Қысқа мерзімді жоспарлау Атырау облысы Құрманғазы ауданы



бет1/3
Дата23.08.2017
өлшемі1,31 Mb.
#25343
  1   2   3
Қысқа мерзімді жоспарлау

Атырау облысы

Құрманғазы ауданы

Алға селосы

Әбу Сәрсенбаев атындағы жалпы орта мектебі

Тахаева Нұргүл Сағадатқызы

І сыныпты информатика пәні мұғалімі

Пәні: информатика

Мұғалімі: Тахаева Нұргүл Сағадатқызы

Оқушылардың жасы: 14-15

(9 сынып)



Сабақтың тақырыбы

Есептеу эксперименті

Сілтеме

Информатика , http://45minut.kz

Сабақтың мақсаты

Компьютерлік модельдеу ұғымын кеңінен меңгерту

Сабақтың міндеттері

- компьютерлік модельдеу түрлері ұғымын қалыптастыру

- электрондық кестеде графиктік модельдерді құруды меңгерту

- теориялық білімдерін практикада ұштастыруға баулу

Оқыту нәтижесі

- компьютерлік модельдеу түрлері ұғымын қалыптастыру

- электрондық кестеде графиктік модельдерді құруды меңгерту

- теориялық білімдерін практикада ұштастыруға баулу

Негізгі идеялар

  • Оқи білуге үйрету арқылы, оқушыларды «компьютерлік модельдеу» ұғымын қалыптастыру

  • оқушылармен диалог құру арқылы, сыни ойлауға үйрету, берілген білімді ұзақ мерзімге сақтауға ықпал ету

Кейінгі тапсырмалар

Өзгерістерді бағалау, Басқа әріптестермен ақылдасу

Тәжірибе негізінде өзгерістерді сипаттау



Дереккөздер мен жабдықтар

Үлестірмелі парақшалар, жаңа тақырып ресурстары, компьютер, стикер

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті



І. Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық "Арманыңа сен"

Мақсаты: сыныпта жайлы ықтымақтастық ортасын құру

Ұйымдастыру: Мұғалімде "сиқырлы қорапша" болады. "Ең негізгі арманыңды жаз". Арманыңа жету үшін не істеу керек? Арманыңның орындалуына кім көмектеседі?"

"Армандар орындалады, мақсатың айқын болса"

Мақсаттар орындалуы үшін не істеуіміз керек? Жоспар дегеніміз не?



Адамның дамуын неге ұқсатар едіңіз?

"Адам дамуының шығыршығы"
ІІ. "Жауаптар эстафетасы"

Мақсаты: оқушылар үй тапсырмасына дайындықтарын өз жауаптарын өздердері бағалайды.

Ұйымдастыру: Мұғалім сұрақ қояды. Жауап беретін оқушыны таңдап, сұраққа жауап беретін оқушыға доп лақтырады. Мұғалім нұсқауымен келесі оқушыға жалғастырады. 1 сұраққа кемінде 3-4 жауап берілуі керек. Келесі сұрақ қойылады, осылай өтілген тақырыпқа шолу жасалады.

Сұрақтары:

Модель - бұл ...

Модельдеу дегеніміз ...

Білім саласы бойынша модельдерді қандай түрлерге бөлінеді?

Компьютерлік модельдеу ...
ІІІ. Жаңа сабақ /топтық жұмыс/

Модельдеудің кезеңдері: есептің қойылымы, модельді құру, компьютерлік модель, модельдеу нәтижесін талдау. Модельдеу нәтижесін талдау барысында алынған нәтиженің мақсатқа сәйкес келетіндігін немесе мақсатқа сәйкес келмейтіндігі талданады.

Анықталған қате – бұл да нәтиже болып есептелінеді.

Модельдеу мақсаты ретінде мыналарды айтуға болады:


  • Қоршаған ортаны танып - білу;

  • Берілген қасиет бойынша нысанды құру;

  • Әсердің нысанға тигізер салдары;

  • Қ
    1-кезең. Есептің қойылуы.

    Есептің берілгені.

    Модельдеу мақсаты.

    Объектіні талдау



    2-кезең. Модельді
    құру.

    Ақпараттық модель

    Таңбалық модель

    Компьютерлік модель


    ұбылыстарды, үдерістерді және нысандарды тиімді басқару.





3-кезең. Компьютерлік эксперимент.

