Пәні: қазақ әдебиеті



Дата13.02.2017
өлшемі44,19 Kb.
#9219

Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Тақырыбы: Ә.Тәжібаев. «Толағай» ертегісі

Сыныбы: 5

Мақсаты

Білімділік: оқушыларға ертегі түрі - әдеби ертегі туралы, Әбділдә Тәжібаевтың өмір жолы және "Толағай" ертегісі жөнінде түсінік беру. "Толағай" ертегісінің әдеби ертегі түріне жататындығын меңгерту.
Дамытушылық: оқушылардың өз ойын жүйелі айта білуін, шапшаңдыққа, сөздік қорының молдығына назар аудару, пәнге деген қызығушылықтарын, мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, елжандылыққа, ер жүректілікке тәрбиелеу.

Ертегіні мазмұнымен таныстыру арқылы , көркем сөздер туралы мағлұмат беріп, сөйлеу  тілінде атқаратын қызметін байқату.



Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Өз ойларын түйіндей білуге үйренеді, әдеби шығарма жазу арқылы негізгі ойларын ықшамды түрде жаза білу дағдылары қалыптасады, тілдік қорлары дамиды


7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

СТО,АКТ,Венн диаграммасы, Джигсо

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі


Сыныпты түгендеп, назарын сабаққа аудару

Үй тапсырмасын сұрау

Ынтымақтастық ахуал орнату





Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білім
Қызығушылық

тарын ояту



Зымыран сұрақтар

Өткен тарауды сұрақ –жауап әдісімен пысықтау




Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрап оқушыларды диалогқа түсіру


Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру

Түсіну

Ә.Тәжібаев өмірін, шығармашылығын таныстыру

Жигсо әдісімен ертегінің мазмұнын талдау

1-топ Ертегіні бөлімдерге бөліп,

2-топ Мазмұндау жоспарын құру

3-топ Толағайға мінездеме жазу



Жұптық және топтық жұмыстарды ұйымдастыру

Бағалауды басқару

Жауаптарын қабылдап, бағыт беру

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын, пікірлерін ашық айту




Оқушылар ертегі мазмұнын оқып, талдап, топта талқылайды,

Қолдану

1. Ә.Тәжібаев кім? Қай өңірде дүниеге келді?

2. Ә.Тәжібаевтің дастандарын атаңыз.?

3. Тұңғыш жинағы қай жылы, қандай атпен жарық көрді?

4. Әдеби ертегілердің ертегілерден айырмашылығын атаңыз.

5. «Толағай» ертегісін жазуға қандай оқиға арқау болған?

6. Ақын суреттеп отырған оқиға қай заманға сай келеді?

7. Автор Толағайды қалай суреттейді?


Жаңа сабақты түсініп мағанасын ашу , ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру

Оқушылар өз білімдерімен бөлісіп, талдайды

Сергіту сәті

«Кірпі биі» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.

Талдау

Шығармаға сатылай кешенді талдау жасату

Шығарманың идеясын, тақырыбын анықтау




Топтарға жаңа тақырып бойынша тапсырмалар беріледі.





Жинақтау

Венн диаграммасы

Ертегі Әдеби ертегі



Ертегіні салыстыру ,айырмашылық пен ұқсастығын табу

Кубиктегі сұрақтарға жауап беру, жаңа тақырыпты талдау әрекеттерін көрсетеді

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағдарша, бағалау парақшалары



Бағалау парақтарын таратады

Бір-* бірін бақғалауды қадағалау



Топты бағалау

Өзін өзі бағалау




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет