Пән: Дүниежүзі тарихы
|
Мектеп: «№16 ЖОББМ» КММ
|
Күні: 5.04.2017
|
Мұғалімнің есімі: Р.Ж.Бимакаева
|
Сынып: 9«Ә»
|
Қатысқандар
саны: 23
|
Қатыспағандар
саны: 0
|
Тақырыбы:
|
Иран. Ауғанстан (ХХ ғ ІІ жартысы-ХХІ ғасырдың басы)
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Иран мен Ауғанстанның екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі саяси-әлеуметтік және экономикалық дамуына шолу жасайды. Елдердің соғыстан кейінгі кезеңде даму ерекшеліктерін атай алады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Термин сөздерді, сандық көрсеткіштерді, даталарды, адам есімдерін бір-бірінен ажырата алады.
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіннен негізгі мәліметтерді таба алады.
|
|
Кейбір оқушылар:
Иран мен Ауғанстан тарихын салыстыра алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Мәтіннен негізгіні таба алады, осы елдердің әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайларына, тарихи оқиғаларына талдау жасай алады. Шығармашылықпен жұмыс жасай алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: «Ақ революция», шах, «Ватан», Сәуір революциясы, т.б
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: оқылым, жазылым, айтылым
|
Талқылауға арналған тармақтар:
1.«Ақ революция» әрекеті, себептері, барысы және нәтижесі
2.1979 жылғы ақпандағы Иран революциясы
3.1980-1990 жж. Иран
4.Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Ауғанстанның экономикалық және саяси даму ерекшеліктері
5.1978 жылғы Сәуір революциясы
6.ХХ ғ. соңы мен ХХІ ғ. басындағы Ауғанстан
|
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Иран мен Ауғанстан тарихындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды атай аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Термин сөздер, даталарды жазу.
|
Алдыңғы тақырып
|
Түркия. Сұрақ-жауап. Сызба тексеру.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу, назарларын сабаққа аудару.
Оқушылар сандар бойынша топқа бөлінеді.
8 топқа бөлінеді. (3-4 оқушыдан)
|
түрлі-түсті қағаздар
|
Ортасы
|
Мұғалімнің кіріспе сөзі (1-2 минут). Карта бойынша тақырыпқа жалпы шолу жасайды.
Оқушылар тыңдайды. Ақпараттарды қабылдайды. Жұмыс барысында қолдана алады.
«Миға шабуыл»
-Жалпы Иран, Ауғанстан туралы не білеміз?
-Иран, Ауғанстан қандай елдер?
Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс.
8 топқа тапсырма беріледі:
1-топ: Мәтіндегі адам есімдерімен жұмыс
2-топ: Мәтіндегі термин сөздермен жұмыс
3-топ: Мәтіндегі даталармен жұмыс. Хронологиялық кесте дайындайды
4-топ: Мәтіндегі сандық көрсеткіштерді анықтайды
5-топ: Ирандағы «Ақ революция» және 1979 ж ақпандағы Иран революциясы
6-топ: 1980-1990 жж. Иран
7-топ: Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі экономикалық және саяси даму ерекшеліктері және 1978 жылғы Сәуір революциясы
8-топ: ХХ ғ. соңы мен ХХІ ғ. басындағы Ауғанстан
|
карта
постер, қағаз, маркер
|
Аяқталуы
|
Қорытынды:
Бағалау. Сағат тілі арқылы топтар бір-бірінің постерлерін бағалайды.
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы бойынша оқушыларға стикерлер таратылады. Оқушылар өзінің ұсыныстары мен тілектерін жазады.
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу. 6 тест сұрағын дайындау (3 тест – Иранға, 3 тест – Ауғанстанға)
|
тақтаға ілінген постерлер,
стикерлер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау
|
Бағалау
|
Пəнаралық байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|