Сабақтың тақырыбы: Сүйікті тағамым- палау. 47 бет №42
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: тақырыптың мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру. Оқушының таным мүмкіндігін анықтау, ойға шақыра білуге анықтау жеке жұптасып шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.
-
Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту.
-
Тәрбиелік: өз бетінше ойланып жұмыс істеуге тәрбиелеу, өзара мәдениетті қарым-қатынасқа түсуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың көрнекілік: өз-өзін бағалу парақтары, семантикалық карта, бағалау
критериялар парағы.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: іздену әдісі, ойын, топпен жұмыс, өз-өзін тексеру, сөздік жұмыс, әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ әдебиет, орыс тілі.
Қолданылатын жаңа технология: 7 модуль технологиясы
Сабақтың кезеңі
|
Уақыт
|
Әдіс-тәсілдер
|
Мұғалімдердің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
| -
Қызығушылық ояту сатысы
|
|
|
|
| -
Ұйымдастыру кезеңі
|
1мин
|
сұрақ-жауап, түсіндіру
|
Сәлеметсіздер ме?
Бүгін күн қандай шуақты! Бізде бір-бірімізге мейрімділікпен қарап отырмыз.
|
Сәлеметсіз бе? Оқушылар тыныш отырады.
| -
Психологиялық дайындық
|
1-2 мин
|
| -
Біз сабақта үш топқа бөлініп отырдық. Әр оқушы сабақта өзін алдында жатқан бағалау парағымен бағалайды.
|
Әр оқушы өзін бағалау парағын қарап шығады.
| -
Кезекшілік сұхбат
|
1-2 мин
|
| -
Балалар, сабақта бүгін кім кезекші?
-
Бүгін нешесі!
-
Аптаның қай күні?
-
Қазақ тілі нешінші сабақ?
-
Қазақ тілі сабақта қандай тілде сөйлесеміз?
-
Қазақ тілі біздің мемлекетте қандай тіл?
-
Бүгін қазақ тілінен үй тапсырмасы қандай берілді?
| -
Мен бүгін кезекшімін
-
Бүгін ------------------
-
--------------- күні
-
-------------- сабақ
-
Қазақ тілі сабағында қазақ тілінде сөйлесеміз
-
Қазақ тілі мемлекеттік тіл
| -
Кезекпен қайталау
|
6 мин
|
Карточкалармен жұмыс, топпен жұмыс
|
Әр топқа 2 мин уақыт беріледі, келесі тапсырмаға да 2 мин беріледі, үшінші тапсырманы 2 мин орындайсыңдар
| -
Жаңа сөздерді қайталау.
-
Әр тапсырманы орындайды бір-бірімен ақылдасып спикер ойларын жазады.
-
Бағалау парағына әр оқушы өзіне баға қояды.
-
Спикер парақты қорғайды.
| -
Елес жетелеу
|
2 мин
|
Сұрақ-жауап
|
Тамақтың түрлері қандай болады?
Кім палау түрлерін біледі?
...
Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар осы тақырып бойынша біз алдымызға қандай мақсат қоямыз.
-
Дұрыс, біздің мақсатымыз тақырыптың мазмұның ашу, негізгі ойды ұғындыру.
| -
Сүйікті тағамым - қазақша ет туралы әңгімелеу.45 бет.
-
Жіктік жалғау ережесін білу. /көсемше жұрнақтары/
-
Бастарын үстелге қойып мұғалімнің сөзін мұқият тыңдайды.
-
Бастарын көтеріп өз ойларын айтады.
-
Сүйікті тағамым- палау 47 бет (дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады)
-
Сабақтың тақырыбы осы болғанда алдымызға қандай мақсат қоямыз.
-
жаңа сөздерді меңгереміз, сөйлем құрастырамыз.
| -
Мағынаны ашу сатысы
|
|
|
|
| -
Жаңа сөздерді меңгеру
|
7 мин
|
Сұрақ-жауап, жеке жұмыс.
|
Сөздердің дыбысталуын айтады. Оқушылармен бірге дыбыстайды:
палау –плов
той –праздник
қуырма –жаренный
мейіз-изюм
|
Мұғалімнің артынан қайталайд. Сөздер мен оның аудармаларын оқиды, іштей оқиды, сөздер мен сөз тіркестер құрастырады.
| -
ЖИГСО
|
15 мин
|
Топпен, жұппен, жеке жұмыс
|
47 бет 2 тапсырма
Стратегияның шарттары:
-
Топ 1, 2, 3-ке нөмерленеді
-
Әр нөмерленген оқушы-қонаққа барады
-
Конақта берілген мәтіннің тапсырмасын оқып орындайды.
-Үйлеріне қайтыңдар қонақта алған абзацты толық оқып, аударып әңгімелеп береді.
| -
әр оқушы нөмірін анықтап, қонаққа барады, қонақта тапсырманы орындайды.
№1 - өз ойын ортаға салады
№2 - өз ойын ортаға салады
№3 - өз ойын ортаға салады
Спикер жауаптарын таыңдап? Мәтінді толық аударып, әңгімелейді. Бағалау парағы.
|
Сергіту сәті
|
Шығармашылық кезең
|
5 мин
|
Топпен жұмыс
| -
Шығарма тақырыбы
-
Кейіпкерлер
-
Жоспары
-
Мақал-мәтелдер
| -
Сұрақтар
-
Бағалау парағын толтырады.
|
III. Ой толғаныс сатысы
Семантикалық карта
|
5 мин
|
Карточкамен жұмыс
| -
Семантикалық картаны толтырындар. Көлденең тұрған сөздерге мағынасына қарай келетін сөзді «+» белгі арқылы көрсетіндер
| -
Семантикалық картаны толтырады.
-
Үлгі бойынша тексереді.
|
Дөңгелек үстел
|
5 мин
|
Жеке жұмыс
| -
Әр оқушы өз батасын жазады.
1→2→3
| -
Оқушылар сүйікті тағамдарына байланысты «синквейін» жазады.
|
Үй тапсырмасы
|
|
| -
Диалог құру
-
47-48 бет
-
Жаңа сөздерді жаттау
|
|
Тапсырма: Сөйлесуді оқып, түсініп, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
- Уақыт қанша болды?
- Сағат сегіз. Тамақтанайық.
- Әрине, Тамақтануға болады.
- Жүр кеттік.
- Не алайық?
- Кәне, дастарқан мәзірін көрейік.
- Мен палау аламын, сен ше?
- Маған қазақша ет ұнайды.
- Екіншіге не аласың?
- Ыстатылған жаяны жеуге болады, өзің ше?
- Маған да жылқы еті ұнайды. Мен қазы жеймін.
- Тәбетің ашылсын!
- Сенің де асың дәмді болсын!
- Рақмет, Ас дәмді болсын!
ІІІ деңгей
Сөйлесуді жалғастырып, өзара сөйлесіңдер.
ІІ деңгей
1. Оқулықты жауып қойып, сөйлесуді қысқаша жазыңдар.
2. Үш сөзге фонетикалық талдау жасаңдар.
І деңгей.
«Асханадағы әңгіме» тақырыбына эссе жазыңдар.

Достарыңызбен бөлісу: |