Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Ш. Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі
Химиялық реакциялар: Мұғалімнің аты-жөні: Аманбаева З.Д
Күні: 30.01.2019ж Қатыспағандар саны:
Сынып: 7 «В» Қатысқандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.№9 зертханалық тәжірибе « Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі »
|
Оқу мақсаты
|
7.2.2.1 – сұйытылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау
7.2.2.2 – сұйытылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
|
Сабақтың мақсаты
|
Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін білу. Сутектің сапалық реакциясын зерттеу.
|
Бағалау критерийі
|
табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілерін біледі;
химиялық индикаторларды, олардың түсінің өзгеруін, рН мәндерін біле алады;
.
|
Тілдік мақсаттар
|
Қышқыл және сілті ерітінділерін бір-бірінен индикатордың көмегімен ажыратуды үйренеді, зерттейді.
Пәнге тән лексика мен терминология:
ерітінді, бейтарап, бейтараптану, өртке қауіпсіз, жану, сынау, қауіпсіздік/қауіпсіз емес/қауіпті, араластыру, төгу, көзді қорғау құралы, қауіпсіздіктің қажетті талаптары
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі...
Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі...
Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз керек/ керек емес
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық.
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану, дүниетану
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Шаттық шеңбері» тренингі өткізіледі.
«Change» карточкаларды таратып элементтердің ағылшын тіліндегі атауларын қайталаймыз.
Сутек – Hydrogen
Оттек – Oxygen
Азот – Nitrogen
Көміртек – Carbon
Темір – Iron
Сынап – Mercury
Күкірт – Sulfur
Магний – Magnesium
Мыс – Copper
Хлор – Chlorine
Фтор – Fluorine
Бром – Bromine
Йод – Iodine
Кремний – Silicon
Бор – Boron
Химия – Chemistry
Материя – Matter
Қоспа – Mixture
Элемент – Element
Атом – Atom
Бағалау « Бағдаршам »
|
Карточкалар
|
Сабақтың ортасы
30 минут
|
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында талқылау жүргізіледі. Оқулықпен жұмыс жасалады.
Кальций оксиді
|
H2O
|
Су
|
Ca(OH)2
|
Кальций гидроксиді
|
HCl
|
Фосфор (V) оксиді
|
CaO
|
Тұз қышқылы
|
HNO3
|
Азот қышқылы
|
FeCl2
|
Натрий гидроксиді
|
MgCl2
|
Магний хлориді
|
Na(OH)2
|
Мырыш хлориді
|
P2O5
|
Темір (II) хлориді
|
ZnCl2
|
Бағалау «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
№9 зертханалық тәжірибе «Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі»
Реактивтер: мырыш,тұз қышқылы.
Химиялық ыдыстар мен құрал-жабдықтар: сынауық – 1 дана.
Жұмыс барысы: Сынауыққа мырыштың бір түйірін салып, үстіне бірнеше тамшы тұз қышқылын тамызыңдар. Металдардың белсенділік қатарындағы орнына сәйкес осы металл мен тұз қышқылы арасында химиялық реакцияның жүруіне болжам жасаңдар. Байқалған құбылысты түсіндіріңдер.
Бағалау: «Бесбармақ»
|
Стикерлер, плакат
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Рефлексия. «Қызық. Қиын. Құнды» ойларын жазу.
Үй тапсырмасы. Қышқылдардың химиялық қасиеттері. Есептер шығару.
Бағалау.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Достарыңызбен бөлісу: |