Модельдеу жоспары

Модельдеу технологиясы

4-кезең. Модельдеу нәтижесін талдау

Нәтиже мақсатқа сай келеді



Нәтиже мақсатқа сай келмейді

1-сурет. Модельдеу кезеңдері


Есептер экспериментін жасағанда есеп түсінікті тілде жасалуы керек, ең бастысы модельдеу объектісін анықтап, нәтижеде не болу керегін түсіну қажет.
ІV. Практикалық жұмыс

І-кезең Есептің қойылуы "Адамның биоритмін модельдеу"

а) Есептің сипаттамасы

Біз бәріміз, жалпы адамзат қауымы белгілі бір заңдылықтармен өмір сүреміз. Ертеден мынадай тұжырым бар: адам өмірі биоритм деп аталатын үш циклдік процеске бағынады. Ғылыми түрде айтатын болсақ, биоритм - ол тірі организмдегі биологиялық процестер мен құбылыстардың периодты түрде қайталанатын өзгерістері. Б.э.д. 33 жыл бұрын грек дәрігері Герофил сау адамның тамыр соғысы күні бойы өзгеріп тұратынын анықтаған. Адам жұмыс істеуге қолайлы уақытты өзі таңдайды. Организмнің биоритмі тәуліктік, айлық және жылдық болады. Соңғы кезде "үш биоритм" теориясы кеңінен танымал болды. Бұл механизм адам өмірге келген күннен басталады. Үш ритм, олар:

физикалық биоритм (23 тәуліктік)

интеллектуалдық биоритм (28 тәуліктік)

эмоционалдық биоритм (33 тәуліктік)

Бұлардың графигі - синусоида. Графиктің өсуі қолайлы күндер, кемуі қолайсыз күндер деп саналған. Сондай-ақ графикте "нөлдік күндер" болады. Мұндай күндер қауіпті күндер деп саналған. Егер бұл нүктеден екі немесе үш график өтсе, бұл күн аса қауіпті болған.

Практика жүзінде тексеру үшін компьютерде есептеу экспериментін жасаймыз.

б) Модельдеу мақсаты:

- белгілі бір айға адамның биоритмін құру

- оған талдау жасау

- талдау негізінде әртүрлі жағдайға байланысты қолайлы, қолайсыз күндерді болжау.



в) Объектіні талдау -

Берілген есепте модельдеу объектісі ретінде туған күні белгілі кез-келген адамды алуға болады.


ІІ-кезең. Модель құру.

а) Ақпараттық модель құру



ә) Математикалық құру

Физикалық цикл

Интеллектуалдық цикл

Эмоционалдық цикл



ІІІ-кезең. Компьютерлік модель құру

Электрондық кестеде ақпараттық және математикалық моделдерді кесте түрінде біріктіріп жазу.



IV-кезең. Компьютерлік эксперимент

- формулалардың дұрыс жазылуын тексеру

- есептеулерді орындау

- есептеулер нәтижесінде үш биоритмнің диаграммасын құру

- нәтижесін электрондық кестенің жеке бетіне орналастыру

V-кезең. Модельдеу нәтижелерін талдау.

1. Диаграммаға талдау жасау

2. Дене шынықтырудан сынақ тапсыруға қолайлы күнді таңдау.

3. Сабақта жоғары және төмен нәтиже көрсетуге болатын күндерді таңдау

3. Эмоционалдық биоритм графигінің өсуі мен кемуіне қарап өз көңіл күйіңді анықта.
V. Электрондық тапсырма

Модельдеу кезеңдерін реттілігі бойынша орналастырыңыз



1 - кезең

Объектіні талдау

Модельдеу нәтижесін талдау

Есептің берілгені

Модельдеу мақсаты

Модельдеу технологиясы

Компьютерлік эксперимент

Ақпараттық модель

Модельді құру

Компьютерлік модель

Модельдеу жоспары

Таңбалық модель

Есептің қойылымы




Есептің қойылымы

Есептің берілгені

Модельдеу мақсаты

Объектіні талдау

2 - кезең

Модельді құру

Ақпараттық модель

Таңбалық модель

Компьютерлік модель

3 - кезең

Модельдеу технологиясы

Модельдеу жоспары

Компьютерлік эксперимент

4 - кезең

Модельдеу нәтижесін талдау



VІ. "Блум түймедағы"

Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет