ...

Бірліктер разрядына ... жазамыз




Жауабы: 260




Жауабы: 260

№ 2. Түсіндіре отырып, шығар:

× 140 × 320 × 210

2 3 4


280 960 840

  1. Жұптық жұмыс. № 3. Кестені толтыр:

a

120

330

210

110

220

320

b

2

3

4

5

2

3

a b

240

990

840

550

440

960




  1. Ұжыммен есеп шығару. № 4.

Ескі 1 сағ – 120 бөлшек Ш: 120 ∙ 3 – 120 = 360 – 120 = 240

Жаңа станокта - ?, 3 есе көп, неше с. артық Ж: жаңа с. 360 бөлшек, 240 б. артық



  1. Өздік жұмыс. № 6. Теңдеулерді шеш:

№ 7. Қалып қойған сандарды орнына қой:

21ц ∙ 2 = 4200 кг 12дм ∙ 2 = 120 см

32ц ∙ 3 = 9600 кг 24 дм ∙ 2 = 480 см

№ 9. Ауданы 15 см2 тең, ал ұзындығы ауданы 25 см2 тең шаршының қабырғасына тең тік төртбұрыш сыз. 25 = 5 ∙ 5 , 15 : 5 = 3 ұзындығы = 5 см, ені = 3 см



ҮІ. Сабақты қорыту:

  1. шығармашылық жұмыс. № 10. 2)Есепте. № 11 .

310 ∙ 2 = 620 420 ∙ 2 = 840 230 ∙ 3 = 690 210 ∙ 4 = 840 110 ∙ 5 = 550

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5, 240 бет. 2. Бағалау.

135. Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту



Мақсаты: оқушыларды Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту тәсілімен таныстыру, білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Түрі: аралас сабақ. Әдісі : сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік, жұппен

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Мақсат қою кезеңі. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

ІІІ. Жаңа сабақ:


  1. 1.

102 ∙ 4

Ауызша көбейту Жазбаша көбейту

102 ∙ 4 = (1жүзд. + 0 онд. + 2 бірлік) ∙ 4


× 102

4

408








1 жүзд. ∙ 4 = 4 жүзд. = 400

Жүздіктерді көбейтеміз ...

Бірліктерді көбейтеміз ...

0 онд. ∙ 2 = 0 онд. = 0

Ондықтарды көбейтеміз ...

Ондықтарды көбейтеміз ...

2 бірл. ∙ 4 = 8 бірл. = 8

Бірліктерді көбейтеміз ...

Жүздіктерді көбейтеміз ...

400 + 0 + 8 = 408

Қосамыз ...




Жауабы: 408.

Жауабы: 408

2. Амалдарды орында:

× 103 × 203 × 301 × 104

2 3 3 2

206 609 903 208



  1. Жұптық жұмыс: № 3. Түсіндіре отырып, орында.

ІҮ.Өткен материалды бекіту:

  1. Есеп шығару. № 4.

1 м сиса – 134 тг Ш: ×134

1 м сәтен - ?, 2 есе қымбат 2 Жауабы: 1 м сәтен 268 тг тұрады.

268

№ 4(2).


І баспалдақ үш жақтауына – 132 қада ? 132 + 121 ∙ 4 = 132 + 484 = 616

4 баспалдақ әр қайсысына - 121 қада Жауабы: 616 қада дайындады.



  1. Жұптық жұмыс. № 6. Салыстыр.

102 ∙ 2 ‹ 205 400 – 121 ∙ 2 ‹ 260

213 ∙ 3 › 330 250 + 202 ∙ 4 › 800



  1. Өздік жұмыс. № 7. Тексер:

  2. Кесте бойынша есептер құрастыр және оны шығар:

Ш: 180 : (120 : 6) = 180 : 20 = 9 Ж: 1 қораптың бағасы 9 тг

  1. Өздік жұмыс. № 9. Теңдік тура болатындай етіп, жақшалар мен амалдар таңбаларын қой:

5 5 5 5 5 = 550 (55 + 55) ∙ 5 = 550)


10. Тік төртбұрыштың периметрі 24 см, қзындығы 8 см. Осы тік төртбұрыштың ауданын тап. 24 : 8 = 3(см) S = 8 ∙ 3 = 24 (см2)

Ү. Сабақты қорыту. Біз бүгін сабақта немен таныстық?

1) Шығармашылық жұмыс. № 11.

2) № 12. (пысықтау) тақтада қатар бойынша орындау.

- Біз сабақта жазбаша көбейтудің қандай түрімен таныстық?

