Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
2.2.4.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.
2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Тірек сөздер мен суреттерді пайдаланып сөйлем құрастыра алады.
Көптеген оқушылар: Тірек сөздер мен суреттерді, сөйлемдерді пайдаланып мәтін құрастыра алады, тыныс белгілерін қояды.
Кейбір оқушылар: Тірек сөздер мен суреттерді, сөйлемдерді пайдаланып постерлер мен мәтіндер құрастырады және оның негізгі ойын анықтайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Сөйлемдерді дұрыс құрастыра алады.
Тыныс белгілерді дұрыс қояды.
Тірек сөздерді пайдаланып мәтін құрастыра алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Білім алушыларды адамгершілікке тәрбиелеу, жауапкершілікке үйрету.
|
Пәнаралық байланыстар
|
әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану,
|
АКТ қолдану дағдылары
|
ноутбук, таныстырылым
|
Бастапқы білім
|
Диалог жаза аламын. Сөйлем дегеніміз не?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Қазақ тілім – өз тілім, ана тілім,
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым, бақытым, дара тілім!
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ. Қазақ үшін қымбат қазақ тілі сабағында сендерге сәттілік тілеймін. Іске сәт!
«Хан жарлығы» әдісі
Оның авторы Н.Назарбаев және Ж. Нәжімеденов – Әнұран.
Ол үнемі көкте қалықтайды. Ол не? – Ту.
Ол еліміздің нышаны – Елтаңба.
Апталығымздың тақырыбы қандай еді?
«ҚР Мемлекеттік рәміздеріне 25 жыл»
Ұранымыз: Ту, Елтаңба, Әнұран – тірегіміз,
Туған ел деп соғады жүрегіміз!
|
Суреттер
Топ аттары жазылған қағаздар
|
|
Топқа біріктіру: 1-топ: «Әнұран»
2-топ: «Ту»
3-топ: «Елтаңба»
Бүгінгі сабақта мен сендерді жұлдызшалармен бағалап отырамын.
«Қызыл» - «Ғажапсың!»
«Көк» - «Жарайсың!»
Үй тапсырмасын пысықтау:
«Бұл кім? Ол не?» әдісі (стикер)
1. Сөйлем дегеніміз не?
2. Диалог дегеніміз не?
3. Мәтіннің түрлерін ата.
4. Мәтін неше бөліктен тұрады?
5. Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады?
|
слайд
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
Оқылым, тыңдалым. 29-жаттығу
Сәуле – сынып ұжымының ұйымдастырушысы. Ол үзілісте кезекшілердің терезені ашып, тақтаны сүртіп қоюын ескертеді. Тақта сүрткішті үнемі дымқылдап қояды. Балалардың үзіліс кезіндегі тәртібін қадағалайды.
Бірде Сәуле:
-Үзіліс кезінде дұрыс демалуға тиіспіз, ол үшін не істеу керек, әркім өз ойын айтсын, - деді.
(Балалардың ойын тыңдау)
(ТЖ) «Постер қорғау»
1-топ: «Үзіліс деген не?»
2-топ: «Үзіліс не үшін беріледі?»
3-топ: «Үзіліс кезінде қандай ережелерді сақтау керек?»
Сыныпқа кезекші кіріп келеді:
- 2-сыныптардың апталығы басталды. «Менің елім –Қазақстан» атты шығармалар байқауына қатысуларыңыз сұралады. 2-сынып бірлестігі.
- Хабарды қайдан естиміз, оқимыз?
ХАБАР
Теледидар Газет Хат Телефон
Ереже
Бірдеңенің жайын хабарлау мақсатымен айтылған сөйлемді хабарлы сөйлем дейді. Хабарлы сөйлемнің соңына нүкте (.) қойылады: Оқушылар мұражайға барды.
«Жалғасын тап» (Мәтін құрау)
Мектеп - ... ... орын. Мектепте оқушылар ... ... . Уақытты ... ... .
Мектепте оқушылар дем алу үшін ... ... . Үзіліс уақтында оқушы ... ... сақтауы керек. Оларға мына ережелерді жатқызуға болады.
(білім беретін, білім алады, тиімді өткізеді, үзіліс берілген, тәртіп ережелерін)
Сол ережелерді қазір дәптерге жазамыз.
|
А3 қағаз, маркер, стикер
слайд
|
|
Жазылым. 30-жаттығу
Үзіліс кезінде сыныпта жүгірмейді. Айқайлап сөйлемейді. Әрдайым әдеп сақтау керек.
- Мәтіндегі негізгі ой не?
- Мәтінге қандай ат қоюға болады?
Дескриптор:
- Мәтіндегі сөйлемдерді толықтырады.
- Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды
- Мәтінге ат қояды.
-Балалар, сабақ уақытында дем алу жаттығуын жасауға бола ма?
/Иә, сергіту жаттығуы арқылы/
-Ендеше, бәріміз орынымыздан тұрып, сергіту жатты-ғуын жасайық.
Сергіту сәті: « Қызыл гүлім-ай »
Айтылым. 31- жаттығу
«Суреттер галереясы» әдісі
Кім үзілісте өзін жақсы ұстады?
Қай оқушы өз тәртібін өзгертуі керек?
Дескриптор:
- Суреттер бойынша сөйлем құрастырады.
- Сөйлемді қатесіз жазады.
«Ұйқасын тап» ойыны (ТЖ)
Знай – біл Расческа – тарақ
Язык – ... (тіл) Урок – ... (сабақ)
Вода – су Прибавь – қос
Флаг – ... (ту) Друг – ... (дос)
Үй жұмысы: 32-жаттығу 90-бет
|
дәптер
суреттер
таратпа қағаз
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
«Нысана» әдісі
Белсенді қатыстым Қызықты өтті
Түсінікті болды Меңгердім
|
стикер
|
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау - оқушылардың ма-териалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлай-сыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техника-сының сақталуы
|
А деңгей – Кітап сөзімен сөйлем құрастырып жаз.
В деңгей – Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жаз.
тартады Болат домбыра
С деңгей – Сөйлемді толықтырып жаз. Мен ... мектепке бардым.
(Жазда, күзде, қыста)
|
Жұлдызшалар арқылы бағалау
|
Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қа-уіпсіздік техникасын сақтау
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқыту атмосферасы қандай болды?
Оқушылар ОМ қол жеткізді ме?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Мен уақыттық кестені ұстандым ба?
Мен жоспардан қандай ауытқушы-лықтар жасадым және неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|