Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері мен графигі
|
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға көрсеткіштік функция, қасиеттері мен графигін салу, көрсеткіштік функцияның қасиеттерін пайдаланып есептер шығару және графигін салу жолдарын түсіндіру. Көрсеткіштік теңдеулерді, теңсіздіктерді және олардың жүйелерін шешуге үйрету;
|
Дамытушылық логикалық ой өрісін, кеңістікте ойлану қабілетін, берілген есептердің шығара білу дағдысын қалыптастыру;
|
Тәрбиелік математика пәніне деген қызығушылығын, есептертерді шығаруға үйрету.
|
Сабақтың түрлері ___ Жаңа материалды меңгеру сабағы._____________________
|
Әдіс- тәсілдер ____ түсіндірмелі-практикалық
|
Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, аңықтамалық әдебиет 11 сынып Алгебра және анализ бастамалары. Авт. Әбілқасымова А.Е., Бекбоев И., Абдиев А. Лекция №12
|
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар Кітап, тақта, бор, оқулық, лекция
|
Пәнаралық байланыс математика
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері /
|
Оқытушы іс-әрекеті /
|
Оқушылар іс-әрекеті /
|
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар /
|
Үйымдастыру-мақсаттық кезені
|
Ұйымдастыру кезеңі/
Сабақ мақсатын қою/
Оқу жұмысының мотивациясы
Сабақта оқу жұмыстарын ұйымдастыру
|
Сәлемдесу, студенттерді түгендеу, көңіл күйлерін білу, сабақтың жоспарымен таныстыру
|
Сәлемдесу, староста сабаққа келмеген студенттерді айту.
|
|
2. Операция-танымдық кезеңі
|
2.1 Үй тапсырмасын тексеру
|
үй жұмысын тексеру
|
Үй жұмысын көрсету
|
|
2.2 Жаңа материалды белсенді меңгеруге оқушыларды даярлау кезеңі
|
Өткенді қайталау сұрақтары:
Екі функцияның қосындысының (айырмасының) теоремасын тұжырымдаңыз?
2. Екі функцияның көбейтіндісінің теоремасын тұжырымдаңыз?
3. Екі функцияның қатнасының теоремасын тұжырымдаңыз?
|
Оқу, пікір алмасу, сұрақ-жауап, ассоциациялар,
|
Тақта, оқулық, дәптер
|
2.3 Жаңа білімді меңгеру
|
Анықтама.'>Анықтама. а санының n-ші дәрежелі түбірі деп n-ші дәрежесі а санының тең болатын b санын айтады.
Мысалы, 8 санының үшінші дәрежелі түбірі 2-ге тең, себебі 23=8, яғни
Анықтама. а санының n-ші дәрежелі арифметикалық түбірі деп дәрежесі а-ға тең теріс а санын айтады.
Көбейтіндіден түбір шығару
Мысалы:
Бөлшектен түбір шығару
Мысалы:
Түбірді дәрежеге шығару
Мысалы:
Мысалы:
Түбірден түбір алу ережесі
Мысалы:
|
Ауызша, жазбаша сұрақтар қою, жауап беру
|
|
2.4 Жаңа білімді бекіту
|
№180, 181, 185, 186
|
|
|
3. Рефлексивті бағалау кезеңі
|
3.1 Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру кезені
|
№183184
Сол есептер бойынша нұсқаулық беру
|
Есептерді жазып алу
|
Кітап
|
3.2 Сабақты қорытындылау
|
Сұрақ-жауап сұрақтары:
1. Дәреже деген не. ( - деп бірдей сандардың көбейтіндісін айтамыз. (n-рет) )
2. Дәрежелеу деген не. (Берілген санды бірнеше рет көбейтуді айтамыз)
3. Кез келген санның 1 дәрежесі неге тең. (Кез келген санның 1 дәрежесі өзіне тең болады)
4. Кез келген санның 0 дәрежесі неге тең. (Кез келген санның 0дәрежесі 1-ге тең болады)
Сабаққа белсене қатысқан студенттерге баға қою
|
Жауап беру ауызша
|
|