- Қай тапсырма ұнады?

- Қай тапсырманы орындағанда қиындыққа кез болдың?



ҮІ. Үйге тапсырма: 1. № 5, 8. 242 бет 2. Бағалау.
136. Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту

Мақсаты: Оқушыларды Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту тәсілімен таныстыру, білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, өздік . Көрнекілігі: сызбалар, кестелер,суреттер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 5, 8 . ІІІ. Білімді тиянақтау: Ауызша жұмыс.

Көбейту кестесін ауызша карточкалар арқылы орындау.



ІҮ. Өткен материалды бекіту.

  1. № 1. Амалдарды орында:

× 102 × 232 × 412 × 231

4 2 2 3


408 464 824 693

  1. Жұптық жұмыс. № 2. Жазуды қалпына келтір:




  1. № 4. Амалдарды түсіндіріп орындау. (шаманы санға көбейту)

× 2 м 2дм 1см × 1 м 3 дм 2 см

3 2


6 м 6дм 3см 2 м 6 дм 4см

  1. Өздік жұмыс. № 6. Амалдар тізбегін орында.

124 ∙ 2 = 248 – 136 = 112 ∙ 4 = 448 + 552 = 1000

  1. № 7. Өрнектің мәнін тап.

82 : 23 = (8 ∙ 8) : (2 ∙ 2 ∙ 2) = 64 : 8 = 8 62 + 82 = 6 ∙ 6 + 8 ∙ 8 = 36 + 64 =100

23 ∙ 102 = (2∙ 2 ∙ 2) ∙ (10 ∙10) = 8 ∙100 = 800

Есеп шығару. № 8. Ш: 1000 - (342 ∙ 2) = 1000 – 684 = 316 Ж: 316тг қалды.

№ 9. 3 аңшының әрқайсысында - 20-дан 6 қорап.

Барлығы неше- ?

Шешуі. (20 ∙ 6) ∙ 3 = 120 ∙ 3 = 360 Жауабы: барлығы 360 оқ болды.

№ 10. (тапқырлыққа)

Ұзындығы - 6 см Р = (6 + 6 : 3) ∙ 2 = 8 ∙ 2 = 16 (см)

Ені - ?, 3 есе кем S = 6 ∙ (6 : 3) = 6 ∙ 2 = 12(см3)

Р = ? S= ?



ҮІ. Сабақты қорыту: Бүгінгі сабақтан не үйрендік?

Шығармашылық жұмыс. № 11. Жылдамдыққа пысықтау



ҮІІ. Үйге тапсырма: № 3,5 243 бет. Бағалау.
137. Тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейту

Мақсаты: Оқушыларды екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттап жазбаша көбейтумен таныстыру, білімін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; салыстырып, талдай білуге баулу

Әдісі:түсіндіру,талдау,сұрақ–жауап, іздену.Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.

Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 3, 5.. ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.

Ауызша жұмыс.

7 ∙ 7 = 49 7 ∙ 4 = 28 3 ∙ 7 = 21 56 : 7 = 8

8 ∙ 7 = 56 28 : 7 = 4 7 ∙ 6 = 42 7 ∙ 9 = 63

14 : 7 = 2 2 ∙ 7 = 14 5 ∙ 7 = 35 7 ∙ 6 = 42




Тақырыбы: сөз және оның мағынасы
Сурет бойынша әңгіме құрастыр
Көрнекілігі: суреттер . сабақтың барысы: і. ұйымдастыру:
Көрнекілігі:
Сабақтың тақырыбы: екіге тең бөлу (жарты)
Сергіту сәті.
Iv. сергіту сәті:
V. қорыту. vі. үйге тапсырма:

Каталог: upload -> maps
upload -> Ғарыш әлеміне саяхат
upload -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
upload -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
upload -> Ф 7 –007-02 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
upload -> 2011 жылдың 14 мамырында «Жалпы гигиена және экология», «Эпидемиология» кафедрасының ұйымдастыруымен және «Студенттік басқару ұйымының» ұйымдастыруымен Д. Е
maps -> Сабақтың тақырыбы: Білім күні. Бейбітшілік сабағы Сабақтың мақсаты
maps -> Алматы облыстық мамандар кәсібін дамыту институты 3- сыныпқа арналған күнтізбелік жоспар
maps -> Жалпы редакциясын басқарған: Күлімхан Жәйшібекова


Достарыңызбен бөлісу:
1   ...   42   43   44   45   46   47   48   49   ...   53


©engime.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

енгізу | тіркеу
    Басты бет


материалдарды жүктеу